Bilgisayarın usb girişindeki voltajla devre sürmek?

Başlatan AKP, 06 Eylül 2009, 18:24:59

AKP

Merhabalar bilgisayarın usb girişindeki voltajla 240x128 grafik lcd ve 18f452 sürebilirmiyim?

ve eğer sürebiliyorsam kaldıramamazlık gibi durum orataya çıkarmı yani pic'de sapıtma yada lcd'de saçma sapan yazılar gibi.

floresan

sürülür bence sorun çıkacağını zannetmiyorum. 5v 1ampere kadar akım verebiliyor diye biliyorum. belkide daha fazla.

AKP

Teşekkürler birşey daha soracağım.

5V 500mA, bu voltaj için her hangi bir filtreye gerek varmı yoksa direk pic'e vereyim mi?

ve

Bilgisayarın usb girişinden çekilecek fazla akım bilgisayara zarar verir mi? (yani bilgisayarın içinde ısınma olabilirmi eğer olabilirse birşeyler yanabilirmi)

hasangurlek

USB porttan ilk iletişimde 100 ma güç elde edebilirsiniz, donanımınız 500 ma güce ihtiyacı olduğunu PC ye bildirdikten sonra max 500 ma çekebilirsiniz. 500 ma in GLCD nin backlight ı için yeterli geleceğini sanmıyorum, backlight kaç ma çekiyor ? 1 amper çekmeye kalkarsanız PC tarafında hasara sebep olursunuz. Filtreye falanda gerek yok direk kullanabilirsiniz.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

drmp

bazı anakartlarda özel usb jumperlar var  +5v kısmını power supplye direkt olarak baglamak için  bir bakmanı tavsiye ederim

mustafacan

kasanın power çıkışlarından direk 5V alabilirsin. Neden Usbden alıpta anakartı ve usbleri riske ediyorsunki?
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

AKP

usb girişini seçmemin nedeni güç kaynağı derdinden kurtulmak ve her gittiğim yerde güç kaynağı taşımak istemiyorum. Sonra kendi özel bilgisayarım için düşünmemiştim her gittiğim yerde kullanmak istiyorum.

şuan göze çarpan en ağır şey lcd'nin backlight'ı onu transistörle falan sürsem devrede rahatlama olmazmı?

birkan

Alıntı yapılan: "AKP"şuan göze çarpan en ağır şey lcd'nin backlight'ı onu transistörle falan sürsem devrede rahatlama olmazmı?

Olmaz. Başka bir kaynaktan beslemelisiniz, yada backlight kullanmamalısınız. Yada backlight lambasını beyaz bir ledle değiştirebilirsiniz.

xenix

Backlight için 200-300mA akıtacak bir direnç kullan, yine yeterince parlak olacaktır.

Alıntı yapılan: "hasangurlek"USB porttan ilk iletişimde 100 ma güç elde edebilirsiniz, donanımınız 500 ma güce ihtiyacı olduğunu PC ye bildirdikten sonra max 500 ma çekebilirsiniz.

Hasan bey,

USB protokolunu ayrıntılı bir şekilde okumuştum, gerçekten de yapılması gereken bu. USB cihaz bağlandığında en fazla 100mA akım çekebilir, cihaz 500mA akım çekmek için haber verdikten sonra 500mA akım çekebilir diyor.

Yaptığım devrelerde 500mA e yakın akım çektim, USB ye çekeceğim diye haber de vermedim, bir sorun da çıkmadı :)

Madem uygulamayacaksınız niye böyle bir protokol yapıyorsunuz diyesi geliyor insanın.

Regülatör kullanmaya gerek yok ama bypass kondansatörlerini koymayı unutmayalım, özellikle mikrodenetleyicilerin yanına.

hasangurlek

Alıntı YapUSB protokolunu ayrıntılı bir şekilde okumuştum, gerçekten de yapılması gereken bu. USB cihaz bağlandığında en fazla 100mA akım çekebilir, cihaz 500mA akım çekmek için haber verdikten sonra 500mA akım çekebilir diyor.

Laptoplarda 500 ma talebinizi bildirmezseniz USB portundaki akım 100ma ile sınırlanıyor. En azından benim DELL ide durum böyle :) ama masaüstü PC ler belki direk 500ma sağlıyor olabilir, incelemek lazım.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!