neden bu optolar çalışmıyor

Başlatan mezire, 19 Eylül 2009, 13:37:27

mezire

selam arkadaşlar.

bir devrem var. 4n32 li opto devresi normal +5 v ile 5v luk bir röleyi rahatlıkla çalıştırıyor.  ama pc815,pc817 veya tpl521 optosunu taktığımda röleyi süremiyorum.  

biraz inceledim sebepleri şunlar olabilir.

4n32,  6 bacaklı bir opto. diğerleri 4 bacak.

4n32 CE arası voltajı geçirirken bir düşüm yapmadan +5v  ile röleyi sürebiliyor ama diğer optolarda +5v ta düşüm yapıyor olabilir.

amacım devremde daha küçük bir opto kullanmaktı. 4 bacaklar bu işimi görüyor. belki 4n32 nin karşılığı vardır. yardımlarınız için teşekkürler...

bu arada şemayı buraya koyamadım. nasıl yapıyoruz anlıyamadım. resim ekle dediğimde benden link istiyor ???

Okan AKÇA

devre  seması verirsen yardımcı oluruz

mezire

http://www.4shared.com/file/133825694/f968bf0/XC_online.html

kusura bakmayın resmi  4sharede ekledim ama buraya atamıyorum. link yeter sanırım. şemayı buraya nasıl atarım yazarsanız sevinirim

Okan AKÇA

hocam oncelikle opto ile role sürülmez  optonun akımı  yetmez  baska bir trs sürersen sorunun cözülecektir

iZMARiT

datasheetleri bir incele istersen 4N32 kollektör akımı 150mA, TLP521 50mA yazmış ayrıca TLP521 için önerilen max kollektör akımı 10mA yazmış, 4N32 nin çıkışı datasheette darlington gözüküyor

4N32
http://www.me.umn.edu/courses/me2011/robot/technotes/4N33.pdf

TLP521
http://kczy.zjut.edu.cn/jsjkz/UploadFile/kzqj/TLP521.pdf

mezire

ben genelde 4n32 ile rahatlıkla sürüyorum. sadece diğer 4 bacaklı optolarda sorun çıkardı.  

bir hata var ama nerede?

iZMARiT

problem çıkaran optoların çıkış akımları yetmiyordur işte

Murat Mert

SA.dostum ben TLP521 ile rahatlıkla röle sürdüm ama minik nais türü olanlardan.
mert07

xenix

Şu datasheetin 8. sayfasının ilk grafiğine bak.

TLP521 in ledini sürekli yakacaksan ledden en fazla 20mA akım geçirebilirsin

20mA led akımı için bir grup örnek 12mA kolektör akımı akıtırken, diğer grup örnek 18mA akıtmış. Sen en kötü ihtimali düşünmelisin. Yani röleye verebileceğin en yüksek akım 12mA.

O zaman cevabımız kesin ve net, röle 12mA akım ile çekebiliyorsa çalışır, çekemiyorsa çalışmaz. Ben yaptım çalıştı, sen de yap demek doğru değil, çünkü üretilen her tlp521 in kazancı aynı değil, 1,5 kat fark var resmen.

mezire

doğru. ben 4n32 ile sürüyorum çalışıyor ama diğer 4 bacak optolarla denedim çalışmadı.  ne yapalım biraz büyük ama 4n32 en garantisi

Murat Mert

S.A.
dostum röleler zaten 11-15 mA çekiyor zaten. Kartın resmini yayınlayacağım. kolay gelsin.
mert07

azimli

xenix hocama katılmakla birlikte rölenizin 1 watt gücünde olduğunu bile düşünsek optodan 0,2 amper akım isteyecektir opto zannediyorum bu akımı veremiyordur bir önceki kullandığınız verebiliyor olabilir.TLP521 de araya transistör girmek şart.4 nolu opto pininden transistörü ve transistör üzerindende üzerinden röleyi sürün bizce.

tekrar baktımda 4n32 100mA. TLP521 50mA. kollektör akımına sahip demekki sizin röleniz en az 0,5 watt gücünde dir.

muratxxx

azimli arkadaşımı dedigi cok mantıklı. Ben optolar üzerine cok calıştım.Eger Karalı calışsın istiyorsa ya tek bir sürücü icin  transistör yada diret lojikle sürüle bilen buk 101 benzeri transistörler yada  cok lu sürücüler icin 7406 7407 gibi open collector cıkışlı röle ve led sürme amaclı entegreler yada uln serisi örnek uln2804 bi dürücü entegreler kulanmalısın diye düşünüyorum.birde otolarda ctr oranın herzman hesplamalısın bu öneli bi faktör hassas uggulamalr icin.ctr akım transfer oranı olalark biliniyor.yani giriş ledine uygladıgınız akımın yüzde kaclık oranı taransistör üzerinde akıyo.bunu belirliyo.KOLAY GELSİN
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)

Murat Mert

S.A.
Sn. Arkadaşlar kart deneme amaçlı yapıldı. Tri plc ve cbo plc de adamlar yapmış bende yapıp denemek istedim adamlar bunu yapıp satıyorlarsa bir bildikleri vardır dedim ve denedim sonuç tamam. Kart şu an iplik fabrikasında maşon temizleme makinasında çalışıyor. :D
mert07

muratxxx

mert07 seni kutluyor bundan sonraki projelerinde başarılar diliyom sana kolay gelsin şimdiden
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)