Standart dışı direnç hesaplayıcı

Başlatan z, 21 Eylül 2009, 19:20:08

z

1339 ohm degerinde direnci nasil elde edersiniz?

Asagidaki program benzeri problemler icin yazildi.

Direnc hesaplayici

Program, istenen direnci bir yada iki direncle olusturmaya calisir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

Teşekkürler çok faydalı bir program

homer380

biraz fen oktuysan her direnci elde edersin diye düşünüyom.

gevv

Alıntı yapılan: "homer380"biraz fen oktuysan her direnci elde edersin diye düşünüyom.

Hımm fen okumadım fen dersini sevmezdim matematikten nefret ederdim düz lise terk teknik ameleyim bu tip programları çok severim

floresan

Alıntı yapılan: "gevv"
Alıntı yapılan: "homer380"biraz fen oktuysan her direnci elde edersin diye düşünüyom.

Hımm fen okumadım fen dersini sevmezdim matematikten nefret ederdim düz lise terk teknik ameleyim bu tip programları çok severim

:D  teknik amele terimi hoşuma gitti. bende teknik ameleyim. program güzelde en iyisi tirimpottan ölçü aletiyle istenilen değeri ayarla tak. uğraşmaya gerek yok :D

drmp

eğer watlı değil ise trimpot olayı çok iyidir

M_B

Alıntı yapılan: "floresan"
en iyisi tirimpottan ölçü aletiyle istenilen değeri ayarla tak. uğraşmaya gerek yok :D

Cozum güzel ,yalnız estetik acıdan iyi değil.
Plaketin üstünde orjinal direncin yerinde trimpotun nasıl duracağını hiç düşündünüz mu?. Sizce sırıtmaz mı ? ;)
Ben bir kartı onarırken yaparken işçiliğe lehim yapmaya önem veririm.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

hasangurlek

Bence fen değilde matematik gerekli olabilir.

Alıntı yapılan: "floresan"program güzelde en iyisi tirimpottan ölçü aletiyle istenilen değeri ayarla tak. uğraşmaya gerek yok
PCB(+POT) + NEM + TITREŞİM + TOZ = MAX 1 YIL
PCB(+DIRENÇ) + NEM + TITREŞİM + TOZ = MIN 10 YIL

---DİJİTAL POT KULLANMADIYSAM (G)LCD KONTRAST AYARI İÇİN BİLE DİRENÇ KULLANIRIM---

Alıntı yapılan: "gevv"Hımm fen okumadım fen dersini sevmezdim matematikten nefret ederdim düz lise terk teknik ameleyim bu tip programları çok severim
Bu arada fazladan amele lazım olursa benide bu kategoride sayabilirsin :)

Alıntı yapılan: "z"1339 ohm degerinde direnci nasil elde edersiniz?

Emek çekmişsin, paylaşım için teşekkürler.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

z

Analog devre tasariminda yapilan hesaplamalar sonucunda abuk sabuk direnc degerleri ile karsilasildiginda cok dusuk toleransli hatta isil kompanzasyonlu direnc kullanmak ideal olanidir.

Eger abuk sabuk degerleri 3 renk bandli direnclerle olusturacaksaniz, teorik degeri tam veren seri yada paralel direnc degerlerini standart direnclerle elde etmis olsaniz bile, +/- toleransdan dolayi zaten buyuk sapmalar olacaktir.

Gene de olsun ben avometre ile direnc ayiklarim en dogru olanlari secerim deseniz bile hangi iki direnc seri yada paralel baglandiginda istedigim degeri verir sorusu biraz zaman alici problemdir.

Seri baglantinin esdegeri direnc kafadan da yapilabilir ancak paralel baglantida illaki kagit kalemle uzun uzun denklem cozmek gerekir.

Ornegin 1930 ohm dirence ihtiyac duydugunuzda 6.8K ve 2.7K paralellendiginde 1932 Ohm elde edersiniz. 1930 ohma iki direnc baglantisi ile 1932 ohmdan daha fazla da yaklasamazsiniz.  Program iste burada size zaman kazandirir.

Yoksa birazcik elektroteknik okumus herkes bu hesabi yapabilir. Amac zaman kazanmak. Programi kendi ihtiyacim icin yazdim. Cunku elim ayagim. Ugrasmisken millet de kullansin istedim.

Eminimki program bazilarinin cok ama cok isine yarayacak bazilarin ise ise kuru gurultu mekanizmasini aktive edecek.

(Direncleri daha fazla merak edenler icin E12, E24, E48, E96, E192)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bigbey

Bence program kullanışlı direnç standartlarını da gözeterek size en iyi sonucu veriyor.
Güzel bir fikir. Emeğine sağlık.
TA6R

SiVRiSiNEK

@z hocam gayet güzel bir düşünce ile güzel bir program yazmışsınız elinize sağlık

ileride programa E12, E24, E48, E96, E192 standartlarını seçebilme özelliğide eklenebilir böylece istenilen direnç değerine daha hassas yaklaşılabilir, şu anda seri bağlı olarak istenilen değeri hesaplıyormu bilmiyorum ama hesaplamıyorsa bu özellikte eklenebilir çok güzel olur sanıyorum

edit: seri hesaplıyormuş :) ayrıca küsurat bile hesaplıyor müthiş