Pil ile çalışan latching solenoid devresi

Başlatan kilroy, 05 Ekim 2009, 16:54:29

kilroy

Merhabalar saygıdeğer forum üyeleri;

Bu günlerde üzerinde çalıştığım projede takıldım, yardımlarınıza ve tecrübelerinize ihtiyaç duyuyorum..

AMAÇ: 9 volt pil ile uzun süre çalışan latching solenoid sürücü yapmak.

Bilgi Notu: Latching solenoidler DC akımla polarizasyon değişimi ilkesine göre çalışmakta. Sadece 500 milisaniye gerilimle yüklendiğinde çekme bırakma işlemini gerçekleştirmekte. Dolayısıyla pil ile kullanım için idealdirler.

Denediğim yöntemler:

L293D H köprüsü entegresi... Entegre 5V PIC sinyalleriyle kontrol edilerek +- 9V ile solenoidi kontrol ediyor. Ancak entegre üzerinde çok güç harcanıyor ve gerilim düşmesinden dolayı pil belirli bir gerilimin altına indiğinde solenoid çek-bırak yapmıyor.

TC4428 mosfet sürücü entegresi 5V sinyalle 9V kontrol edebilmek için tampon olarak kullandım. Çıkışa motor bağladığımda kontrol edebiliyorum ancak solenoid için işe yaramıyor.

Bu sistemi en az akım sarfiyatı (mikroamperler seviyesinde) yapabileceğim analog devre önerisi var mıdır?

(İncelemek için adet çin malı fotosel aparatını parçalamak istedim ancak reçineye gömmüşler, sonuç alamadım.)

z

Selenoidin teknik verilerini verirsen sema verebilirim.

Gerekli bilgiler:

1. Harekete gecirmek icin gerekli akim degeri
2. Selenoidin omik direnci
3. Cok sart olmasa da varsa enduktans degeri.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kilroy

Gerekli bilgiler:

1. Harekete gecirmek icin gerekli akim degeri = ilk anı ölçemedim. sonrasında 420 mA çekiyor

2. Selenoidin omik direnci = 21 ohm

3. Cok sart olmasa da varsa enduktans degeri. Ölçebilecek ekipmanım yok malesef.

Piyasa malı fotoselli musluk solenoidi kullanıyorum. Muhtemelen no name bir malzeme
üzerindeki etikette
7500002
2.75-17-3-B
1809
yazıyor.

SiVRiSiNEK

çalıştığım firmada bazı musluklara bunlardan takıldı, içlerinde 4 tane orta boy pil var, yani demekki bayaa akıma ihtiyaçları var, 9V ile çalıştırabilirsin belki bilemem ama ne kadar pil ömrü olur tartışılır?

kilroy

Evet solenoid yüksek akım çekiyor ama çok kısa bir süre için (500 ms kadar)
ve konum değiştirdikten sonra güç gerektirmiyor.
Piyasadaki fotoselli musluklar 50.000 açma kapamaya kadar çalışıyor deniliyor.

kilroy

z hocam,

şemanı merakla bekliyorum

saygılar, sevgiler...

z

Sistem soyle calisiyor.

9 v besleme ile calisan bu devrede selenoidden bir yonde akim akitmak icin;

B girisi high da tutulur ve A girisine bir dizi puls uygulanarak istenirse
9v dan daha da yuksek bir gerilim c1 uclarina pompalanir.

A ve B girisi lowa cekilir ve K1 kontagi kapatilir. Bu esnada selonoidiniz harekete gecer.

Bir sure beklenir ve kontak acilir.

Roleden diger yonde akim akitmak icin grafikteki puls dizilisini uretmen yeterlidir. (A high, B puls dizisi)

Sistem sukunette iken (gri bolge) hic akim cekmez.

Malzeme degerlerinin belirlenmesi isini size birakiyorum.

c1 ve c2 uclarindaki gerilim belli bir degere ulastiginda puls gonderme isini kesme islemini, yazilimla yada basit bir devrecige yaptirabilirsiniz.

K1 ve K2 icin elektronik devre tasarlamak mumkun olsa da minicik 2 adet role isleri cok kolaylastirir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cdurakbasi

Bildiğim kadarı ile 9v pil gücü 100-150ma/sa civarında olsa gerek. Sorun boyut ise ve st-up şarz pompası vb. kullanılacaksa 4 tane ince kalem pil daha uzun dayanır ve kolay bulunur diye düşünüyorum.

kilroy

Z hocam çok teşekkürler.
hemen denemelere başlıyorum

İLK SONUÇLAR:

Devre şarj pompası olarak çalışıyor C1 i +9V C2 yi -9V şarj ediyor. K1 ve K2 de solenoide seçime göre +9V veya -9V yüklüyor. Buna göre DC solenoid aç veya kapa yapıyor.
Devrenin bir diğer avantajı iki kapasitörün de aynı anda şarj olması... Böylece açma işlemi için +9V gönderdikten sonra kapatmak için -9V hazır duruyor. Tekrar şarj pompasını çalıştırmaya gerek kalmıyor.

kibrisboy

Arkadaşlar, benim de bu devreye ihtiyacım oldu ama burada devre şemasını göstermiyor. Bana tekrar göndermeniz mümkün olur mu acaba ?

gtekdemir

Texasin solenoid valflerin sürülmesi için üretmiş olduğu entegreler var, bir bakın isterseniz.