5 mm lik standart led tipinde lazer diod varmi

Başlatan azimli, 12 Ekim 2009, 23:10:01

azimli

göze zarar veriyor diye satışlarının yasaklanmadan önce genelde herkes hatırlar herhalde kırmızı ve yeşil renklerde küçük ince ışık veren ve bu ışık bozulmadan uzunca bir mesafe giden anahtarlık şeklinde laser ledler vardı bunlar cepte taşımaya müsaitti.şimdi bunlar piyasada zor bulunuyor.ve tam işimi görmüyor.

formda arattırmada yaptım ama kaynaklar hep yutdışından.

sorum;
bu tür laser ledlerin bildiğimiz 3-5-10mm lik standart led veya bunlardan birazdaha büyük olabilir bu kılıf tiplerinde olanlarını duyan gören bilen varmı?bize 1-2 metre mesafede ışığı dağılmadan noktasal olarak gidenleri olsa yetecek.
bizim muhitteki elektronikçilerin böyle bir laser ledinden haberleri yok.
İstanbul dan araştırmadan forma bir bilen vardır belki diye bu mesajı yazdım.bilen ve duyanların cevabını mutlaka bekliyorum.

xenix

azimli

xenix hocam,
ebaydakinin fiyatı baya pahalı geldi.koçtaşlazer de pahalı yazmışsınız.
aslında benim amacımda koçtaşlazerdeki gibi bir lazer modülü oluşturmaktı lazerin dış muhafaza kısmı ve boyası sorun değilde ledini bulamıyordum doğrusu bu ledi araştırırken herhalde bu kadar pahalı olmayan modelleride olabilir diye düşünüyordum bu fikrede ucuz adi çin malı lazerlerin 1-2 TL fiyatlarla muhafazalı haliyle satıldığını düşünüp içindeki ledininde kalitelisi olsun olsun herhalde 5-10 TL dir bilemedim 10$ olsun diye düşünüyordum.ama fiyat yalnızca led olarak 24$ pahalı geldi.

hocam,
bu lazer ledlerinin bildiğimiz 5-10mm led tipli olanları yokmu bu tip olanları hiç gördünüzmü bize 1 metre mesafeyi ışığı dağıtmadan noktalasa yetecek.sütun sanayi tipi matkaba takmayı düşünüyoruz.normal dar 5mm mercekli iyi beyaz ışık veren led ile (1,5$  tanesi) denemeler yaptım hatta ışığı dar bir ortamdanda geçirmeye çalıştım ama ışık dağılıyor bu işe lazer şart.yomu lazerlerin uygun fiyattan alınabileceği bir yer.bu kadarcık konuda bile takılırsak diğer işlerimizin olması mucize olur artık herhalde.

xenix

Hocam verdiğim linkte 8 tanesi 24$, kargo dahil.

azimli

özür dilerim paketlerim diyince ben bir lazer ledi anladım yazılarınızı daha iyi okumalıyım bundan sonra.tama şimdi oldu tanesi 3$ geldi fiyat normalleşti bende normalleştim tabi.
yardımınıza teşekkürler.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ilker_32

Alıntı yapılan: "OG"http://www.haberturk.com/haber.asp?id=179134&cat=110&dt=2009/10/13
Vatandaşın biri Ankara'da Batıkent civarlarında yeşil lazerle bazen bulutları yokluyor. Bende balkondan izliyorum.  :lol:

azimli

ufo yu kullanan amcamın gözüne tutmasın Allah muafaza düşer müşer başına iş alır sonra.bu arada 8 adetli paketini 25$ ayarladık alma girişiminde bulunacağız.

tyildizak

Alıntı yapılan: "azimli"ufo yu kullanan amcamın gözüne tutmasın Allah muafaza düşer müşer başına iş alır sonra.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12681876.asp?gid=229

azimli

uçak lazerle yerden düşürülmüş dense bile şaşırmazdım bu devirde
Nicole Tesla ile ilgili bir ara çok araştırma yapmıştım adamın o zamanda başardıkları üzerine 60 yıl daha koyulduğu düşünülünce korkuyorum doğrusu suni deprem yapma fırtına çıkarma lazerle uçak düşürme olayları mümkün geliyor bana.

AEK

AEK

arkadaşlar bu modül internette dolaşan şu dwd rw diyotu ile değiştirme işinde kullanılabilir mi?

SiVRiSiNEK

Alıntı yapılan: azimli - 13 Ekim 2009, 11:14:19
normal dar 5mm mercekli iyi beyaz ışık veren led ile (1,5$  tanesi) denemeler yaptım hatta ışığı dar bir ortamdanda geçirmeye çalıştım ama ışık dağılıyor bu işe lazer şart.

bir makinada pointer görmüştüm adam lazer değil normal ampül gibi (ledde olabilir ama kesinlikle lazer değil) birşeyle yapmış tükenmez kalem dışı kalınlığında bir boru düşün borunun ucuna ışık kaynağını koymuş, diğer ucunada mercek koymuş (araya bir mercek daha koymuş olabilir tam net hatırlamıyorum) 40-50cm uzaklıkta 4-5mm çapında daire şeklinde ışık oluşuyor tuttuğun yerde hemde lazer gibi göz almıyor turuncu renk bir ışık

Burak B

Yüksek parlak bir led ile bir kolimatör mercek kullanarak istediğin şeye yakın birşey elde edebilirsin. Zaten o basedilen lazerlerin ucundada kolimatör mercek var.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

maxim1995

Alıntı yapılan: tyildizak - 14 Ekim 2009, 13:21:08
Alıntı yapılan: azimliufo yu kullanan amcamın gözüne tutmasın Allah muafaza düşer müşer başına iş alır sonra.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12681876.asp?gid=229

bende bundan 5 yıl önce yani 9 yaşındayken en üst kattan şu kırtasiyelerde satılan 1 mw lik lazerle uçaklara tutmayı hedeflerdim ama becerememiştim ...
Ama suç olcanı bilmezdim şimdi daha dikkat edeceğim :D