Capacitive sensors design and applications

Başlatan z, 15 Ekim 2009, 12:31:43

z

Capacitive sensors design and applications adli kitabin pdf versiyonuna ihtiyacim var.

Yardimci olabilirmisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

@XNHCX umudum sensin.

Bu kitabin kagit baskili orjinaline sahip olan varmi?

azimli

bu kitabı istemekteki amacınız, kapasitif bir sensör mü yapmak.
sensör yapmaya çalışıyorsanız istediğiniz özellikleri belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

z

Acil oldugundan kitabin siparisini verdim.

Elektronik kumpas yapmak istiyorum. Bana digital kumpasin calisma prensibini anlatirsaniz sevinirim.

KAZIMUGUR

Daha önceleri konu olmuştu diye hatırlıyorum.
Linkde bir şeyler var.
Çinistan mallarının 200mm üzeri 3+2 hane , fiyatlarıda 50 tl civarı.
150mm 20tl ye bulunabilir.Gezici malzemecilerde olabiliyor.
Alt sürgü pcb den istenilen ölçüde yapılabilir.

http://www.4shared.com/file/141463814/f7a20da5/Kumpas.html

z

Ucuz, Cin mali kumpaslardan birisini alip dagittim. Kapasitif olcum levhalarinin her ikisini de inceledim. Gezici kisimdaki levhalara uygulanan gerilimlerin dalga sekillerini de scopla tek tek olcup cizdim.

Mitotoya'nin aldigi bazi patentleri de inceledim. Ama kumpas elektronigini hala anlayamadim.

Bunun uzerine kendimce kapasitif calisan bir sensor gelistirip elektronigini tasarladim.

Demo calisma amacli 15 cm lik bir cetveli pcb uzerine bastirttim ve  5 mikrometre artimlarla olcum yapmayi basardim. Ancak hala bazi sorunlarim var. Bu sorunlari asmada bahsettigim kitabin buyuk katkisi olacagini saniyorum.

Cin mali kumpaslar benim isime yaramiyor. Cunku cetvel yapmaktaki amacim servo sistemde dogrusal konum bilgisi elde etmek icin cetveli geri besleme elemani olarak kullanmak ve bunu gercekten ucuza mal etmek.

Cin mali kumpaslar yavas kaldigi icin servo cevrim surem cok uzun oluyor. Bana binlerce kez daha hizli bilgi verecek cetvel duzenegi lazim. Cunku servo sistemin ic dongulerinden biri olan hiz kontrol cevrimi de geri besleme bilgisini cetvelden gelen bilgiden olusturacak.

Kisacasi cok ucuz servo sistemlerin onu acildi.  Hobby cnc cilerin gozu aydin.....

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "z"...kumpas elektronigini hala anlayamadim...quote]

Anlaşılmayan yönü nedir ?
Verniye mantığımı ?

Aslında geri besleme için rotary encoderler uygun ama dediğiniz gibi hem pahalı hemde doğrusal-dairesel sorunu var.
Belki onların dairesini düzlem diye yutturacak bir şeyler olabilir.
Yatakların bilyalarını izlemeye çalışanlar bile var. :)

Kirli ortamlarda optikde sorun olur , başka bir şeyler ... deyince dönüp dolaşıp kapasitif bir şeylere geliniyor.

z

Elimdeki kumpasin hareketli aksaminda 8 adet plaka var. Zaten elimdeki kumpas dokumanlarini verdiginiz kumpasin aynisi.

Gezici elektrodlar 1,2,3,4,5,6,7,8 seklinde yan yana dizilmisler.

Gruplayacak olursak 1-5, 2-6, 3-7, 4-8 4 grup var.

Grup elemanlari arasinda 180 derece faz farki var. Ornegin 1 nolu elektrod lojik 1 iken 5 nolu elektrod lojik 0.

1,2,3,4 elektrodlarina ayni sinyaller fazlari kayik sekilde uygulaniyor. Ancak bu sinyaller basit bir 1-0-1 seklinde kare dalga değil. Kabaca sinus moduleli PWM sinyalini andiriyor. Bir sinus peryodu yaklasik 20 kadar puls treninden olusuyor. (Kabaca diyorum cunku saf sinusle yapilmis pwm sinyalini iyi taniyorum.)

Buradaki detaylari anlayamadim. Neden boyle bir yapi kurulmus?

Cizimleri yapip sakladigim dosyaya su anda erismem zor ama aklimda kaldigi kadariyla cizebilirim.

Malesef toplama elektroduna fiziksel olarak erisilemiyor dolayisi ile  toplama elektrodundaki sinyali scopla izleyemiyorum. Cunku bu elektroda prop atilacak yer yok. Bu elektroddan gelen hat hic bir delik ici kaplamali yola bagli değil ve dogrudan cipin icine giriyor.
Ince bir tel baglamakta mumkun değil. Bu tel gezici ve sabit elektrodlar arasinda mesafenin acilmasina neden oluyor ve kumpas bu durumda calisamiyor.

Tarifi kelimelerle yapmakta zorlaniyorum. Kumpasi acip kartlari elinize alirsaniz ne demek istedigimi anlayacaksiniz.