PIC ile Endüstriyel I/O kartı tasarımı

Başlatan gtekdemir, 21 Kasım 2009, 17:49:49

Murat Mert

S.A
Geçen gün altınyadan kutular aldım en işe yarayanı bence rt-209 güzel bir malzeme. Ben 18f452 için çiftkat tasarlamaya çalışıyorum denediğim kartlarım var bunları kutunun içine göre tasarlamaya çalışıyorum. Modbus ve benzeriuygulama yapacaksanız 18f8722 ye gerek yok.40pinli 18f serilerinden birisi yeter. Madem böyle bir ihtiyacımız var hep birlikte birşeyler yapalım maliyeti aşağıya çekelim kabul ederseniz bende katılmak istiyorum. Kolay gelsin.
mert07

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mert07"S.A
Geçen gün altınyadan kutular aldım en işe yarayanı bence rt-209 güzel bir malzeme. Ben 18f452 için çiftkat tasarlamaya çalışıyorum denediğim kartlarım var bunları kutunun içine göre tasarlamaya çalışıyorum. Modbus ve benzeriuygulama yapacaksanız 18f8722 ye gerek yok.40pinli 18f serilerinden birisi yeter. Madem böyle bir ihtiyacımız var hep birlikte birşeyler yapalım maliyeti aşağıya çekelim kabul ederseniz bende katılmak istiyorum. Kolay gelsin.

hocam bencede daha fazla kisi ugrasirsak güzel bir se ortaya cikar fakat giris ve cikislarin fazla olmasi avantaj ayrica pwm cikislari da önemli 8720 de 2 tane usart var endüstriyel bir kartin hizli olmasi gerek bu durumda 8720 deki donanimsal arabirimler ve kesmeler güzel olur bence yinede fikirleri degerlendirelim ortak bir pic e karar verelim rt 209 a bakcam simdi görüsmek üzere
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

rt209 güzel tam bir plc gibi olur ama seri haberlesme ler icin yer yetmeye bilir  @gtekdemir hocam bakalim ne diyecek
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gtekdemir

S.A. hocam fikirlerinize açığım, herkesin işine yarayacak ortak bir noktada buluşarak güzel bir tasarım ortaya çıkarabiliriz. Zaman probleminden bahsetmiştim, tarih konusunda net bir şey söyleyemiyorum ama kısa sürede sonuçlandırsak güzel olur. Ben şirketle tekrar görüşüp zaman konusunda ne kadar esnek olabileceğimi sizlere bildiririm.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "gtekdemir"S.A. hocam fikirlerinize açığım, herkesin işine yarayacak ortak bir noktada buluşarak güzel bir tasarım ortaya çıkarabiliriz. Zaman probleminden bahsetmiştim, tarih konusunda net bir şey söyleyemiyorum ama kısa sürede sonuçlandırsak güzel olur. Ben şirketle tekrar görüşüp zaman konusunda ne kadar esnek olabileceğimi sizlere bildiririm.

tamam hocam o zaman ben su yarinki önemli isimi atlatayim isis de genel bir cizim yapayim  sizin boyuthakkinda düsünceniz varmi? firma boyut konusna problem cikarirmi? hocam yukaridada dedigim gibi yapacagimiz sey end.kart olmali bence gelistirme karti değil.o yüzden en önemli faktörlerden biri I/O lar bu konuda fikriniz nedir?

bu arada bu calismaya katilamk isteyen arkadaslar
@g tek demir
@ T.e(ben)
@mert 07

güzel bir kart ortaya cikmasi durumunda ben az 20 kart alirim diye düsünüyorum

bigbey

Bende katılmak istiyorum ama nasıl bir faydam olur bilmiyorum.
TA6R

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "bigbey"Bende katılmak istiyorum ama nasıl bir faydam olur bilmiyorum.

valla hocam amac güzel bi akrt cikarmak cünkü asama genis
*kart özelikleri belirleme
*malzeme arastirma
*sema cizme
*pcb cizimi
*pcb yapimi
v.s basit bi  end akrt yapcak oslakda saglam ve kaliteli olmasi gerekiyor diye düsünüyorum

gtekdemir

Hocam kart boyutları kesin ve net değil fakat RT-209 yada RT-109 kutu içine sığdırabilirsek güzel olur diyorum yada başka bir kutu. I/O sayısı net değil ,kutuya göre yapalım tasarımı. Tasarımdan sonra uygun kutu bulmak ciddi sıkıntı olur çünkü. RT-209 kutuya 28 klemens sığıyor sanırım, bu sayıyı en uygun şekilde kullanıp tasarımı yaparız.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "gtekdemir"Hocam kart boyutları kesin ve net değil fakat RT-209 yada RT-109 kutu içine sığdırabilirsek güzel olur diyorum yada başka bir kutu. I/O sayısı net değil ,kutuya göre yapalım tasarımı. Tasarımdan sonra uygun kutu bulmak ciddi sıkıntı olur çünkü. RT-209 kutuya 28 klemens sığıyor sanırım, bu sayıyı en uygun şekilde kullanıp tasarımı yaparız.

o zaman rt209 da hem fikiriz gibi gözüküyor

ki end. uygulama alanlarinda panoya rahatca monte edebiliriz simdi donanim özeliklerini bir bakalim derim

MC_Skywalker

üzerinde 2x16 COG LCD olması iyi olur diye düşünüyorum. Hata kodları ve işlem bilgilerini göstermesi açısından. birde besleme kendi üzerinde olmasın harici besleme olursa kart üstünde daha çok yeri kullanılmış olur

Geçen hafta bir EAE PLC inceleme frısatım oldu;

2x16 COG LCD var hata koları ve porgram yüklemek için. üzerinde 1 rs232 1rs 485 1 usb girşi 1 adet FDD sürücü girşi vardı. üzerinde besleme yok 24V beslemeyi raytipi beslemeden alıyor.

PC de hazırlanan program hernagi bir medyaya kadediliyor kart okuyucu USB den PLC bağlanıp yükleniyor. makinada diğer marka PLC ler CF kart kullnadığı için bunu PLC içinded CF kart ile program taşıyorlar.

gtekdemir

Hocam benim için asıl önemli olan kartın en kötü şartlarda bile sorunsuz çalışması. Kartın çok kompleks olmasına gerek yok, haberleşme kısmı benim için önem derecesinde son sıralarda. RS485 benim için yeterli. Çıkışların röleli olması her türlü kumanda gerilimiyle çalışılabilmesi açısından uygun olur fakat mert07 hocamla görüştüğümüzde transistörlü (BDX53v.s) çıkış olsun ayrıca röle kartı yapabiliriz dedi. Boyut açısından bu fikir uygun olabilir ayrıca besleme devresini de röle kartı üstüne yapabiliriz. Kutuya uygun yerleştirilmiş 2*16 LCD iyi olur, giriş çıkışları gösteren ledleri de giriş çıkış klemens' lerinin yanına koyarsak güzel olur.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "gtekdemir"Hocam benim için asıl önemli olan kartın en kötü şartlarda bile sorunsuz çalışması. Kartın çok kompleks olmasına gerek yok, haberleşme kısmı benim için önem derecesinde son sıralarda. RS485 benim için yeterli. Çıkışların röleli olması her türlü kumanda gerilimiyle çalışılabilmesi açısından uygun olur fakat mert07 hocamla görüştüğümüzde transistörlü (BDX53v.s) çıkış olsun ayrıca röle kartı yapabiliriz dedi. Boyut açısından bu fikir uygun olabilir ayrıca besleme devresini de röle kartı üstüne yapabiliriz. Kutuya uygun yerleştirilmiş 2*16 LCD iyi olur, giriş çıkışları gösteren ledleri de giriş çıkış klemens' lerinin yanına koyarsak güzel olur.

hocam röle kartinin ayri olmasi durumunu benn daha önce yaptim direk uln ile sürdüm avantajinin oldugu noktada var dez avantajinin oldugu nktada ki o altinkaya kutusuna sigmayabilir ben yarin bi ara kutu icin ares de pcb boyutlarini (board edge) cizecem bakalaim nasil gözükcek sizin girisleri izole etme hakkinda fikriniz varmi?

gtekdemir

Hocam dijital girişler PC817 ile izole edilecek mecbur, analog girişler için izole yapamayız sanırım. Kartı tek kutuya sığdırmak mesele olacak gibi, o yüzden röleler ve beslemeyi ayrı kutuya yapmak gerekecek sanırım.

salih18200

acil olarak endüstriyel karta ihtiyacı olan arkadaşlara temin edebilirm 5 input 8 output giriş çıkışlar tamamen yalıtılmış durumda röle çıkışlı pcb makina ile yapılmış yeşil kaplama...

bigbey

Alıntı yapılan: "gtekdemir"Hocam kart boyutları kesin ve net değil fakat RT-209 yada RT-109 kutu içine sığdırabilirsek güzel olur diyorum yada başka bir kutu. I/O sayısı net değil ,kutuya göre yapalım tasarımı. Tasarımdan sonra uygun kutu bulmak ciddi sıkıntı olur çünkü. RT-209 kutuya 28 klemens sığıyor sanırım, bu sayıyı en uygun şekilde kullanıp tasarımı yaparız.
Evet kutuya göre olması en iyisi. ayrıca çok fazla komplex olmamalı. Bu kart daha başlangıç. O nedenle fazla özellikler içinde boğulmadan temel giriş çıkış birimi RS232/RS485 birimi analog giriş ve 2X16 LCD olması yeni başlanılan bu tasarım için yeterli sanırım.
Bundan sonra bir üst aşamaya geçebilecek arkadaşlar yeni bir tasarımla işi daha ileri görtürebilir. Çok fazla özellik seçip işi bitirememek var.
TA6R