PIC ile Endüstriyel I/O kartı tasarımı

Başlatan gtekdemir, 21 Kasım 2009, 17:49:49

gtekdemir

Çıkışları 24V PNP yapalım, transistör olarak BC327 yeterli olur mu dersiniz. BDX53 gibi bir güç transistörüde kullanabiliriz ama maliyet açısından gerek yok bence. Zaten ayrıca röle kartıda yapacağız, yüksek akım-gerilim gereken durumlarda röle kartının çıkışlarını kullanırız diyorum.

arslan74

Merhaba,

Burada gözden kacan bir nokta var gibi. Endüstriyel uygulamada en önemli nokta Endüstriyel uygulamalarda oluşan parazitlerden sistemi yanıltmak dir. Zira bu parazitler PIC'in reset almasına veya doğru çalışmamasına neden oluyor.

Dijital girişleri en basid opto ile ayrılır. Ama Analog girişleri nasıl ayrıcaksınız ? Analogta mutlaka ortak şase ister. O zamanda dış devre ile bizim devremizin şaseleri birleşmiş olur. Bu durumda optoların hiçbir fonksiyonu kalmamış olur.

Sonucta devremizi dış dünya ile yalıtmamış oluruz.

Bu sorunu nasıl çözeceksiniz?

Selamlar

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "arslan74"Merhaba,

Burada gözden kacan bir nokta var gibi. Endüstriyel uygulamada en önemli nokta Endüstriyel uygulamalarda oluşan parazitlerden sistemi yanıltmak dir. Zira bu parazitler PIC'in reset almasına veya doğru çalışmamasına neden oluyor.

Dijital girişleri en basid opto ile ayrılır. Ama Analog girişleri nasıl ayrıcaksınız ? Analogta mutlaka ortak şase ister. O zamanda dış devre ile bizim devremizin şaseleri birleşmiş olur. Bu durumda optoların hiçbir fonksiyonu kalmamış olur.

Sonucta devremizi dış dünya ile yalıtmamış oluruz.

Bu sorunu nasıl çözeceksiniz?

Selamlar

merhaba hocam dediginiz durumu bende hic düsünmedim girisler e ayri bir adc eklemek gene problemi cözebilcegini sanmyiorum biraz internetten arastiralim sizin bir fikriniz varmi?

skywalker hocam cog lcd dediigniz nedir acaba?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/an_pk/2394

interette bir seyler var ayrica tv smsp lerinde iki ayri sase nin ayrilmasi icin yöntem vardi unuttum simdi o da bir nevi etkili ollabilirmi ?

https://www.picproje.org/index.php/topic,26401
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

arslan74

Merhaba,

Analog sorunu harici bir ADC çözülebilinir gibi. Mesela benim aklıma gelen SPI li bir ADC ile yapılabilinir. Oda şu şekilde olur. ADC kartın beslemesiyle PIC beslemelseri ayrılır. PIC ile ADC arasında optik haberleşme yapılabilinir. SPI ile cok basit, optik olarak ayrılabilinir. I2C de optik ayrıma o kadar kolay olmaz.

Selamlar

Murat Mert

S.A.
Sn. Arkadaşlar maşallah hızlısınız.
Sn. teknikelektronikci kart için 18f8722 kullanalım ama kart şeklinde olsun röleler üzerinde olsun yada ayrı röle modülü yapalım ama plc tarzı gibi altınkayanın kutusuna bana sorarsanız 18f452 yada 18f45xx mcu larından birisini kullanalım 18f8722 ile yine kart yapalım elimizde bulunsun. bence derimki kutu için pic serisinin 40 pinli modelini kullanalım derim. 4 analog, 12 di, 10 do, 2 an. out (pwm den) rs 234. rs 485 olsun bootloadere uygun olsun derim. Röleli veya trasistorlü fark etmez. Dün akşam gökhan arkadaşımızla msn den yazıştık biraz araştırmadan somra bdx53b kullanalım dedim. Çünkü hem darligton hemde çıkışta ters diyotu var ve 40 V/ 8 A çıkış gücüne sahip. Transistor yaparsak bencede bir kaçtane ucumuz open collector da olsun. Analog girişleri izole edersek sığdıramayız ozaman analog içinde ayrı modül yapmalıyız. Arkadaşlar sözerimi emri vaki gibi algılamayın.  Küçük uygulamalar için de kullanırsak diye bunları yazdım kolay gelsin.

PIC 18F8722 İÇİN BİR KART:

PIC 18F8722 KART
mert07

gtekdemir

Hocam acaba giriş ve çıkışlar tamamen ayrı modül şeklinde mi yapılsa diyorum. SPI ile haberleşme sağlanıp istenilen sayıda i-o elde edilebilir. Mesela 8 adet röle çıkışlı bir çıkış modülü olsun, 8 adet dijital giriş için modül olsun. Tek hattan pic ile haberleşsin, nasıl olur?

arslan74

Alıntı yapılan: "gtekdemir"Hocam acaba giriş ve çıkışlar tamamen ayrı modül şeklinde mi yapılsa diyorum. SPI ile haberleşme sağlanıp istenilen sayıda i-o elde edilebilir. Mesela 8 adet röle çıkışlı bir çıkış modülü olsun, 8 adet dijital giriş için modül olsun. Tek hattan pic ile haberleşsin, nasıl olur?

Olabilir ancak aşağıdakine benzer bir ürün kullanırsan sağlıklı olur.

MCP23S18

http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en537376

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mert07"S.A.
Sn. Arkadaşlar maşallah hızlısınız.
Sn. teknikelektronikci kart için 18f8722 kullanalım ama kart şeklinde olsun röleler üzerinde olsun yada ayrı röle modülü yapalım ama plc tarzı gibi altınkayanın kutusuna bana sorarsanız 18f452 yada 18f45xx mcu larından birisini kullanalım 18f8722 ile yine kart yapalım elimizde bulunsun. bence derimki kutu için pic serisinin 40 pinli modelini kullanalım derim. 4 analog, 12 di, 10 do, 2 an. out (pwm den) rs 234. rs 485 olsun bootloadere uygun olsun derim. Röleli veya trasistorlü fark etmez. Dün akşam gökhan arkadaşımızla msn den yazıştık biraz araştırmadan somra bdx53b kullanalım dedim. Çünkü hem darligton hemde çıkışta ters diyotu var ve 40 V/ 8 A çıkış gücüne sahip. Transistor yaparsak bencede bir kaçtane ucumuz open collector da olsun. Analog girişleri izole edersek sığdıramayız ozaman analog içinde ayrı modül yapmalıyız. Arkadaşlar sözerimi emri vaki gibi algılamayın.  Küçük uygulamalar için de kullanırsak diye bunları yazdım kolay gelsin.

PIC 18F8722 İÇİN BİR KART:
PIC 18F8722 KART

merhaba hocam madem gökhan hocam ile de msn de konusuyorsunuz bende birazdan msn e girerim sizde orda olursaniz bi konusuruz sizede uyarsa sonra kararlastiririz fakat hocam end.kartin en önemli özeligi parazit kapmayacak olmasidir bunlardan biride izole etmektir arslan hocamizin da dedigi gibi analog girisler izole olursa daha saglikli olur diye de düsünüyorum

ahmet2004

Analog Devicenin sitesinde analog izole şöyle yapılmış.

SPI veri iletişimli ADC kullanılmış SPI dijital hatlar ADUM tipi entegrelerle

izole edilmiş.

Sitesi:
http://www.analog.com/en/references/voltage-references/adr02/products/evaluation-boardstools/CU_eb_PLC_DEMO_SYSTEM/resources/fca.html

azimli

işlemcinin adc beslemesi ile dijital beslemesinin +V. voltajları ayrı bir kaynaktan geliyor veya aynı kaynaktan geliyorsa aralarında ayrı
birer tane bobinli pi filtresi kullanılırsa ve komple bu gerilimler smps bir besleme kaynağından elde edilirse beslemeden yana hiç bir problem kalmaz. gerekmez ama dahada fazla önlem alınmak isteniyorsa adc beslemesinin pi filtre devresine ekstra bobin ilavesiyle adc beslemesinin toprağıda işlemciye girmeden bobin üzerinden filtrelenir.

adc kanalların ve dijital kanalların beslemesi ayrılmış çipleri kullanmakda hatayı büyük ölçüde azaltır.

analog besleme ile dijital beslemenin topraklarını ayırmakda pek mantıklı değil, teoride mümkün gibi gözüksede uygulamada çok zordur ve bence gereksizdirde.

toprakdan parazit alıyor mantığına ikna olmuş değilim.öyle olduğuna inanıyorsanız yukarıda yazdığım gibi adc kanalların beslemesinin her iki besleme polarite uçlarıda filtrelenebilir.

birde şu önlem alınabilir adc sinyali üreten donanım tarafında yine bu donanımın beslemesinin filtrelenmesi yerinde uç-noktada iyi yapılmak koşuluyla işlemciye geri dönen adc sinyal hattının + voltajı opamp üzerinden voltaj takipçisinden geçirilebilir ve opamp çıkışında gelen bu adc gerilimin işlemcinin adc kanalı için gereken sahada olması garanti edilir.

sinyal işlemci adc kanalına 320R ile 470R arsında bir dirençle girilir sinyal örneklemesine bir zararı yoksa bu direncin giriç ve çıkışlarına 10pF. ile 1nF. arası kapasite toprakla paralel olacak şekilde atılır.

birde adc geri dönüşüm sinyal hatları kart dışından uzun olarak geliyorsa blendajlı-topraklı kablo kullanılabilir.

işlemci dendimi bence trafolu besleme olmaz smps besleme şart ve aynı smps beslemeden uygulamada genelde +24V. , +15V. ve +12V. yan donanımlar beslenmek ister bu durumda bu hatlardan ayrı işlemci beslemesi üzerine ana besleme ile seri bir uygun akımlı normal doğrultma diyodu girilir ve bu diyod çıkışı uygun kapasiteli bir elektrolitik dc kondansatörle filtrelenir. buda aynı kaynaktan pik akımlar asılan bir yükle işlemci beslemesi arasını uygunlaştırmak içindir ama bir yük ana smps beslemeyi göçeltecek kadar sürekli bu kaynak için büyük akım çekiyorsa yapılabilecek pek bir şeyde kalmamıştır devre için uygun besleme yoktur çünkü.bu tür bir devrede işlemci beslemesi ayrı bir stabil gerilimli smps üzerinden alınmalıdır.

buraya kadar besleme ve donanım filtresini anlattım birde yazılım içinde yapılabilecekler var.

burda adc çevrim IC lerine girmedim.yalnızca işlemci içinde mevcut 10-12 bit 6-16 adet adc kanallarına değindim.

ahmet2004

hocam cog lcd dediğiniz nedir acaba?

Cog Lcd örnekleri:

gtekdemir

Arkadaşlar i-o çoğullama işini spi hattı üzerinden yapıp opto ile hattı yalıtmayı düşündüm, ama bu yöntem sahada ne kadar güvenilir çalışır dersiniz ? Kafamda soru işaretleri var. Acaba port çoğullama işine hiç girmesek mi?

azimli

I/O çoğullamayı SPI hattı üzerinden nasıl yapmayı düşünüyorsunuz?

I/O pinleri sayısını çoğullamak için ne kullanmayı düşünüyorsunuz?

Benim bildiğim bir kaç yöntem var ama bunlarda giriş çıkışlar opto ile yalıtılır.SPI hattı değil.

gtekdemir

Port çoğullama için bildiğimiz 74165, 74595 shift register entegrelerini kullanmayı düşündüm. Pic' e gelen spi hattını yalıtmayı düşündüm, mantıklı bi fikirmi bilemiyorum.