Uzun mesafe ölçmek?

Başlatan lanndegeth, 25 Kasım 2009, 12:32:17

lanndegeth

Arkadaşlar merhaba, elektroniğe yeni başladım. Kendim evde uğraşarak 16f877 yi öğrendim proteus üzerinde simulasyonlarla denemeler yaptım. Ancak şimdi gerçek bir proje yapmak istiyorum. Aklımda bir fikir var, onu gerçekleştirmek için uğraşacağım.

Sorum şu olacak, araştırdım ama tatmin edici sonucu bulamadım; 0-100 m arası mesafe ölçmek istiyorum, hassasiyet çok önemli değil, 1 metrelik hassasiyet işimi görecektir. Bu mesafeyi pic ile okuyup işleyeceğim. Nasıl bir sensör önerirsiniz?

İlgilenip cevap verebilirseniz çok sevinirim, projemin ayrıntılarını ilerleyip birşeler yaptıkça sizlerle paylaşmak istiyorum.

Saygılar.

Klein

Elektronik bilgin ve tecrüben nasıl bilmiyorum. Kendini sadece işlemci konusunda geliştirdin ve gerisinde zayıfasan , bence yanlış proje.  Yok elektronikte de geliştirdim diyorsan, benim önerilerim şöyle olur:

1- İki şekilde : ışık ile veya ses ile ölçersin. benim önerim ses olur. sesin hızı daha yavaş.
2- Tüm işi işlemciye yıkma derim. çevre donanımlarla yapabileceğin işleri onlara yaptır. işlemcide sadece sonuçların hesaplanması , gösterilmesi gibi işleri yap.
3- bir piezo ile ultrasonik ses dalgasını gönder , bir mikrofonla geri al. bu işlerde ne tip mikrofon kullanılır bilmiyorum ama , belki kapasitif mikrofon , belki de  sesi gönderdiğin piezo ile geri almak  şeklinde olabilir.  gönderdiğin ses dalgası karşıdan yansıyıp döndüğünde , orijinal dalgan ile dönen dalga arasında bir faz farkı oluşacaktır. senin mesafe bilgin bu faz farkıdır.
4- orijinal dalgayı ve dönen dalgayı 74hc4046 , cd4046 vb.. pll entegresine girersen  , çıkışta faz farkına oranlı  analog çıkış alırsın.
5- bu sinyali işlemcinin analog girişine girip değeri aldığında , gerisi kalibrasyona  ve göstergeye kalır.
6- Bu anlattıklarım tek yol değil. Farklı onlarca yolu olabilir.
7- Dalgayı oluşturma , gönderme , geri alma, mikrofon amplifikatörü , PLL , faz farkı gibi konularda bilgin veya deneyimin yoksa biraz daha bekle , elektroniği biraz daha öğren ve ondan sonra başla projene.
8- Eğer başarısızlık bende hayal kırıklığı yaratmaz, aksine kamçılar diyorsan: hiçbirşey bilmiyorsan bile başla. yaparken öğrenirsin.

gallavi

ses ile o kadar uzun mesafenin ölçülebileceğini sanmıyorum. Ölçülse bile yapmaya calıştığın ultrasonik radar gibi bişey olur o da yazılım ve elekronik bilgisine ilave olarak ciddi fizik bilgiside gerektirecektir. Kolay gelsin :)
DemirHan=gallavi;

lanndegeth

Alıntı yapılan: "Klein"Elektronik bilgin ve tecrüben nasıl bilmiyorum. Kendini sadece işlemci konusunda geliştirdin ve gerisinde zayıfasan , bence yanlış proje.  Yok elektronikte de geliştirdim diyorsan, benim önerilerim şöyle olur:

1- İki şekilde : ışık ile veya ses ile ölçersin. benim önerim ses olur. sesin hızı daha yavaş.
2- Tüm işi işlemciye yıkma derim. çevre donanımlarla yapabileceğin işleri onlara yaptır. işlemcide sadece sonuçların hesaplanması , gösterilmesi gibi işleri yap.
3- bir piezo ile ultrasonik ses dalgasını gönder , bir mikrofonla geri al. bu işlerde ne tip mikrofon kullanılır bilmiyorum ama , belki kapasitif mikrofon , belki de  sesi gönderdiğin piezo ile geri almak  şeklinde olabilir.  gönderdiğin ses dalgası karşıdan yansıyıp döndüğünde , orijinal dalgan ile dönen dalga arasında bir faz farkı oluşacaktır. senin mesafe bilgin bu faz farkıdır.
4- orijinal dalgayı ve dönen dalgayı 74hc4046 , cd4046 vb.. pll entegresine girersen  , çıkışta faz farkına oranlı  analog çıkış alırsın.
5- bu sinyali işlemcinin analog girişine girip değeri aldığında , gerisi kalibrasyona  ve göstergeye kalır.
6- Bu anlattıklarım tek yol değil. Farklı onlarca yolu olabilir.
7- Dalgayı oluşturma , gönderme , geri alma, mikrofon amplifikatörü , PLL , faz farkı gibi konularda bilgin veya deneyimin yoksa biraz daha bekle , elektroniği biraz daha öğren ve ondan sonra başla projene.
8- Eğer başarısızlık bende hayal kırıklığı yaratmaz, aksine kamçılar diyorsan: hiçbirşey bilmiyorsan bile başla. yaparken öğrenirsin.

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Olayı şöyle açıklayım, aslında elektrik elektronik mühendisiyim ama mezun olduğumdan beri elektrik üzerine çalışıyorum. Elektronik bilgim okuldan kalan kadar ama temelim iyidir. PIC olayını merak ettim ve çalıştım, kafamdaki projeleri yapmak istiyorum. Üstte bahsettiğimde bunlardan biri, dolayısıyla sizin gibi tecrübeli arkadaşlarıma danışmam gerekenler oluyor.

Yazdıklarınızı dikkatle okudum ve kafamda taşlar yerine oturmaya başladı. Bir sorum daha olacak; bu ultrasonik hoparlör ve mikrofonu piyasadan nasıl elde edebilirim. Bu ikisi bütünleşik kit olarak mı bulunur yoksa ayrı ayrı mı bulunuyor? Sitede araştırma yaparken  bunu gördüm, benim işime yaramayacak gibi geldi ama sizler ne düşünürsünüz?

XX_CİHAN_XX

Linkini verdiğin ve burada bahsedilen devreyi yapmış biri olarak bunlarla (ultrasonik ile )100 metreye ulaşamıyacağını garanti edebilirim.
Bu iş en sağlıklı lazer ile yapılır ve çok kompleks bir donanımdır. Lazer ile mesafe ölçümü şeklinde aratırsanız işin mantığını teorik olarak öğrenebileceğiniz kadar bilgi çıkar ama daha fazlası çıkmaz bulursanız bende 1 aydır araştırıyorum paylaşırsanız sevinirim :D
Kabaca PIR dedektör yada kamera tarzı birşey ile lazerin ışığının düştüğü piksel algılanıyor gönderilen açı ve denk düşen piksel konumuna bakılarak nekadarlık bir kayma olduğu tespit edilip oradan ışık ile engel arasındaki mesafe hesaplanıyor. Ama gerçekten kompleks bir donanım ve yazılım var burada.
Bu konuda fazla tecrübe sahibi olmadığını belirttiğin için projenin zorluğunu vurgulamak istedim ki baştan ne olduğunu bilerek uğraş.
Kolay gelsin.
Bu arada bu konuda detaylı bilgi sahibi olan arkadaş varsa bende öğrenmek isterim :D
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.