Dere üzerinde su içinden iki devre kontrolü mümkünmü

Başlatan tampinar, 04 Aralık 2009, 15:29:15

tampinar

akarsu deresi içerisinde bir birlerine 100 metre uzaklıktaki iki elektronik devre arasında su üzerinden çok basit bir haberleşme kurulmak istense böyle bir işi başarmak mümkünmüdür istenen iki elektronik devre üzerindede bir anahtar bir lamba olacak iki devre üzerindeki anahtarlar karşı devredeki lambayı açıp kapayacak bu iş olurmu nasıl yapılabilir

gallavi

rf ile niye olmasın su üzerinde de altında da çalışır yeterki devre su almasın :)
DemirHan=gallavi;

tampinar

rf devreler önüne bir engel geldiğinde mesafesi düşer hele bu su gibi yoğun bir madde ve dere gibi bir çok yerinden kıvrılan ve iki devrenin birbirini görmesi imkansız olan bir yersedeyse rf 100 metre mesafede rf ile bu iş havadan rahat çözülür ama ben su içerisinden suyu kullanarak çözme yöntemini araştırıyorum

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ete

RF sistem su altında çalışmıyor maalesef.  Aksini iddia etmeyin çünki epeyce denedim. Belki çalıştırılabilir ama çok özel şeyler yapmak gerekiyor sanırım ve da hempratik hem ekonomik değil.

İstenen proje de "Aksu deresi içinde" ibaresi kullanıldığına göre sistem gerçekten su altında çalışacak. Doğrumu anladım?.

Şayet su üzerinde çalışacak ve arada dere engeli var ise rahatlıkla RF ile yapılır. Ancak illaki su içinde çalışacak deniliyor ise RS485 ile ve iki sistem arasında su geçirmez kablo kullanılarak kolaylıkla yapılabilecek bir iş.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

tampinar

koblo ve rf yok yalnızca su altı var mesafede şimdilik 100 metre zamanla uzatılacak iki devre arası haberleşmede çok basit kesinlikle karmaşık değil bir devrede anahtar var diğer devrede lamba bir taraftaki devrede anahtar açıksa karşı devrede lamba yanacak anahtar kapatılırsa bu lamba sönecek internette araştırırken hep ultrasonik başlığına rastlıyorum bu iş ultrasonic haricinde olamazmı ultrasonik yöntem daha karmaşık işler için uygun gibi duruyor

ete

Su altında haberleşme genelde ultrasonik sistemle yapılıyor.
Başka yolu yok  diye biliyorum.

Ete

tampinar

ultrasonik alıcı verici sensörler işin içine girecek herhalde tabi bu sensörler basit bir şekilde kumanda edilemiyorsa yalnızca bir lambayı yakıp söndürmek için araya bir sürü eleman girecek galiba belkide işlemcide yanılıyormuyum bu iş içn ultrasonik sensör tavsiye edebilirmisiniz

ete

Ultrasonik sensör değil transducer kullanılıyor bildiğim kadarı ile.
Aşağıdaki linke bakın.

http://sensors-transducers.globalspec.com/Industrial-Directory/underwater_transmitter

Araştırmalarınızı "underwater data transmitters" yada "underwater data communication" şeklinde yaparsanız bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ete

gallavi

Rf konusunda belki su altında çalışmak için özel frekanslar olabilir. kHz mertebesinde düşük frekanslarda su altında çalışılabilir. zaten gönderilecek veri sadece 1 bit olduğu içi frekansın düşük olması sorun yaratmazdı.
DemirHan=gallavi;

tampinar

hangi rf alıcı verici yi kullanmamızı tavsiye edersiniz bunlar havada 100 metre veri iletemiyor su altında nasıl iletecek hemde bir birini görmeden su havadan kaç kez daha yoğundur belki havada 5-10 km. çalışan bir rf alıcı vericiyi su altında kullanırsanız olur hem rf sistemle bir bit gidiyor diye düşünmeniz yanlış orda bir biti sağlıklı iletmeniz için işe yarayan bir bitten önce en az 100-200 adet biti senkronizasyon ve şifreleme için göndermeniz gerekir
mesafe en az başlangıç için 100 metre olacak yinede bir rf alıcı verici tavsiyeniz olursa atlamam incelerim

askuzucu

su frekans arttıkça radyo dalgalarını absorbe eder.rf kullanmak zorunlu ise vlf (20-100 KHz) kullanmalısınız.bu da işinizi zorlaştırır.
arkadaşların dediği gibi ultrasonik iletim kullanmanız daha doğru olur.

Klein

Ultrasonik sistem akarsuda nasıl çalışır acaba. Ultrasonik dalgaların yayılması ne şekilde olacaktır, derenin akış rejimindeki değişiklikler sistemin çalışmasını nasıl etkileyecektir, derenin kıvrılması , çağlayan oluşturması   ultrasonik titreşimleri nasıl etkiler. bunun gibi konular iyi araştırılmalı.

peko

100m çok uzun bi mesafe değil.

Suya dayanıklı bir kablo türü ve kutunun çok maliyetli olacağını da sanmam. Rf, ultrasonik, ve diğer yöntemler zaman ve maliyet açısından bahsedilen yerin de şartlarına göre daha sağlıksız olacaktır.

Ben yapacak olsam önce kablo+kutu ile işimi kısa zamanda kesin olarak çözer, çalışmasını sağlar, sistem çalışırken de diğer yöntemlerde netleştikten sonra değiştirirdim.

Tabii her konuda böyle demek doğru değil, bazı sistemleri bir kez oturtmak gerek, değiştirmek daha çok maliyete ve zamana sebep olabilir.. Tercihim sadece şuanki konu için.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

ipek

iş lamba yakmak ise udea vs.. hibridler oyuncak kalıyor ise PMR tabir edilen oldukça ucuz açık alanda 3km kapalı alanda 400m konuşan hiçbir yasal evrak gerektirmeyen telsizler var bunlardan yararlanabilirsiniz. bunları açtığınız zaman içinde 20.250mhz yada 16.8mh ile 12.8 mhz TCXO
modülleri var bunların üzerindeki trimmer kapasite'nin ayarı ile cihazı + -
15 khz kaydırabilirsiniz lazerle olur birbirlerini görüyor ise balık adam aparatları satan mağazaları netten arayın 300m'ye varan su altı konuşma aparatları mevcut tabiiki fiyatı astronamik .suyun debisinin artışındaki taşların birbirlerine sürtünmesi gibi faktörler sizin için bir nevi enterferens oluşturabilir aslında doğa ananın gazabından korunmak için havuzlara konan çok kalite kablolar mevcut benim tavsiyem kablo olacaktır. kolay gelsin...