GSM Modülü ve PLC - İrlanda'ya acil yardım!

Başlatan enesd, 31 Aralık 2009, 02:44:52

enesd

Merhabalar;

İrlanda'nın Tralee şehrinde Elektronik ve Mekanik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Allah nasip ederse bu sene mezun olup ülkeme dönüyorum. Fakat bana verilen projeyi, daha doğrusu proje olarak kendi seçtiğim işi bitirmek zorundayım. Bu konuda takdir edersiniz ki profesyonel değiliz, internette yaptığım araştırma sonucunda size ulaştım, zaten projem sadece işi öğrenme amaçlı basit bir tasarım olacak.Teknik desteğinize ihtiyacım var:

Yapmak istediğim proje: Bir PLC'yi cep telefonu mesajlarıyla kontrol etmek.

2 başlıkla anlatayım:

1-) PLC'nin çıkışlarını cep telefonundan gönderdiğim SMS'lerle kontrol etmek
( "Çıkış1 ON" gibi bir SMS'i PLC'ye gönderdiğimde Çıkış1'in lojik 1 değerinde olması.. )

2-)Ya da PLC'nin kendi kontrol yazılımı dolayısıyla ortaya çıkan bir durumun, PLC tarafından SMS olarak gönderilmesi
(Demek istediğim; [Giriş1]OR[Giriş2]=[Çıkış1] gibi basit bir yazılımın PLC'ye yüklendiğini düşünün. Giriş1 herhangi bir şekilde ON yapıldığında PLC sistemi bizim cep telefonumuza "Çıkış1'i ON yapıyorum" gibi bir uyarı mesajı göndermesi.)

PLC olarak : SMC PneuAlpha ECC-PNAL2-24MR-D kullanıyorum.
GSM haberleşmesi için : Telit GE863-Quad Kullanıyorum.

Kullandığım PLC'nin üzerinde GSM modulu için giriş zaten hazır bulunuyor. Ve SMC PLC'nin Programlama yazılımında yukarıda anlattığım 1. ve 2. başlıkların yapılması için hazır fonksiyon blokları var. Ayrıca bu program üzerinden GSM modülün sinyal seviyesini görebiliyorum.
Benim sorunum sinyal alamamak, yani GSM modulu çalıştıramamak. Sorun şu ki; GSM modülü PLC'ye tanıtmak gerekiyor. Bunun için de sanırım "AT Command" denen özel bir komut kullanmak gerekiyor. "AT Command" kullanmayı araştırsam da hala bu işi beceremedim.

PLC Programlama yazılımında, PLC'ye monte edilen GSM modulu tanıtmak için bir kontrol sayfası yer alıyor. Burada SIEMENS GSM modulu hazır olarak bulunsa da ben Telit kullandığım için yeni bir modul tanımlamam gerek ve bunu yapmak istediğimde "AT Command" girmem gerekiyor. Sanırım ihtiyacım olan bu Telit GSM modemi çalıştırmak için gerekli minimum "AT Command"..

Çok kısıtlı bir sürem var ve okul bitirmek için projeyi de bitirmem gerek. Biliyorum zamanınızı çalıyorum ama,inanın bir Türk'e başka bir Türk'ten başkası yardım etmiyor.Acil yardım bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

[/url][/img]

[/url][/img]

[/url][/img]

nonstradam

Telit in kendi dökümanlarında AT komutlarının olması gerekli.