cnc ler için usb/mmc -(soru)

Başlatan teknikelektronikci, 02 Ocak 2010, 20:14:58

mustaphaerdem

merhaba;

Hocam maximus projesi benim daha öncede okuduğum ve anladığım kadarıyla dikey işlem merkezi gibi çalışmıyor. Yani freze cnc gibi.. Sadece baskı devre delik delme makinası olarak kullanılabiliyor. hacettepeli arkadaş bilgisayara rs232 üzerinden veri gönderebileceği ve exellon delgi dosyalarını işleyebilecek bir program yazmış. Pic mikrodenetleyiciyi de gönderdiği dataları işleyecek yazılımı yazmıştır. bu yazılım step motorları yönlendirmek için step,dir,half\full step,tool change,offset point gibi bilgileri iletmektedir.

Cnc tezgahın çalışma mantığı ise örneğin 2 eksenli tezgahta bulunduğumuz nokta (25,50) olsun. İşlemci bunu biliyor ve yeni nokta g kodu ile iletildiğinde tabi lineer mi dairesel mi gidileceği bilgisi de ulaşıyor. yeni noktamız (50,100) olduğunda lineer olarak ulaşılacaksa x ekseninin 25 adım, y ekseninin 50 adım atması gerekiyor yani 1 e 2 oranımız var.. step motorların dönüş hızları aynı olursa y eksenini çeviren motor dönüşü 2 kat sürede tamamlayacağı için y motoru aradaki oran göz önünde bulundurularak 2 kat hızla çevirilir ve aynı anda başlatılıp aynı anda bitmesi sağlanırsa açısının tanjantı 1\2 olan bir lineer eğri hareketi elde edilmiş olur. Doğrusal enterpolasyonda da aynı şekildedir sadece denklem doğru denklemi değil de daire denklemi olur.

biraz karışık anlatmış olabilirim ama acele bu kadar oldu :D

kolay gelsin..
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

teknikelektronikci

hocam anladım dediklerinizi, gercekten dediğiniz gibi kolay bir yazılım gibi gözükmüyor zaten başlığın en başında belirttim böyle bir projenin şu an yazılımını yazcak değilim ama donanımsal ollarak hazırlık yapmaya çalışcam zaten yapılcak lar belli pic direk step motor sürücüyü sürecek pic den lpt çıkışı bir usb mmc ve rs485 cevirici şimdilik donanım hazır olsunda ilerde yavaş yavaş çalışma yapılır veya yapılmaz en azından şu an uğraşcak bir şey olsun bana :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

bu kutuya uygun glcd bilen varmı ?

http://www.altinkaya.com.tr/El_Tipi_Kutular/HH-085.html

46x32 mm boyutlarında  böyle bir kutu yapmışlart ama ne lcd ne de glcd koyabilioruz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

başka kutu ile problemi çözdüm fakat bir sorum var lpt port antrak da mantık 1 seviesi 2.5 Volt diyor bunu 3.3 volt ile beslenen bir pic algılarmı? (giriş olarak)

mustaphaerdem

http://computer.howstuffworks.com/parallel-port1.htm
http://www.epanorama.net/circuits/lptpower.html

Bu 2 sayfaya da baktım ben mi yanlış biliyorum diye 5 volt yazıyor :D Normalde 5v ile çalışan pic'de de 0 ila 2.5 volt arası logic 0, 2,5 ila 5v arası logic 1 olarak algılanır bildiğim kadarıyla.. Yani lpt portta logic 1, 5v demek oluyor bir dirençle girebilirsin...

kolay gelsin..
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mustaphaerdem"http://computer.howstuffworks.com/parallel-port1.htm
http://www.epanorama.net/circuits/lptpower.html

Bu 2 sayfaya da baktım ben mi yanlış biliyorum diye 5 volt yazıyor :D Normalde 5v ile çalışan pic'de de 0 ila 2.5 volt arası logic 0, 2,5 ila 5v arası logic 1 olarak algılanır bildiğim kadarıyla.. Yani lpt portta logic 1, 5v demek oluyor bir dirençle girebilirsin...

kolay gelsin..

teşekürler hocam
projeyi biraz değiştirdim routeri bağımsız çalıştırcak şekilde yapmayacam
cnc driver kartında 555 ile yapılmış manual kontrol amaçlı kısım var onu bu el cihazı ile pic ile kontrol edecem ayrıca usb hid den vazgeçtim rs232-485 ile seri arayüz koycam
ama cihazın ilk önce amacı(1.aşama) manual el ile kontrol etmek olcak.

glcd de x y z ler 0 landıktan sonra paralel portdan gelen bilgileri paralel ollarak cihaza gircem ve orda becereblirsem aynı anda hangi eksende olduğunu görmek için glcd de göstercem (2.aşama)
g kodları txt formatında onları mmc ile okuuyp öyle işlemi yaptırmayı deniyecem

18f serisi 40 pinden fazla usb destekli pic bulamadım olsa usb hid de koycam ama zaten glcd nerdeyse 2 portu kaplayacak :)
kutu için çizimi arese aktardım isis çizimde bitmek üzere yarın artık pcb yapılcak :D

teknikelektronikci

bu arada proteus da bir pcb nin gerber çıktısını alıp mach3 e uplaod ediyorum ama sadece drill dosyasında abuk sabuk bir şey çıkıor onun haricinde olmuor ares için mach3 e g kodlarını çıkarmak için ne yapmak gerek ?

şu  an router daha yapmadığım için lpt portu olan bir pcb de similasyon yapmaya çalışıorum malzeme temin edeceğim yerler hazır biraz para bulursam(işe girersem) router başlayacak :)

peko

Bende mekanik üzerinde uğraşmaya başlıyorum kısmetse haftasonu itibarıyla..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "peko"Bende mekanik üzerinde uğraşmaya başlıyorum kısmetse haftasonu itibarıyla..

öylemi kaça kaç yapacaksınız hocam birde kızak sistemini nasıl yapıorsunuz? ben hafta sonu gidip aliminyum profil bakacam siz hangi malzemeden yapacaksınız?

peko

Örnek alacağım model pratikliği bakımından :

Kullanmayı hedeflediğim malzemeler :

Alt Kısım

Üst Tabla (resimde yok ama ben ekleyeceğim)

Lineer kızak  (yada hazır modüller)

Elektronik kısımda da ebay'dan komple kit getirtmeyi yada fiyat uygun olursa buradan almayı düşünüyorum..

Şimdilik planlarım bunlar.. Eğer tecrübeleri birileri şuan olaya müdehale edip bize yol gösterirse ne ala, masrafımız az olur. Ama göstermezse yaşayıp öğrenmek durumunda kalacağız. Kırılan kırılacak, patlayan patlayacak ama sonunda sistem bi şekilde çalışacak..  Zaman ve maddi kayıp yaşamış olacağız. Resimdeki üründe tahmini maliyetimde 1.500-2.000 arası olacak sanırım..  

Önce Allah sonra üstadlar yardımcımız olsun..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

z

Profiller ve miller neyse de vidalarin uclarini kim tornalayacak, yataklama isleriyle kim ilgilenecek.

Akli basinda bir usta bulmaniz lazim. Asil sorunlar bunlar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

2 adet çok sayfalı cnc başlığında aradığınızı bulamadınız mı ?
Demekki iyi bakmamışsınız. :roll:

Kendimden (ç)alıntı :  :)

Amatör cenece cinin neleri olmalıdır ?
Her şeyden önce bilgisi olmalıdır derseniz aşağıda biraz var.
Bir kaç toplama belge.

1- Adım motorları hakkında
Güzel pdf , basitce şekillerinden başlayıp elektronik kontrollerine kadar gidiyor.

2- Adım motorları
Benzeri bir doc

3- CNC Hesapları
Tezgah yapımında gereken hesapların basit halleri

4- CNC Robotik
Adım adım amatör bir tezgahın yapımı , elektronik devrenin baskı devresine kadar...

5- CNC tezgahlar ders notu

6- Fırçasız DC motor (BLDC) sürücü

7- Motorlar
Genel motor tipleri sunumu (çok güzel)

8- Pic (Peripheral Interface Controller) kontrollü BLDC motor sürücü çalışması

9- Step motor seçimi için basit formüller

Özel not :
Anlatımlarda genel olarak L297-298 entegre sürücüleri geçer.
Bunlar ile anlatım çok kolaydır.
Yapımda ise bazı sorunları meşhurdur.
Özellikle elektronikden anlamayan arkadaşlara çok kolay gözükebilir ama uzak durmalarını öneriyorum.

İnternette çok güzel ve başarılı devreler var...

http://www.4shared.com/file/170805052/81af5a7c/Alet_antas.html

------
Gebzeliler iyi çalışmışlar.
Solidworks de çizimler olmadı jpeg leri ...
Teşekkür ve tebrik...

https://320volt.com/gebze-m-y-o-mekatronik-programi-3-eksen-cnc-projesi/

peko

Üstadlar olaya el attığına göre sorunlar olsa da çözülür artık..
zaten sorunsuz bişi olsa buranın bir anlamı olmaz  8)

Alıntı YapProfiller ve miller neyse de vidalarin uclarini kim tornalayacak, yataklama isleriyle kim ilgilenecek.

Ne demek hocam bu.?
Hangi vidaların ucu tornalanacak ?  :?
Birde yataklama ne demek ?
Bu hazır modül sistemlerden alınca, bilmediğimiz bir noktada yine bu yataklama işlerine gerek kalacak mı ?

z

Hazir modul alirsan tamam, o zaman vidayla isin olmaz fakat  bu kez de fiyatin cok yukselir.

Modul fiyatlarini arastirdinmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "peko"Üstadlar olaya el attığına göre sorunlar olsa da çözülür artık..
zaten sorunsuz bişi olsa buranın bir anlamı olmaz  8)

Alıntı YapProfiller ve miller neyse de vidalarin uclarini kim tornalayacak, yataklama isleriyle kim ilgilenecek.

Ne demek hocam bu.?
Hangi vidaların ucu tornalanacak ?  :?
Birde yataklama ne demek ?
Bu hazır modül sistemlerden alınca, bilmediğimiz bir noktada yine bu yataklama işlerine gerek kalacak mı ?

peko hocam bence hiç hazır almayın kendiniz yapin torna işinide sanayide yaptırırsınız

bunlamış hocam bana da biraz bu torna ve yatak işinden bahsedermisiniz? vidanın ucunun tornalanmaıs derken sonsuz vidanınmı? ayrıca yatak işi derken ben araba li kızak sistemi kullancam ama kullancam dediğim de sanırım epey bi zaman olcak

peko hocam cnc için mach3 programı uyarsa forumdaki 8425 entegreli cnc driver i yapın derim mikrostep özelliği de var