cnc ler için usb/mmc -(soru)

Başlatan teknikelektronikci, 02 Ocak 2010, 20:14:58

teknikelektronikci

merhaba arkadaşlar üstadlar
bu cnc sürücüler genelikle paralel portlu ve bilgisayara bağımlı bunu önce direk pc den usb ile verileri alıp mmc ye kayıt edip orda start tuşu ile cnc routeri çalıştıran devreler board lar varmı veya böyle bir çalışmaya girmiş arkadaşlar ?

yok ise böyle bir çalışma için 18 serisi işlemciler ile olurmu ? yoksa 24 32  serisi ilemi yapmak gerek ? ve direk verileri tek hamlede usb den gönderecek pc programı yazmakmı gerek yoksa hali hazırda olanalr (mach2 mach3 veya daha başka) bu işi yapıormu birde usb için hid tarzımı yoksa paralel-usb veya rs232-usb çeviriciler ile olurmu?

şu an da router için pcb im bitmek üzere ama gelen cevaplara göre tasarımda ufak değişiklik ile modül yeride koycam bu iş için

cevaplar için teşekür ederim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

tesadüfen bunu buldum ama usb mmc yok pic kullanılmış ama niçin kullanılmış anlamadım sanırım mikrostep ve stepleri sürmek için yani sadece verileri alıp gerisini pic mi yapıor?

http://www.hobbycnc.hu/CNC/VezerloProfi/ProfiEng.htm
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

KAZIMUGUR

Özellikle cnc dril yapalım projesini bir incele , orada verilen linklere üşenmeden bak.

Sonra Maximus u incele :

http://ogrenci.hacettepe.edu.tr/~b0164043/maximus/index.htm

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Özellikle cnc dril yapalım projesini bir incele , orada verilen linklere üşenmeden bak.

Sonra Maximus u incele :

http://ogrenci.hacettepe.edu.tr/~b0164043/maximus/index.htm

teşekürler hocam
o başlık altında olduğunu bilmiyordum zaten şu an da böyle büyük projeye girişme niyetim yok direk lpt den yaparım ama ileriki zamanlar için eğer mümkünse en azından donanım kısmını tasarlayayım diyorum

dijital74

@teknikelektronikçi

Gelişmelerden bizi haberdar edersen sevinirim.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "dijital74"@teknikelektronikçi

Gelişmelerden bizi haberdar edersen sevinirim.

merhaba hocam

gelişme derken pek bir şey yapmayacam sadece donanımsal ollarak hazırlayacam yani pic mmc grafik lcd birde hid usb kart ve kutusu ama yazılımsal ollarak daha bu yükün altına giremeyeceğimi anladım kutu ollarak altınkaya nın http://www.altinkaya.com.tr/El_Tipi_Kutular/HH-083.html

kutusunu düşünüp glcd koycam pc ye hid ile bağlanacak
sürücü kartına gene lpt kablosu ile bağlanacak yani ekstra sürücü akrtında değişiklik yapmayacam böylece lpt li her türlü sürücü karta uyumlu olcak usb den bilgileri alıp mmc ye kayıt edip ordan okuyarak ister bağımlı ister bağımsız ollarak(pc ye) sürücü kartı sürcek yani bir nevi el cihazı olcak ama dediğim gibi şu an donanımsal (pcb çizme ) den öte ileri gidemiyecem çünkü daha sürücü kartı ile routerı bile yapmaya başlamadım ama böyle bir cihaz bence tüm hoby cnc arkadaşların işini görür bu konuda yapalım deyipde beraber çalışmak isteyen arkadaş olursa seve seve kabul ederim ama o arkadaşın usb hid den bilgisinin olması gerekir çünkü bende henüz o yok :) bu arada g code genen olay  var sanırım bu cnc programlarının kodu ayrıca bilgiyi direk gönderen program yoksa pc de program yazılımı olcak uzun iş yani :) en azından donanımsalım hazır olsun pcb ve devre tasarımına carsambadan itibaren girecem inşallah bitirebilirsem seve seve paylaşırım

bu konuda elinde döküman link olan arkadaşlar var ise paylaşırsa memnun olurum

teknikelektronikci

deminki linki yanlış vermişim
bu kutu ile çok güzel olur diye düşünüyorum

http://www.altinkaya.com.tr/El_Tipi_Kutular/HH-085.html

teknikelektronikci

merhaba
mach3 programını kurdum ve programda 2 farklı mod var biri lpt diğeri ise usb smooth driver ve bu usb li olan ftdi driveri ile çalışıyormuş bunun hakkında bilgisi olan varmı ?

haciman

@ teknikelektronikci

Bahsettiğiniz smooth driver için aşağıdaki adresi inceleyin lütfen.

http://www.warp9td.com
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "haciman"@ teknikelektronikci

Bahsettiğiniz smooth driver için aşağıdaki adresi inceleyin lütfen.

http://www.warp9td.com

merhaba hocam burda sırf satış var sanırım yapımı kodları şeması yok sanırım ben bulamadım

haciman

@ teknikelektronikci

Maalesef bu prof bir ürün şema kod bulamazsınız. Ben merak ettiğiniz için linkini verdim.

Amatörleri aşan bir kart. Mach3 100 Khz sinyal basıyor zaten. 1\10 adım bi sürücüyle motor 3000 deviri buluyor. Amatöre fazla bile.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

peko

Bu şekilde PC bağımsız bir uygulamanın hız'a bir etkisi olur mu peki.?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

teknikelektronikci

hocam hız konusu motorlarla ve mekanik ile alakalı diye düşünüyorum eğer yüksek frekansda motorları sürersek daha hızlı olur ama bu durumda bu motorlarında buna uygun olamsı gerek diye biliorum  cünkü

xl formülünden f i bulup o frekansın üstüne çıakrsak motor sargıalrı rezonansa girer ve aşırı akım ceekr diye biliorum ama tabi uygun motor olduktan sonra hızlı bir pic ile yapılırsa daha hızlı ollabilir( direk pc deki hızı bilmiorum yarın aksamdan itibaren bu bahsettiğim kart üzerinde isis-ares de çalışmaya başlayacam bu sıradada mach3 deki araştırmaalrımı yapıorum

mustaphaerdem

@ teknik elektronikçi

Böyle pc bağımsız bir uygulamayı bende bir aralar yapmayı düşünmüştüm fakat yazılımda işin işine lineer ve dairesel enterpolasyonlar girince bıraktım. Çünkü o zamanki kullandığım işlemciler donanım olarak yetmiyordu. Benim düşüncemde tam olarak sizin dediğiniz gibi usb flash diskten okuyacak ve cam programının ürettiği g kodlarını direk pic işlemci üzerinden çalıştıracaktım.. Bunu yapmak için işlemcinin işlem kapasitesi yüksek olması gerekiyor.. şimdilerde çıkan bu pic24'lerle veya pic32 serisiyle bu iş yapılır mı araştırmak gerekiyor. pic işlemciyle step motor kontrolu çok yaptım. hatta 2 eksen step motoru bile kendi belirlediğim bir çalışma şekliyle bir makinada çalıştırdım. Fakat bu cnc ve g kodu işleme işinde çok esnek bir program gerekiyor.

Kolay gelsin..
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mustaphaerdem"@ teknik elektronikçi

Böyle pc bağımsız bir uygulamayı bende bir aralar yapmayı düşünmüştüm fakat yazılımda işin işine lineer ve dairesel enterpolasyonlar girince bıraktım. Çünkü o zamanki kullandığım işlemciler donanım olarak yetmiyordu. Benim düşüncemde tam olarak sizin dediğiniz gibi usb flash diskten okuyacak ve cam programının ürettiği g kodlarını direk pic işlemci üzerinden çalıştıracaktım.. Bunu yapmak için işlemcinin işlem kapasitesi yüksek olması gerekiyor.. şimdilerde çıkan bu pic24'lerle veya pic32 serisiyle bu iş yapılır mı araştırmak gerekiyor. pic işlemciyle step motor kontrolu çok yaptım. hatta 2 eksen step motoru bile kendi belirlediğim bir çalışma şekliyle bir makinada çalıştırdım. Fakat bu cnc ve g kodu işleme işinde çok esnek bir program gerekiyor.

Kolay gelsin..

merhaba hocam
cevap için teşekürler fakat kafam karıştı :9 maximus a bakınca rs232 ile çalışıyor ve g code larını işlemiş 18f4550 düşünmüştüm ben ama 24 serisi bir işlemcide koyabiliirm çünkü şu anda sadece donanımsal çalışma yapma niyetindeyim