Pice opto girişi

Başlatan aqustic, 03 Ocak 2010, 19:45:30

ete

Alıntı Yap12voltluk bir güç kaynagından 16f628e optocoupler kullanarak pice giriş yapcam.Aşagıdakilerden hangisi gibi girmeliyim
Bi de opto kullandıgımda yazılımsal olarak degişiklik yapmam gerekirmi?Bi yerde opto girişi 1 iken yani elektrik geldiginde optonun pice girdigi yer 0 olur diye okumuştum yanlış da olabilir.ŞAyet böyleyse o zaman ona göre yazmam gerekecek.böyle bişey varmı?
Bu iki baglantıdan hangisi gibi girmeliyim?560 Rlik yere led koymam şartmı?Oraya led koymazsam nasıl bi direnç kullanmalıyım
Eger 1.resimdekini kullanırsam isiste PC817 diye bi opto çıkmıyor.Ne yapmalıyım.OPTOCOUPLER-NPN olarak mı seçmeliyim?Sorularımın hepsine tane tan cevap vermenizi rica ediyorum.İlk kez opto kullancam.

Birinci şekli kullanmanı tavsiye ederim. Çünki ikincisi picten bir led'in yakılması işini yapar. Senin amacın bir güç kaynağından pic'e voltaj var yada yok sinyali yollamak sanırım. Bunu birinci şema yapar ikincisi ters yönde çalışır ve sana uymaz.

Birinci şemayı kullandığın zaman güç kaynağından 12V çıkıyor ise Pic girişinde LOW vardır. 12V yok ise Pic girişinde HIGH vardır. Ona göre yazılımını ayarlarsın.

Opto olarak 4N25 - 4N35 - TIL111 gibi her hangi bir opto kullanabilirsin. Sanırım hepsi NPN çıkışlıdır. PNP varmıdır bilmiyorum ama hiç görmedim desem yeridir.
Verdiğim opto lar piyasada bolca mevcuttur.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com