Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Buck Converter.

Başlatan mihri, 25 Ocak 2010, 08:40:53

mihri

Türkiyede kolay bulunan 34063 gibi kullanımı kolay ve ucuz buck converter var mıdır? LM2576'yı biliyorum onun haricinde daha ucuz pwm kontrolcü lazım.
"Eppur si muove!"

wsxwsx

34063 kolay bulunur ve ucuzdur. LM2576 dan çok daha ucuzdur

mihri

Bu ikisini biliyorum bunların haricinde pwm kontrolor lazım. 2576 pahalı 34063 ise bobinde ses yapıyor. Hem ucuz hem düzgün çalışan pwm kontrolcü lazım. Tabi yukarıdaki gibi kolay kullanılabilir olması lazım.
"Eppur si muove!"

wsxwsx

Normalde ses yapmaz, bobin dandik olabilir.  Aşırı akım çekilmeye başlanmıştır.  Bobin değeri hatalıdır.

34063 ün frekansı(RC ) yanlış seçilmiş olabilir.

Mesela frekansı 30kHz seçtiysen, bobin ses yapsa bile duyamazsın.  fakat 3kHz ayarlanmışsa, bobin de kötüyse, düdük sesi çıkabilir.

mihri

Piyasada muadil ürün bilen var mı?
"Eppur si muove!"

z

Switching regulator frekansini 30khz secsen bile duduk sesi duyabilirsin.

Eger tasarimda kompanzasyon sorunu varsa burada 30Khz tasiyi gorevini ustlenir ve modulasyona ugrayarak D sinifi amplifikatorler misali duduk sesi olusturur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "bunalmis"Switching regulator frekansini 30khz secsen bile duduk sesi duyabilirsin.

Eger tasarimda kompanzasyon sorunu varsa burada 30Khz tasiyi gorevini ustlenir ve modulasyona ugrayarak D sinifi amplifikatorler misali duduk sesi olusturur.

Bu yoruma katılmakla birlikte,
SMPS ten eğer ses geliyor ise tasarımda birşeyler yanlış demektir.
kompanzasyon dışındaki şeylerden de kaynaklanabilir.

bence, PWM sistemin çok sağlıklı olup olmadığını anlamak için çıkışını kısadevre ettiğimizde bile ses gelmemelidir.

wsxwsx

Bilmediğim için soruyorum.,

30khzi modüle edecek sinyal nedir? şebeke frekansı mıdır?
smpste kullanılan BU küçücük bobinden 50 veya 100Hz ses çıkar mı? smps tasarımında kompanzasyon ne demektir? neyi kompanze ediyoruz? DC gerilim giriyor DC çıkıyor. buradaki kompanzasyon nedir?

ustad

LM2574 e bakabilirsiniz.

z

Dedim ya. Kompanzasyon sorunu varsa sistem regulasyonu saglamak icin cikis voltajiyla oynar durur. Sonucta 30Khz altinda bir frekansda osilasyon olusur.

Eger dusuk sesi duyuyorsaniz tasariminizda sorun var demektir.

SMPS tasarim orneklerinde bode diyagrami, transfer fonksiyonu hesaplamalari  gorursunuz. Bunlar sistemi kararli hale sokmak icin gerekli hesap kitaplar.

Birde duty nin %50 yi asmasi sorunu var ve cozumu icin degisik teknikler var.

Smps aslinda mukemmel bir sayisal sinyal isleme uygulamasidir.  

Alıntı YapSMPS ten eğer ses geliyor ise tasarımda birşeyler yanlış demektir.
kompanzasyon dışındaki şeylerden de kaynaklanabilir.

Smps frekansi yuksek oldugu halde duduk sesi duyuyorsaniz kompanzasyon sorunu disinda baska bir sorun olamaz.

Cunku sistem geribeslemeli kontrol sistemi. Sese neden olacak baska ne olabilir?

Gevsek nuve mi?

z

Alıntı YapBU küçücük bobinden 50 veya 100Hz ses çıkar mı? smps tasarımında kompanzasyon ne demektir?

Kucucuk bobinden 50Hz de cikar 1 Khz de. Sebebi  magnetostrictive etki.

Kimi zaman sesi kondansatorler yapar.

mihri

Giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki fark fazla olduğında çekilen akım 500mA akımı geçerse çıkış geriliminde 20Khz civarı ripple oluşuyor. 34063'un çalışma frekansı 80Khz. İlgili ürün gerilim regülasyonunu sağlayamıyor. Filtre kapasitörünü değiştirmek önemli bir değişiklk oluşturmuyor.
"Eppur si muove!"

z

Cikis voltaji ile giris voltaji arasindaki fark buyukse enduktans degerini arttirmalisin. Aksi halde Ton suresi iyice daralir.

Kesin kural olmasada bu uygulamalarda nominal giris voltajinda %30 duty ile calisilir.

xenix

Akım kontrollü çalışan bazı SMPS entegreleri (örn:UC3843) ölçülen gerilim referans gerilimi geçince PWM uygulamayı durduruyor, altına düşünce tekrar uyguluyor. Özellikle yükün düşük olduğu durumlarda bu geçerli oluyor.

Örneğin, anahtarlama frekansı 30kHz olsa, mosfet bobine 10 adet darbe verse, sonrasında da 10 adet vermesi gereken yerde hiç darbe vermese, 30kHz/(10+10)=1,5kHz lik bir ses duyulur bobinden. UC3843 ile düşük yüklerde bu sorunu yaşadım.

Voltaj kontrollü çalışan entegrelerde bu sorun olmuyor. Ölçülen gerilim referans gerilimi geçince duty cycle düşürülüp anahtarlamaya devam ediliyor.

mihri

Alıntı yapılan: "xenix"Akım kontrollü çalışan bazı SMPS entegreleri (örn:UC3843) ölçülen gerilim referans gerilimi geçince PWM uygulamayı durduruyor, altına düşünce tekrar uyguluyor. Özellikle yükün düşük olduğu durumlarda bu geçerli oluyor.

Örneğin, anahtarlama frekansı 30kHz olsa, mosfet bobine 10 adet darbe verse, sonrasında da 10 adet vermesi gereken yerde hiç darbe vermese, 30kHz/(10+10)=1,5kHz lik bir ses duyulur bobinden. UC3843 ile düşük yüklerde bu sorunu yaşadım.

Voltaj kontrollü çalışan entegrelerde bu sorun olmuyor. Ölçülen gerilim referans gerilimi geçince duty cycle düşürülüp anahtarlamaya devam ediliyor.

Aynı sorun voltaj kontrollularda da (MC34063) oluyor. Çünkü voltaj kontrolünde de çıkış gerilimi aşıldığında darbe genliğini azaltmak yerine darbe iptal edilebiliyor. İptal edilmese de darbe genliği sürekli değişken olduğunda ana harmonik 20Khz civarına yaklaştığında ses oluşuyor.
"Eppur si muove!"