Işıktan hızlı giderken arabanın farlarını açarsak ne

Başlatan fractal, 26 Ocak 2010, 10:03:28

gladi

ben buldum ...

far ampulu 10 cm arabadan uzaga ve arabaya bakacak şekilde takılacak ve baktıgı yere odaklamalı yansıtıcı konacak ...

bence denemeye değer ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

fractal

Connecticut Üniversitesi'nden fizikçi Prof. Ronald Mallett çalışmalarını takip edenler varmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

eseneren

Sınır ışık hızıdır ne olursa olsun geçilemez....
Nukleer santralde yapılan deneyde, etkilesme sonunda ortama ısık hızından daha cok enerjısı olan daha hızlı gıdecek bir parcacık ortaya cıktı hesaba gore;
deney basladıgında parcacıgın ısık hızından daha hızlı gıtmesı gerekırken enerjısının bır kısmını dısarı verıp ısık olarak kalan enerjısı ıle devam ettıgını gozlerımle gordum (Çerenkov ısıması).

Bu soruya yakın elektron kendı eksenınde ve cekırdegın eksenınde doner ( Dunya ve gunes gibi ),
- Elektron cekırdek etrafında ısık hızı ıle donuyor.
Bu cumle dogru ıse elektron merkezi ısık hızında hareket edıyor ıse (kendı eksenınde de dondugu ıcın ) kenar kısımları ısıkdan daha hızlı doner.
Diye yapılan yorum acıkcası tam olarak bende bılmıyorum cevabını.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

jackal183

bir yerde okumuştum konuyla biraz ilgili ama tam cevap değil, uzayda dünyadan 30000000 m yüksekliğinde bir noktada olduğunuzu ve elinizde de noktasal ve güçlü bir ışık kaynağı olduğunu düşünün. bu noktadan elinizdeki kaynağı 1 sn aralıklarla yakıp söndürün. dünyadaki bir kişi bunu 1 sn değil de 0.8 sn aralıklar şeklinde görecektir. çünkü yer çekimi ışığı etkilemekte ve 1 sn den daha hızlı dünyaya ulaşmasını sağlamaktadır.