Işıktan hızlı giderken arabanın farlarını açarsak ne

Başlatan fractal, 26 Ocak 2010, 10:03:28

fractal

arkadaşlar daha öncede duymuştum bu fizik sorusunu ışıktan cok daha yüksek hızlarda bir arabayla gittiğimizi varsaydığımızda ve farları açtığımızda ne görürüz?bunu matematiksel olarak ispatlayabilirmiyiz.teşekkürler...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

emin1

mustafacan

Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

elektronik

ışık hızı + arabanın hızı = sonuç.
yani yine önümüzü görürüz ışık  yolu aydınlatır.

wosvol

Einstain'ın Paradoksu diye bir kitap var  onda bu tür fiziksel olaylar anlatılıyor  okumanı tavsiye ederim eminim senin sorularına da cevap verir.  ışık hızı 1-saniye'de 300000 Km'dir senin ve farın hızı eşit olduğu için hiç birşey göremen gerek nasıl yan yana aynı hızla giden iki araç birbirini gitmiyor muş gibi görüyorsa ama sen hareket halinde ki trenin içinde zıplayınca aynı noktaya düşüyorsun üstün zıplayınca başka noktya düşüyorsun.ışıkla yan yana değil o senin önünde olacağı için senin hızından da etkilenerek o senden daha önde olacaktır. 300000 Km uzunluğun daki bir trenin en son noktasından yakılan bir ışık trenin en önğnde 1 sn sonra mı görülür. aslında senin sorun ve pek çoğu ışık madde midir yoksa elektro manyetik enerji mi yanıt bulamamış sorulardır

gladi

gene karanlık görürsün uzayda ... taki bir nesne ye ışık çarpana kadar ... ve ilk ışıgı gördüğün anda gözler kör olur ... çünkü ikinizin sürati ve dalga boyları dahada küçülür ... onun için kaynak camlarından gözlük kullanmayı ihmal etme ... çin malı olmasın ... ışık kaynaklarına doğru gitme ... yıldızlardan uzak dur ... sönmüş yıldız terk edilmiş gezegen falan ... olabilir ... dünyaya inerken yavaş in ...atmosferi unutma ...

telsiz haberleşmesi kesileceği için ... üsle haberleşme neden koptu diye telsizleri yurmruklama ... senin sesin geliyordur ama onları duyamassın ... kalkış iznini mola verdiginde duyarsın ...

arabayı uzayda sürtünmesiz ortamlarda sür ve boşa salla aynı hızda hem gidersin hemde az yakıt harcanır ...

iyi yolculuklar  ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

gladi

dünyaya hızla gelen uzay gemisinde haberleşmede konuşmalar hızlanıyormu ... mesala gemiden "alo hustun " derken bu kelimelik zaman daha hızlanıyorsa ... senin ışıgında daha hızlı gıder gibi gerliyor bana

elektronik

bir insan durduğu yerde ileriye doğru bir taş atarsa örnek saatte 60 km hızla taşı atıyor sonra aynı kişi 60 km hızla giden bir kamyonun kasasında kamyonun ilerleriği yöne doğru 60 km hızla taşı atıyor ne olur ?
kamyon hızı + taşın hızı = sonuç yani 60+60=120 km.

cache

Işık hızında giden her şey ışık olması gerektiğine göre (kütlesiz foton akışı olmanız lazım yoksa kütleniz sonsuza gider) araba ve far kalmaz ortada herşey zaten ışık olmuştur.

Saygılar.

z

Alıntı yapılan: "fractal"arkadaşlar daha öncede duymuştum bu fizik sorusunu ışıktan cok daha yüksek hızlarda bir arabayla gittiğimizi varsaydığımızda ve farları açtığımızda ne görürüz?bunu matematiksel olarak ispatlayabilirmiyiz.teşekkürler...

Kutleli parcaciklar icin isik hizinin limit hiz oldugunu biliyoruz.

Bunu tartismak yerine ses hizini asmis bir savas ucaginin icindeki pilot ne duyari tartissak daha iyi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gladi

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Alıntı yapılan: "fractal"arkadaşlar daha öncede duymuştum bu fizik sorusunu ışıktan cok daha yüksek hızlarda bir arabayla gittiğimizi varsaydığımızda ve farları açtığımızda ne görürüz?bunu matematiksel olarak ispatlayabilirmiyiz.teşekkürler...

Bunu tartismak yerine ses hizini asmis bir savas ucaginin icindeki pilot ne duyari tartissak daha iyi olur.

plot Türk se işine geleni duyar  , işine geldigi gibi davranır ...

bizim plotlar bütün hayalleri kendi büyüdükleri mahalleden geçmek

plotun annesi
- laaan çamaşırları yeni asmıştım yavaş gitsene Allahın cezası
plot konuşulanı duymaz ve  tekrar gelir
- anne duyamıyom ne diyon .. sesden hızlı gidiyorum beeen ... duymuyom seni duymuyom
cııııııııııııvvvvvvvvvvvvvv

anne - Allah iyiligini versin emi senin ... tüüüh sana ... güya çamaşır yıkadık ...

ramazotti

Fractal senin sorduğun bu soruyu bu ay ntvblm dergisine sormuşlar ayrıntılı bilgi orada mevcut :) bulamazsan yazarım sana burdan :).

rercan

ışık üretebilmek için fizikselbi tepkime gerekir . farlarda bunu yaratabilmek için biraz yavaş kalır. elektrik hızı ışık hızı denk denir. hatta yavaştırd a denebilir .bu dogrultuda far anahtarına dokundugun an elinle anahtar tepkimeye girer . atom hızında olacagın için fizyon füzyon  reaksiyonalrı olabilir.  bunları gececeksinde  yolladıgın elektronlar far ampulune ulaşacak ?  zor cok zor.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "bunalmis"

Kütlesizlerin durumu nedir ?

z

Bizim kapasite ve enduktans hesaplamasinda kullandigimiz epsilon ve mu yu yazarsak;

epsilon=8.85 * 10^-12 F/m

mu = 4*pi*10^-7 N/A^2

Bunlari carpip karekokunu alinca 3.33 * 10^-9

Biri de buna bolunce yaklasik 300 * 10^6 buluyoruz. Bu da isigin metre cinsinden saniyede kat ettigi mesafe.

O halde epsilon ve mu nun farkli oldugu evrenlerde durum farkli.

Kutlesiz durumlar icin, kutle cekim kuvvetinin etkisi isiktan hizli, yildizlar parcalanip dagildiginda etkisi hemen o an hissediliyor. Halbuki yildizin isigi uzun yillar gelmeye devam ediyor diye biliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com