2 buton ile 2 ledi farklı bir kombinasyonla yakma

Başlatan mikroserdar, 26 Ocak 2010, 21:17:37

mikroserdar

arkadaşlar merhaba. bir sorum olacaktı. Aklımda bazı şeyler var ama şemaya dökemiyorum.

iki tane butonumuz olsun. Elimizi bastımızda kısa devre elimizi çektiğimizde ilk halde olan bir buton olsun. Butonlardan biriyle sarı bir ledi yakıyoruz. Ama butona 1 kez basıyoruz ve sarı led sürekli yanık kalıyor. İkinci butona bastığımızda sarı led sönüyor ve kırmızı led yanıyor. İkinci lede tekrar bastığımızda bu sefer kırmızı ledde sönüyor. Bunu pic'le yapmak istemiyorum. Diğer devre elemanlarıyla nasıl mümükün olur. SBS (Silicon Bilateral Switch)'ler var. Acaba bu devre elemanıyla istediğim amaca ulaşabilirmiyim. Veya kondansatörlerle mi yapıcam. Bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

BenC

D tipi flip-flop ve bir kaç kapı entegresi ile sanırım çözülür. Ama oturup iyice düşünüp biraz hesap yapıp ona göre devreyi tasarlamak gerek.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

elektromer

Alıntı yapılan: "mikroserdar"...... Elimizi bastımızda kısa devre elimizi çektiğimizde ilk halde olan bir buton olsun. ....
Merhaba Arkadaşlar,
Ukalalığımı bağışlayın ama, BUTON; tanım itibarı ile üzerine kuvvet uygulandığında (Düğmesine ve basma yönünde) iletime veya kesime geçen, üzerine uygulanan kuvvet çekildiğinde ilk konumuna gelen elektronikte kullanılan mekanik sistemlere verilen tanımdır.

Uygulanan kuvvet çekildiğinde eski konumuna dönemeyen veya ilk konumuna gelmesi için tekrar kuvvet uygulanan elektronikte kullanılan mekanik sistemlere de ANAHTAR (SWITCH) diyoruz.

Kavram olarak açıklamakta fayda gördüm.
Saygılarımla....
Her şey gönlünüzce olsun..

z

CD4017 cipini sanki senin projen icin uretmisler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gladi

mümkün tabiii ... yanlız bu öğrenme amaçlı ise kendin yap sana faydası olur ...

şunu tavsiye edebilirim ... kuracagın devrede diyot transistörler ve dirençler olacak ve çıkışları hem lojik 0 hemde 1 yapmalısın ve en önemlisi geri dönüş bağlantı ve hesapları yap ...

buna benzer devreler kurarsan da çalışır ...

bir sürü yol var var oğlu var ...

burdaki amaç nedir ?
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

mikroserdar

gladi hocam yapacağım devre hemşire çağrı sistemi. Hastanın elinde bir mekanizma var. İçinde iki adet buton var. biri çağrı butonu biri de reset butonu. Dediğim gibi çağrı butonuna basınca sarı led yanacak. diğer butona basınca (yani reset butonuna basınca) kırmızı led yanacak ve sarı led söncek. Reset butonuna tekrar basınca bu sefer kırmızı ledde sönecek. İnanın öğrenmek isterim ama çok vaktim yok. Bana dediğim gibi şema lazım. Diğer taraftaki çağrı sistemini bitirdim. Sadece burada takıldım. Sizin şemanızda nasıl bir uyaralama yapmam gerekiyor ki dediğim mantıkla çalışssın. Bir şey sorucam. Transistörün 3 adet emetör ucu var. bu nasıl oluyo. anlamadım. Açık şekliyle çizebilirmisiniz. Analog tarafım biraz zayıftır da :) bana istediğim şemayı gönderirseniz çok sevinirim.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

OG

İstediğin şey bistable (çift kararlı) multivibrator. 2 transistör birkaç direnç,. veya 555, veya D FF (4013) vs vs. Birçok yöntemle yapabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gladi

hemşire çagıracaksa bu sistem neden önce sarı sonra kırmızı geregi duyuluyor ...

mantık nedir burda ... sarı olunca acele etmeden gel , kırmızı kop gel mi ?

pekala tek seferde olabilir ... hastada da tek buton hem kafası karışmaz hastanın ...

bir soru daha hasta ve hemşire bir kişimi .... yani bu olay hastanedemi ?... bütün hastalaramı tatbik edilecek ... ? gibi sorular ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

z

Bende ogrenmek icin yapmak istedigini dusunmustum.

Bu uygulamayi 8 bacakli ucuz islemcilerle yapman mantikli olur.

Aksi halde gercek hayatta cok sorun yasarsin.

Sistem zirt pirt hatali cagri gonderir. Kendi kafasina gore hemsire cagirir, hemsire 1 gelir 2 gelir 3 ude gelmez olay yalanci cobanin hikayesine doner.

Bunu islemci ile yaptiginda da butonlardaki kontak sicrama olaylarina da ciddi onlem almak zorundasin.

Basit fakat sonucta tibbi alanda kullanilan bir uygulama ve isin ehli kisilerin ugrasmasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com