Cin mali hobby cnc suruculer

Başlatan bunalmis, 01 Mart 2010, 18:32:00

z

Resimdeki surucunun 25 pin data konnektorunun pin sinyallerinin isimlerine ve arkasindaki devre semasina ihtiyacim var.

Bu surucunun pdf dokumanina sahip olan varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

http://www.4shared.com/file/232261369/b4f70ce9/HY-TB4DV-M__4_axis_driver_boar.html

TB6560AHQ pdf şemasına sadık kalmış, fark , girişte optolar ve manuel giriş için paralel uclar.
Kendine ait bir kumandanın girişleri.

Çıkış sense dirençleri 1,5A için .
Dirençleri düşürünce 3,5A rahat çalışıyor , neredeyse soğutucuya gerek yok.
Bir arkadaş daha sormuştu , besleme ortak , 7805 ve 7812 33 V den  ve dolayısıyla bu değeri kullanan için aşırı ısınıyor.

12 V tam adım 400dev , yarım adım 200 dev kaçırma ve tork düşme yok.
Mach forumlarında 33 V de yarım adımda 1000 devir gördüğünü yazanlar var.
Benim bir işimi 12 V de gördüğü için öylece kullanmıştım.
Orijinal üreticinin güzel ürünleri var hepsi hazır , kutulu , beslemeli ekranlı , elcikli gibi ....

teknikelektronikci

sema da olsaymis cok güzel olcakmis akim limitleme secenekleri v.s cok güzel bu entegrenin özeliginden dolayimi bilmyiorum datasheet e bakmadim acaba bunun sema v.s bulma imkanimiz varmidir forumlarda ben cnc imin mekanigine basladim sayilir 2 aya kadar bitirme niyetindeyim bayri 2 ayda da pcb cizelim :)

edit:
kazimugur hocam pdf e sadik kalmis demisiniz görmedim simdi inceliyorum

edit2:

indiridigm pdf de malesef düzgün sema yok arastircam siomdi ama bu sirada elinde olan varsa paylasirsa memnun olurum tesekürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

http://images.gittigidiyor.com/2307/CNC-step-motor-surucu-TB6560-3-5a-4eksen-driver__23073078_0.jpg

o entegreleri nasil yerlestirmis acaba bilgisi olan varmi? bir yüzü pcb nin bir yüzünde diger yüzüde pcb nin diger yüzünde pcb nin o kisimlari bosmu ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Digitalite

işinize yarayabilir belki devre şeması var burada ama aynı devre değil heralde
http://rapidshare.com/files/357616472/tb6560___ema.rar.html

örnek pcb resmi

teknikelektronikci

kendi ihtiyacimiz icin 4-5 adet delik ici kaplamali pcb yapmaya degermi acaba ?

bu arada paylasim icin tesekürler @digitalite

teknikelektronikci

merhaba
resimdeki pcb ye benzer cizmeye basladim fakat sormak istedigim bu pcb de entegrenin bir yüzündkei pinler pcb nin bir tarafina(bottom) diger yüzündkei pinlerde pcb nin diger yüzüne  (top) yapilmis

ben bunu ares de cizerken 13 pad top layer 13 pad bottom layerde koydum ve bunlari üst üste bindirdim yaptigim dogrumudur?

cizim asagidaki dosyada

http://rapidshare.com/files/357990028/picproje.LYT.html

bottom ve top layerdekielr alt alta yandada birlestirilmis hali var ama bu sefer de drc hatasi veriyor yaptigim dogrumudur? nietim delik ici kaplama yapmadan sadece cift yüzlü yapmak layerler arasi geciside 0 ohm direncler ile yapmak

z

Cipi yatik koymak yerine neden dik yerlestirmiyorsun?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "bunalmis"Cipi yatik koymak yerine neden dik yerlestirmiyorsun?

hocam dik yerlestirilmis olan pcb zaten elimde var onu cizip bastirip montajladim bile ama ta8435 entegresi var ama halen entegreler elimde değil

yatik koymam daki amac yöntem epey bir hosuma gitti denemek icin ama sanirim yine ta8435 e göre yapacam ta6560 entegresi farnel de yok ama ta8435 farnel de var. yani amac sadece yöntem hosuma gittigi icin

teknikelektronikci

bu arada sorumu iptal ediyorum cünkü entegrenin pinleri üst üste değilmis 8435 gibi aralarindaymis daha yeni farkina vardim kusura bakmayin

Digitalite

bu resimdeki pcb zaten ta8435 için dediğiniz gibi karşı karşıya gelmiyor. aralarda kalıyor. resimdeki pcb nin protel çizimleride elime geçti ama eagle ile düzenlemek istedim olmadı. bu çizimleri ticari yapabilirmiyim diye düşünüyorum. pcb ve smd malzeleri dizme işini yaptırabilirmiyim  acaba? elektroniği fazlaca bilmiyorum ama step motor çok ilgimi çekiyor.

z

Piyasada pek cok hobby cnc karti var. Suruculerin sinyal girislerinin  25 pin konnektor uzerindeki pin karsiliklari herbirinde farkli.

Piyasada yaygin kullanilan suruculerin surucu marka/modeline ilave olarak paralel port konnektoru pin numalarina ihtiyacim var.

Uyelerin pek cogunda surucu karti olduguna gore bu bilgileri toparlamamda yardimci olabilirmisiniz?

Ornegin, Bikomak surucusunun 25 pin sinyal girisleri asagidaki gibi.

2 X Clk
3 X Dir
4 Y Clk
5 Y Dir
6 Z Clk
7 Z Dir
8 Role
10 Acil Stop
11 X home
12 Y home
13 Z home
18...25 Gnd

Digitalite

yukarıda resmini verdiğiniz sürücü ve diğer modellerinin pin numaraları linkte var diğerleri genelde pin sırasına göre gidiyor enable leride 16 oluyor. yinede şu an için takıldığınız yer olursa yardım edebilirim.

http://rapidshare.com/files/358286605/s__r__c___kae_lvuzlarae_.rar.html

z

Digitalite

http://rapidshare.com/files/358362083/cnc_kae_lavuz.rar.html

kalanlar burada 1 tanesinden 3 çeşit kadar var ama pin noları hep aynı