Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

visual basic excell

Başlatan teknikelektronikci, 25 Mart 2010, 00:00:01

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar ADD dernegimizin ufak otomasyon isi icin pc programina ihtiyacim var ve malesef bir kismini kendim yazmam gerek ve tasarlamam gerek sistem rfid den aldigi id yi veritabanindaki veri ile karsliastircak ve aidat kisisel bilgi v.s ve en son hangi aktivite ye katildi diye bilgileri ekranda göstrecek ayni anda saat kacta giris yapti diye excell tablosuna liste tutacak amac burda konferansa kac kisi katildi ve kimler katildinin bir listesin i tutmak bunu en iyi rfid ile düsündüm simdi size sorum asagidaki kod ile excell dosyasi olusturup bilgiler kayit edilebiliniyor fakat bu visual basic de forma excell dosyasi ekleme gibi bir sansim yokmu acaba? yani direk form1 in icinde excell tablosu olsun istiyorum ama malesef bulamadim ayrica veritabanini olustirmak icin sizce nasil bir yol izlemem gerek ? simdiden tesekür ederim (programin belli kismini ben yapacam sonrasini bir bilen bulup ona yazdircam ama istedigmi anlamasi icin belli bir yere kadar programi yapmam gerek diye düsünüyorum )

Private Sub Form_Load()
Dim oExcel As Object
   Dim oBook As Object
   Dim oSheet As Object

'Start a new workbook in Excel
   Set oExcel = CreateObject("Excel.Application")
   Set oBook = oExcel.Workbooks.Add

'Add data to cells of the first worksheet in the new workbook
   Set oSheet = oBook.Worksheets(1)
   oSheet.Range("A1").Value = "Last Name"
  ' oSheet.Range("B1").Value = "First Name"
  ' oSheet.Range("A1:B1").Font.Bold = True
  ' oSheet.Range("A2").Value = "Doe"
  ' oSheet.Range("B2").Value = "John"

'Save the Workbook and Quit Excel
   oBook.SaveAs "C:\Users\teknik\Desktop\add.xlsx"
   oExcel.Quit
End Sub
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

peko

Excel ve komponentleri ile gerçekten gerekmedikçe uğraşma derim.
Görsel ve düzenleme işlerini Datagridview ile hallet, veritabanı olarakta ya mdb yada xml kullan. Xml kullanırsan ileriye dönük olur..

kolay gelsin.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

muhittin_kaplan

@teknik
peko ya katılıyorum. mümkün olduğu kadar office bileşenlerini rapaorlama vs için kullanma
mdb (access), yada xml kullanman daha rahat olur. hatta dataset (.net kullanıyorsun diye düşünüyorum) ve grid ile doğrudan kayıt edip yazabilirsin. ha illa excel gerekse sonra export ederek onuda halledersin

teknikelektronikci

üstadlar visual studio bilgisi nerdeyse olmayan biriyim :D o yüzden dediklerinizi pek anlamadim ama arastiracam benim merak ettigim o kadar baktim bulamadim form a excell ekleyebiliormuyuz?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muhittin_kaplan

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 26 Mart 2010, 00:12:55
Evet Ekleyebilirsin.

hocam mümkünse nasil ekleyebilcegimi aciklayabilirmisiniz ne yaptiysam bulamadim tesekürler

peko

Forma excel ekleme.
Datagrid ekle.

Aşağıda nasıl kullanabileceğine ilişkin detaylı bir örnek var.

http://www.vbdotnetheaven.com/UploadFile/mahesh/DataGridSamp04232005050133AM/DataGridSamp.aspx

Kolay gelsin.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

muhittin_kaplan

abi zaten excel i doğrudan gömmenin hiç bir mantığı yok. yukrıdaki örnek güzel

teknikelektronikci

üstadlar cevaplariniz icin tesekür ederim

simdi datagrid i deneyeyim dedim bulamadim meger benim visual studio .net degilmis saadece visual studio 2008 mis sanirsam bundan dolayi dataset var datagridviev var ama datagrid yok

simdilik görselligi oliusturdum ve excell e kayit yapabiliyorum

http://www.forumacil.com/microsoft-google-yahoo/161079-visual-basicden-excele-baglanti-yapmak.html

bu sayfadaki örnek 1 calisiyor simdi örnek 2 benim isimi görecek gibi bunu biraz daha gelistirerek sanirm isimizi görür
amacimiz cok profesyoenel bir sey degil isvicre add dernegi icin yapiyorum maksat konferanslarda katilanlari kayit altinda tutmak ve aidat bilgisi ni görmek gönüllü isi oldugu icin acele etmeden yavas yavas yapacam. excell ile biraz daha ugrasacam baktim olmadi .net indiirp tavsiyelerinize uyacam tesekür ederim

muhittin_kaplan

@teknik
Visual Studio .net genel adı (visual studio 6.0 da vardı önceden) ve içerisinde c#,vb,c++ gibi idilleri geliştirmek için tüm bileşenleri içerir.
.net tabanını kullandığından vs.net diye geçer. bunların srümleri visual studio .net 2002 ,2003,2005,2008, ve 2010 dur.
sendeki visual studio .net 2008 dir. bu sürümde datagrid yerini datagridwiew e bırakmıştır. temelde yaptıkları iş aynıdır.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 27 Mart 2010, 10:40:51
@teknik
Visual Studio .net genel adı (visual studio 6.0 da vardı önceden) ve içerisinde c#,vb,c++ gibi idilleri geliştirmek için tüm bileşenleri içerir.
.net tabanını kullandığından vs.net diye geçer. bunların srümleri visual studio .net 2002 ,2003,2005,2008, ve 2010 dur.
sendeki visual studio .net 2008 dir. bu sürümde datagrid yerini datagridwiew e bırakmıştır. temelde yaptıkları iş aynıdır.

öylemi tamam hocam tesekür ederim bakaiym ona zaten linkteki kodu düzenleyerek derledim pek hosuma gitmedi ögleden sonra bu datagrid e bakacam tesekürler

muhittin_kaplan

data grid ve dataset kullanarak xml dosyaya gayet basit bir şekilde kayıt yapabilirsin.
illa xls kullanmak istiyorlarsa bu dosyayı (xml) xls ye çok kolay import edebilirsin.

teknikelektronikci

hocam
excelle kayit yapabilcek programi olusturdum sanirim simdilik excell ile yapacam program simdilik is görecek sekilde su an düzenlemeler ile ugrasiyorum

fakat sormak istediigm bir konu daha var rfid modülün bir dll dosyasi var okuma ve veri gönderme icin ben bu dll yi direk visual basic e mi import edecem ve dll komutlarini kullanabilirmiyim acaba ? modül hoguz hocanin (petmak.com.tr) antensiz olani  tesekürler

muhittin_kaplan

evet onu tanımlayıp (referans olarak ekleyip) sonra dll dosya içerisindeki fonksiyon ve/veya alt programları tanımlaman gerek. sonra çağırmalsın tabi (c deki include gibi)