Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Power led dimmleme yardım.....

Başlatan sametov, 01 Nisan 2010, 01:18:30

sametov

Merhaba arkadaşlar pic konularına merak sardım ve aranıza yeni katıldım.....
Aklımda birkaç tane proje var ama bu işte yeni olduğum için yardımlarınızı esirgemeyeceğinizden eminim.
Kısacası yapmak istediklerimi şöyle özetliyim.
1.Proje
Hobi amaçlı balık beslemekteyim ve akvaryumumda bitkiler mevcut, araştırmama göre power led bitkiler için daha iyi olucak.Bende akvaryumun ışıklandırma sistemini power led ile yapmaya karar verdim ve şu an elimde 48 adet 1w lık power led sürücüsü ve ledlerim mevcut faal olarak çalışmaktalar.Ancak ben bu ışıklandırma sisteminin güneş gibi çalışmasını istiyorum.Örnek olarak sabah saat 6 dan 10 a kadar yavaş yavaş aydınlanmaya başlayacak ve saat 10 ile 15 arası tam parlaklık olucak ve akşam saat 15 ile 20 arası yavaş yavaş kararmaya başlıycak böyle birşey mümkünmüdür ?
2.Proje
Yine aynı şekilde akvaryumla ilgili bir proje otomatik yemleme yapması için.
Örnek olarak ben bu devrede bir adet dc motor kullanmak istiyorum motorun ucunada bir yem haznesi olucak ve bu motoru günde 6 zamana programlamak istiyorum girdiğim zaman geldiği anda motor 1 tur dönüp duracak.Bu olayı tarih girmeksizin her gün tekrarlıycak....

Bu projeleri yapabilmek için bütün picleri programlayan 40 bacaklı bir programlayıcı aldım usb ile çalışıyor....
Bu projeler ile ilgili bütün yardım ve fikirlere açığım şimdiden teşekürler......

sametov

Yardım öneri ilgi ve alakanız için çok teşekürler.Meğer istediğim imkansız bişeymiş onu anladım..

teknikelektronikci

niye imkansiz olsunki istediginiz sey gayet basit ve mantikli elektronik bilginiz ne kadar elinizdeki malzemeler nelerdir v.s bu konularda bilgi verirseniz yardimci olmaya calisiriz kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sametov

Şu anda elimde 40 bacaklı ve bütün pic leri programlayabilen usb bağlantılı pic programlayıcı mevcut.
48adet power led ve sürücüsüde elimde mevcut bunu dimmleme için nasıl bir devre kullanmalıyım çok araştırdım ancak bulamadım.
Elektronik bilgim var yaptığım iş sanayi tipi ve invertör tip kaynak makinalarının tamirini yapıyorum ufak çaplı bir firmam var ancak pic ler ile ilgili bilgim sıfır denecek kadar az.
Nette bulduğum devreler var ancak tek alarmlı.
Bahsettiğim bu devreler için nasıl bir pic kullanmalıyım.

ahmet2004

Sametov:

PowerLed sürücün nasıl bir şey şeması resmi detayı lazım.Ona göre sürme yapılacak çünkü.

Birde pic'e RTC entegresi eklenir bu kadar DS1307 vb gibi.

OG

Forumda hepsi var

-Kolay bulunabilen LCD (örnek 2x16 satır 44780 serisi).
-Zaman bilgilerini kullanabilmen için herhangi bir RTC elemanı (örnek DS1302 1307 gibi).
-LED dim etmen için PWM çıkışlı mikro işlemci (örnek 16F628A).
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

teknikelektronikci

rgb driverlerin pwm (dim ) girisleri varmi? eger var ise elinizdeki mevcut donanim ile driver ve ledler baglanir driverlerin dim girisleri paralel baglanarak pic cikisina verilir ahmet hocmainda deidigi gibi rtc ile veya onada gerek olmadan ( o kadarda real time olmasin ahmet hocam :D ) bir timer programi ile istediginiz proje yapilir benim anlamadiigm konu imkansiz oldugu nerden cikti imkansiz olan sadece ölüme care bulmakdir geri kalan her sey zaman ve para ve bilgiye bakar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ferdem

Uyarı: Siz iletinizi yazarken 3 yeni ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir. :) Mesajımı düzenlemeden gönderiyorum:
Projeleriniz güzel projeler.
DC "dimming" yapmak için PWM kullanacaksınız. PWM(pulse width modulation) anahtarlama demek, ledlere uyguladığınız sabit bir gerilimi anahtarlayıp süzerek ledlere giden DC gerilimi kontrol edebilirsiniz. Normal ledlerin parlaklığı bu şekilde kontrol edilebilir ama power ledlerde durum ne olur bilmiyorum. Aşağıda örnek bir led dimmer devresi var, kendi "power led driver"ınıza uyarlayabilirsiniz:
[IMG]http://img688.imageshack.us/img688/2677/leddim.gif[/img]
Orjinal rsm:http://www.reuk.co.uk/OtherImages/ne555-pwm-led-dimmer-circuit.gif
Toprağa giden hattı bir NPN veya NMOS üzerinden PWM ile anahtarlayın. Donanım kontrollü PWM çıkışı 16F628 dahil birçok PIC de var.

2. projeniz için bence işin zor kısmı mekanik aksam, nasıl bir mekanizma ile yemleme yapacaksınız? Günün, haftanın belirli saatlerinde bir olay olmasını istiyorsanız size ayı, günü, saati, dakikayı, saniyeyi gayet hassas bir şekilde söyleyen DS1302 gibi saat entegreleri kullanabilirsiniz. PIC ile de geniş zaman dilimleri tutulabilir ama günler, haftalar sonra tetiklenme zamanı nereye kayar bilemiyorum. Haftada bir kalibre edersiniz:)

İyi çalışmalar.

teknikelektronikci

power led lerde akim sinirlama daha önemli diye biliyorum örnegin 1 wat led icin 350 mA akim sinirlama yapmak gerek eger sürücü nüz yoksa pt 4115 entegresi 3 watt a kadar imkan sagliyor

sametov

Sayın hocalarım led sürücüsü kapalı kutu açılmıyor üzerindeki marka ve değerleri  Meanwell MW-LPV-60-48 48V 1,25A   4 adet 12 li seri ledleri paralel bağlantı ile çalışıyor.
Aklımdan geçen ledlere giden voltajı değilde 220v girişini dimlemek.Normal bir dimmer devresi ile denem şansım olmadı.İsterseniz konu karışmasın öncelikle power led dimmlem ile başlayalım.Şu an için bana öncelikli neler gerekiyor sıralarsanız malzemeleri hemen temin ederim.

Saygılar....

teknikelektronikci

eger bu ise
http://www.meanwell.com/search/lpv-60/lpv-60-spec.pdf

bu sadece power suply ve power led dimleme yapamazsiniz 220 v u dimleme isine bence sakin girmeyin
bu power suply leri kullanabilirsiniz power led dimleme icin pt4115 üzerine calisiorum ben su an yakin zamanda baski devresini bitirecem isterseniz burdan paylasirim sizde bastirtir lehimler calistirirsiniz fakat bu entegreyi ben daha önce hic denemedim simdiden söyliyeyim :) veya siz elinizdeki leri cikarmaya calisin ve dim girisi olan power led sürücü alin ufak bir pic devresi ile de istediginizi yaparsiniz (bu arada yapacagim sürücüde pic de üzerinde)

teknikelektronikci

pt4115 piyasada buunamiyormus aternatif bir sey bulana kadar askiya adim

sametov

Elimde bulunan sürücü verdiğiniz linktekiyle aynı.O zaman dediğiniz gibi bu projeyi ikinci plana atalım.
Diğer proje için neler gerekmekte yemleme olayı için ? Günde 6 zamana ayarlanabilen proje.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: sametov - 07 Nisan 2010, 21:04:16
Elimde bulunan sürücü verdiğiniz linktekiyle aynı.O zaman dediğiniz gibi bu projeyi ikinci plana atalım.
Diğer proje için neler gerekmekte yemleme olayı için ? Günde 6 zamana ayarlanabilen proje.

elektornik olarak pic+ds1302 ve bir kac tane hoby servo motor ollabilir bence karti yaparken öyle bir yapinki power ledler icinde dimleme cikisi olsun derim bu arada baski devre cizimi v.s biliyormusunuz ?

sametov

Sayın hocam ilgin için tekrar tekrar teşekür ediyorum.Elektronik bilgim var fakat daha öncede dediğim gibi pic konusunda sıfır sayılırım baskı devre sorun değil evel allah elimden her iş gelir.Pic olarak her iki işlemi yazabileceğim ne tercih etmeliyim servo motor demişsiniz değerleri ve boyutu nasıl olmalı ona göre alıyım.