fabrikadaki adsl hattı evden nasıl kullanabiliriz?

Başlatan nuri osman paşa, 11 Şubat 2004, 08:45:36

nuri osman paşa

Beyler iş yerimde adsl internet var.Ağ paylaşımı ile 30 - 40 bilgisayara dağıtılmış bir şekilde çalışıyor.Yalnız ağdaki her makine internete giremiyor.Benimkinin ip adresi bu bağlantıya açık.

Şimdi gelelim sorunuma,ben iki adet modemi olan cep telefonu alsam,birini evdeki pcme taksam diğerinide fabrikadaki pcme taksam.Fabrikadaki pc'im devamlı açık olsa,ben bu paylaştırılmış interneti evdeki bilgisayarımdan kullanabilirmiyim?Aylık  ADSL 50 milyon bana biraz pahalı geldi yani çok para.Eğer telsim veya benzeri bir telefon hattından kampanyalar dahilinde birbirleriyle konuşması sınırsız ve sabit ücretli iki hat alsam bu olayı becerebilirmiyim?

Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar varsa ve burada bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Telefonların bataryaların bitmesi sorun değil iki üç modifikasyonla olayı hallederim.

selamlar
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

Eugene

Paşam olur ama hattın 56 kbit olur.Fabirkadaki bilgisayarının elektrik parası+promosyonlu gsm hatlarının aylık faturası+cep telefonlarının amortismanları (çünkü sürekli açık kalacaklar) zaten 50 mio'yu aşar ;) Bir de 56 Kbit hız sınırı var.. Ama ben uğraşırım derseniz fabrikadaki bilgisayarı host yapıp server yaparsınız.Evdeki de o cep teli arayıp bağlanır.Bence mümkün.

Eugene

cozturk

Yakın mesafe için (yan bina filan) "kablosuz paralel tel. hattı projesi"  gibi birşey olur diyemeyeceğim. Çünkü adslnin "internet kısmı " tel. hattı gibi birşey değil. tel hattı splitter ile ayrılarak kullanılıyor.

nuri osman paşa

mesafe 30km nin üzerinde.tek yapabileceğim gsm  modem bağlantısı.Eugene arkadaşın dediği gibi bazı handikaplar var tabiki ama hepsini minimize etmeye çalışacağım.Bir adet içinde modemi olan t260 motorola gprs telefonum var zaten.Telsim paralı gprs'e geçince bu telefonların piyasası felaket düşecek bir tane alabilirim.Fabrikada full 24 saat internet mevcut.Birde aklımı karıştıran bir konu daha var.Benim ip numaram ile ağ geçidi üzerinden internete kendi makinamdan girebiliyorum.Ancak hadi evden bağlantıyı kurdum diyelim.Fabrikadaki makinem server oldu evdekide guest.Tamam dosya aktarımını falanda yaptık.İki telefon modem olarakta çalıştı.Yani farzedelim bir ağ olayını oluşturduk.Şimdi benim evdeki aletin ip numarası farklı olacağından internete çıkış konusunda buna izin verilmemiş olacak,böyle bir sorun olursa nasıl aşabiliriz?

:arrow: Yanıtlarınız için çok teşekkürler
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

Eugene

Paşam her ağ bağlantısına bir adet ip veriliyor windows işletim sisteminde.Mesela ben işyerimde 2 adet bağlantıyı tek bilgisayarda görebiliyorum.Bir tanesi adsl bir tanesi de leased-line.Windows'un route denilen güzel bir fonksiyonu var, onunla yapabilirsiniz.Evdeki bilgisayar datayı istediğinde karşı tarafa tcp paketini yollayacak, server bilgisayar bu "request" paketini bir bağlantıdan alıp öteki bağlantıya yönlendirecek.Gelen "response" paketleri de önce fabrikadaki bilgisayara gelecek, bu bilgisayar da bu paketi ötekine aktaracak ;) Bu şekilde çalışır ben yapmıştım çalışıyor.Asıl önemli olan gsm telefonların analog tel hattı kullanmamaları.. O çok tırmalatabilir..

Eugene

Eugene

Paşam her ağ bağlantısına bir adet ip veriliyor windows işletim sisteminde.Mesela ben işyerimde 2 adet bağlantıyı tek bilgisayarda görebiliyorum.Bir tanesi adsl bir tanesi de leased-line.Windows'un route denilen güzel bir fonksiyonu var, onunla yapabilirsiniz.Evdeki bilgisayar datayı istediğinde karşı tarafa tcp paketini yollayacak, server bilgisayar bu "request" paketini bir bağlantıdan alıp öteki bağlantıya yönlendirecek.Gelen "response" paketleri de önce fabrikadaki bilgisayara gelecek, bu bilgisayar da bu paketi ötekine aktaracak ;) Bu şekilde çalışır ben yapmıştım çalışıyor.Asıl önemli olan gsm telefonların analog tel hattı kullanmamaları.. O çok tırmalatabilir..

Eugene