Çoklu akım ve gerilim ölçümü ?

Başlatan gevv, 22 Nisan 2010, 22:53:24

gevv

umarım işin üstünden gelirim en azından programlamayayı öğrenmek için iyi bir alıştırma olur.

Benim için gerekli bir devre olduğu için  bakarsın programlama işini çözersin dedim kendi kendime :)

pc güç kaynaklaını test etmek için bir devre yapacağım tüm voltajları izlemek için volt ampermetre gerekecek 6 voltaj var

+12v
-12v
+5v
+5v
-5v
3.3v

hepsinin akımlarını ve voltajını gözlemelemem gerekecek hazır göstergelerden alsam hem maliyet yüksek olacak hemde büyük bir yer kaplayacaklar

pic ile bu işi yapmak çok daha iyi olur tek lcd üzerinde kanalların voltaj ve akım bilgileri görünse diyorum ama hiç bilgim yok :)  nasıl olur bu iş öncelikle hangi pic, lcd  bu iş için uygun olur ?   

programlama bilgisi olmayan biri için uçuk bir proje ama bir yerlerden başlamalı

camby

Selam Admin : )
Düşündüğün işi 16f877a gibi analog girişi olan piclerle rahatlıkla yapılır , 10 bit çözünürlükte rahatlıkla Analog okunur.
Ama benim bildiğim bu güç kaynaklarında simetrik voltaj yok , sadece 12v - 5v -3.3v - notr kabloları var diye biliyorum.
Bu kabloları analog girişlere vermek yeterli , tabi 12V'u opampla 5v'a düşürmek lazım.
Akım ölçümü de seri bir direnç üzerine düşen voltajla ölçülebilir. Farklı akım durumlarındaki voltaj değerleri de aynı anda takip edilir bu şekilde , 4 satır LCD'ler bu işi gayet güzel görür.
Tabi bide programlamayı hangi dilde yapacan konusu var ki hiçbir zaman bitmiyor o konu: )

Ustalardan daha iyi cevap gelir ama  bi atlayım baştan dedim , başarılar

tayyar

Hocam pozitif gerilimlerde bir sıkıntı olacagını sanmıyorum uygun gerilim bölücülerle haledebilirsin

negatif gerilimlerde ise opamplı bir yapı vasıtasıyla evirmen gerekecek. daha sonrasında gerilimleri ölçebilirsin.
@camby
pc psularında simetrik voltaj vardır ama güçler aynı değildir örnegin 12v üzerinden 10 amper basabilirken -12v üzerinden 0.5 amper basabilirler 5v ve -5v içinde benzer bir durum söz konusudur.

akım ölçmek ayrı bir konu. sonuçta 20 amperleri rahatlıkla basabilen ünitelerden söz ediyorsunuz. yüksek watlı taş dirençler üzerinden akım basarak  akımı gerilime dönüştürüp yine gerilim bölücüler ve opamplı yapılar ile ölçebilirsiniz.

bu arada küçük bir not resimde gözüken gri kablo yani power_ok kablosundanda 3.3 volt geliyor olması gerekir diye hatırlıyorum
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ipek

Elektor 2005 yılı
339  January 2005
ATX Power Supply Tester

böyle bir şey mevcut bunu 16f877 ile birkaç yıl evvel yapmıştım adc çevrimini döngüde tutar isen lcd'nin kıpraşmasına mani olamıyorsun karşılaştırma yapıp en sağlıklı
ölçümü yaptığında'da gecikerek ölçüyor.
nereden aldığımı tam hatırlamadım 6$ 3.5 digit lcd arkasında dökme çip var bunlar ile yapabilirsin iki girişi olduğu için - voltajı ölçmen problem olmaz aldığım yeri faturalarda bulabilirsem yazarım...

gevv

yorumlarınız için teşekkürler 877 kullanayım tamam peki 4 satır lcd modeli nedir yani piyasa malı kolay bulunan bir şeyler varmı şimdi giderim 4 satır lcd verin derim şumu bumu derler kalırım ortada :)

hafta sonu malzemeleri tamamlayıp başlarım :) hiteh ile uğraşacağım en iyisi ufaktan bölüm bölüm yaparım :) v1, v2 :D  as voltajları ölçebilirsem negatiflerede sıra gelir

nedense bu uygulamayı çözebilirim içimde öyle bir his var ama bakalım hayırlısı :) örneklerden kes biç topla değiştir  bir şeyler çıkar ortaya

ipek hocam benimde aklımda o cihazlar vardı ama 6 kanalın voltaj ve akım ölçümü için 12 tane almak gerekecek en azından bir bölümü pic ile yapsam yine iyidir sadece voltaj lcdde gösterilir akımı hazır devre ile ölçerim ya da tam tersi :)  bir şekilde işi kolaylaştırmalı

ipek

http://rapidshare.com/files/379005483/PS3-3.GIF.htm
imageschack beceremedim yine
burada bir opamp ile nasıl evireceğini örneklemiş + - farklı gerilim istiyor
bu opamp ciddi bir şey yerine lm358 uyduramamıştım 1 voltun altındakileri abuk subuk eviriyordu eski bir cdrom sürücüsünden çıkarıp
taktım fevkalbeşer kolay gelsin...

SiVRiSiNEK

Alıntı yapılan: gevv - 23 Nisan 2010, 00:33:07
yorumlarınız için teşekkürler 877 kullanayım tamam peki 4 satır lcd modeli nedir yani piyasa malı kolay bulunan bir şeyler varmı şimdi giderim 4 satır lcd verin derim şumu bumu derler kalırım ortada :)

karaköyde çemende 4x20 mavi lcd var arkasında etikette ACM2004D-NLW-BBH yazar pcb de ise DISPLAYTRONIC PCB-2004D-01 yazar
gayet güzel bir lcd

yalnız 6 voltaj ve akım ölçmek istiyorsun 12 analog giriş lazım sana 877 de ise 8 giriş var

http://www.jaycar.com.au/images_uploaded/CD4051BC.PDF

linkteki gibi bir analog multiplexer/demultiplexer gerekebilir

JKramer

Alıntı yapılan: SiVRiSiNEK - 23 Nisan 2010, 11:35:07
yalnız 6 voltaj ve akım ölçmek istiyorsun 12 analog giriş lazım sana 877 de ise 8 giriş var

16F887 (14 Analog kanal)

Ekleme:
Hem fiyatı daha uygun, hem de dahili osilatörü var.