Alkışla ışığı açan/kapatan devre tasarımı

Başlatan THeKiNG, 01 Mayıs 2010, 03:53:29

THeKiNG

Arkadaşlar, forumda arattım bu konuyu. Buna benzer biri konu açmış 5 yıl önce. Kesin bir cevap alamamış ve devreyi tasarlayıp bitirememiş. O yüzden tekrar açma gereği duydum. Elektronik bilgim sizin kadar olmadığı için sizden yardım istiyorum bu konuda.

Elektronik bilgimi biraz daha geliştirmek için bu tür küçük şeyler yapmak istiyorum. Tabi size göre küçük benim için oldukça büyük sayılır  :) Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için

Not: Kafamda devreyi oluşturmaya çalıştım ama şu alkış sesini nasıl kaydedeceğimi ve devre tarafından nasıl tekrar ve tekrar algılattırabileceğimi bilmiyorum.

SERRO EFE

THeKiNG o tür devreler daha çok alkış sesini kayıt edip karşılaştırmıyor.Normalde alkış sesi biraz daha yüksek ve pik şeklinde olduğundan mikrofonla bunu algılatıp yükseltip karşılaştırma devresi ile çıkış sağlıyorlar.

modernherakles

merhaba serro efe arkadaşın dediği mantık doğru birde uğaşmayayım hazır devre alıp yapıyım diye düşünüyorsan bu prensible hazırlanmış bir röle ile açma kapama yapan (yanılmıyorsam) kaan elektronik'in hazır bir kiti vardı elektronikçilerde vardır. Bu isimle(Alkışla ışığı açan/kapatan devre) ararsan bulabilirsin.
kolay gelsin.
If we hear, we forget; if we see, we remember; if we do, we understand – Confucius

SERRO EFE

modernherakles haklısın ama bahsi geçen yöntemde 1 adet dsp + hafıza gerekecek dsp de sesi işleyip kaydedeceksin tekrar gelen sesi ara belleğe alıp önceki kaydettiğin sesle örnekleyeceksin ki zahmetli bi iş. böyle bi sistemi yapan zaten sesli komut yapar alkışa gerek kalmaz.lambayı yak demek yeterdi.

modernherakles

@serro efe sen sanırım yanlış anladın benim dediğim alkışın mikrofonda ürettiği anlık piki basit bir opamptan geçirip yükseltip , karşılaştırarak röle kontaklarını değiştirrek çalışıyordu.  bahsttiğim devrede ne dsp vardı nede kaydettcek birşey zaten bu iş için onlara gerekta yok öyle kompleks birşey değil yani.(en azından benim anladağım kadarıyla kaydetmek yazmış arkadaş ama tahmin etmiyorum buna gerek olduğunu)
ipek arkadaşın verdiği linkindeki şemaya tıpatıp benziyordu.
If we hear, we forget; if we see, we remember; if we do, we understand – Confucius

THeKiNG

Teşekkürler arkadaşlar. İpek'in yolladığı dökümanlara baktım. Devre benim için çok karışık. Bu iş beni aşıcak sanırım  :-\

modernherakles

bahsettigim devre bu
istersen böyle bir şey al, sanada sadece lehimlemek düşer
http://www.emreelektronik.com.tr/market/41-el-cirpmali-anahtar.html

kolay gelsin

THeKiNG

Alıntı yapılan: modernherakles - 03 Mayıs 2010, 23:24:30
bahsettigim devre bu
istersen böyle bir şey al, sanada sadece lehimlemek düşer
http://www.emreelektronik.com.tr/market/41-el-cirpmali-anahtar.html

kolay gelsin

Buradaki devre hakkında pek bilgi vermemiş. Yanında herhangi bir döküman gönderiyolarmıdır. Devreyi anlatan... Çünkü benim amacım hazır devre kullanmak değil. Nasıl yapıldığını öğrenmek.

Teşekkür ederim bu arada  :)

hergelem

Bir zamanlar elimde brkaç transistörle yapılmış bir el çırpma devresi vardı. Hala ilgilenen varsa arayıp bulabilirim.

THeKiNG

Alıntı yapılan: hergelem - 01 Haziran 2010, 17:25:11
Bir zamanlar elimde brkaç transistörle yapılmış bir el çırpma devresi vardı. Hala ilgilenen varsa arayıp bulabilirim.

Bulabilirsen çok iyi olur  :)