Çıkış filtre bobinin düşük yükte, kısa sürede aşırı ısınması ?

Başlatan gevv, 05 Mayıs 2010, 19:06:54

gevv

Alıntı yapılan: eemkutay - 08 Mayıs 2010, 09:47:54
Merhaba Gevv,

Muhtemelen köprüdiyot kullandığın için frekans 2 ile çarpılıyor. Mesela smps frekansı 50Khz için ise çıkış bobini 100Khz altında çalışmaya başlıyor.

Abim hoş geldin :) 

hiç aklıma  gelmemişti  kullanılan  nüvenin   bilgilerinide bulmalı    işin  kötüsü  şimdiye  kadar  hiç bir pc güç kaynağında bobinin üzerinde marka model görmedim :D

z

Iyide orjinal tasarim orta uclu trafo ve cift diyodla dogrultma yapiyor. Frekans katlama onun icin de gecerli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

skop ile  köprü  çıkışını (+) modsuz  devre ile  karşılaştırdım  devreyi  5volt  olarak  ayarladım     timediv 2us  vdiv 1  prob x1

mod yapılan  devre 5 volt  bobinden önceki gerilim (yük yok)

Yük bağlı hali

Orjinal pc power modsuz  5volt (yüksüz)

Yük bağlı hali

gladi

devrenin inceliyorumda ...köprüden sonra , bobinden önce bir iki kondansator koysanda sonra incelesek ? ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

z

Yuksuz iken elde edilen grafik hic bir ise yaramaz. Yukleyip kopru cikisindaki karedalgayi gormemiz lazim.

gevv

Alıntı yapılan: bunalmis - 08 Mayıs 2010, 16:41:44
Yuksuz iken elde edilen grafik hic bir ise yaramaz. Yukleyip kopru cikisindaki karedalgayi gormemiz lazim.

doğru hocam  ama  iki devreninde  yüklü  ve  yüksüz  skop görüntülerini  eklemiştim farklı bir yolmu var açaba ?

Alıntı yapılan: gladi - 08 Mayıs 2010, 16:37:57
devrenin inceliyorumda ...köprüden sonra , bobinden önce bir iki kondansator koysanda sonra incelesek ? ...

haklısınız  hocam orayada  kondansatör eklemeliyim

z

Yuklu haline ait grafikte sinyal goremedim. Duz iki cizgi var.

Flyback haricindeki yapilarda diyod cikisina kondansator baglanmaz.

gevv

Merhabalar

ne diyeyim tam gaza geldim işi sonuçlandırayım dedim  cumartesi  akşamı hastalandım nezle grip pazar ve bu gün yataktan çıkamadım redbull,antibiyotik,subradin,kadayıf,portakal  beşlisi ile anca kendime  geldim :)

@bunalmis  hocam yüklü haldeyken  sinyal öyleydi  zaten  büyük  ihtimal skop  ayarlarını  doğru  yapamadım  tekrar  ölçüm  yapıp eklerim

birde bobin  öncesinde   kondansatör   kullanımını  bir  çok güç  (pc atx, at) kaynağında görüyorum  hatta bazıları  kalite firmaların (delta, fsp, asus ) ürünleri  banada  pek  mantıklı  gelmiyor  ama örneklerde  görünce vardır  bir  bildikleri  diyorum

z

Bobinin onunde (diyodlarin hemen cikisinda) kondansator gordugun guckaynagi push pull yada yarim kopru degildir.

emrahmrcn

Ölçtüğün yerdeki şekiller yukarıdakilere benzemeli, ölçüm noktalarında bir hata olabilirmi acaba?
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

t2

Bobinden önce kondansatör takılacak,  yani öncelikle DC gerilim elde edilmeye çalışılacak. bobin sadece DC gerilimdeki dalgalanmayı (peak) bastırmak üzere kullanılacak.

Eğer böyle bir kondansatör kullanılmışsa bile kondansatörünüz kurumuş olabilir. Öncelikle onu değiştirin. ( SMPSlerde görünen bir durumdur)

Bu şekilde bobin DC gerilime bağlı olduktan sonra ısınması  için çok az bir sebep kalıyor

1- Çekilen akım fazla ise bobin telinin rezistif direnci
2- Kondansatör yetersiz kalmış, trafodan gelen yüksek frekanslı darbeler nedeniyle  ısınıyor.  Muhtemelen bu bir şebeke trafosu değil smpstir

(50 hz  şebeke trafosuna seri olarak aynı bobini bağlayın. Makul yük akımlarında pek ısınma olmaz)

Alıntı Yapflyback haricindeki yapilarda diyod cikisina kondansator baglanmaz.
Neden bağlanmaz?

z

Burada smps in sekonder tarafindaki dogrultmadan bahsediyoruz. 50Hz trafolu dogrultmadan degil.

t2

Tamam işte ben de ona göre sordum. Diyotlardan sonra neden kondansatör bağlanmaz?  Bobinin ısınma sebebi o. Çünkü kondansatörü bağlarsanız, çıkıştaki bobin aşırı ısınmaz.

Bobin öncesine kondansatör eklerseniz bobin sadece DC ye bağlanmış oluyor. Sadece kondansatörün etkili  olamadığı yüksek firekans darbelerini süzüyor. ( RC filtre ekleyecek halimiz yok  o yüzden LC filtre ekleniyor)

z

Uzun bir aciklamasi var.

En basit aciklama şöyle;

Kopru yarım kopru, push pull tipi smps lerın guc katı yanı anahtarlama ve transformator kısmının yaptıgı tek sey 300V dan 30V cıvarina
gerilim düşümü yapmaktır. Yanı DC AC  çeviricidir. 300V dan 30V da düşürme klasik trafolu sistemlerdeki gibi değil duty değişimi esasına
göre yapılır.

Sekonder voltajının genlıgı 30V olmasına ragmen ortalaması 5V dur.

Bu durumda Sekonder trafomuzun arkasındaki güç katını kaldırıp atar ve yerine 180 faz farklı çalışan 30V ile beslenen iki tane buck
regülator atabiliriz.

Bu durumda bağlamayı öngördüğünüz kapasitörler buck regülatörün anahtarlama elamanının (genellikle mos) hemen çıkışına bağlanacak demektir.
Bu noktadakı voltajın dalga şekline bakarsanız 30V genlikli dörgen dalga voltaj olduğunu görürsünüz.

Eğer bu gerilimi bir kondansatöre uygularsanız anahtarlama elemanından dolayısı ile de kondansatörden anormal ötesi akım akmak ister.
Bunu şöyle de düşünebilirsin;

1000uF kondansatörü DC 30V a bağla hemen ardından yük tarafından boşaltılsın. Tekrar 30V ver. Bu işlemi saniyede 20 bin kere yap.

Sorun sanırım anlaşılmıştır.

Bu yüzden buck devrede olduğu gibi 30V palslar bobine uygulanır bobin çıkışına da kondansatör bağlanır. Palsların off süresinde
bobinden akan akım kendine yol bulsun diye de bobinin girişine (kondansatör bağlanmamış tarafına) ters diyod bağlanır.

Bu durumda pulstatif gerilim endüktansda DC bileşenli üçgen şekilli akıma neden olur. Bunun DC bileşeni yük akımıdır. üçgen bileçeni ise
çıkıştaki kapasitörde integre olur ve çıkış voltajında minik bir rıpıl oluşturur.

Eğer bağlamayı düşündüğünüz kondansatör devreye alınırsa primer taraftaki akım koruması derhal devreye girer ve smps i korursa
korur ve voltaj vermesini engeller, yok koruyamazsa primer anahtarlama mosları patlar.

Bu kondansatöre, primeri iki transistör ve iki diyoddan oluşan flyback yapıda karşılaşabilirsiniz. Aynı yapının forward modelinde gene bu
kapasitör kullanılamaz.

Fakat şunu yapabilirsiniz. SMPS çıkışında DC voltaj elde ettikten sonra ikinci bir bobin daha koyup önüne ve arkasına kapasitörlerini
ekleyip Pi filitre oluşturabilirsiniz.

Bu durum normaldir.

t2

Yani 50 hz i  doğrulttuktan sonra kondansatör takıyoruz bir şey olmuyor fakat 20 khzi doğrultunca oluyor öyle mi? Peki 1000uF yerine 22uF gibi daha düşük kondansatör taksak durum düzelmez mi? 

Ya  da problemin sebebi, doğrultulmuş dalganın genliğinin yüksek, ortalaması düşük olması mı?