Çıkış filtre bobinin düşük yükte, kısa sürede aşırı ısınması ?

Başlatan gevv, 05 Mayıs 2010, 19:06:54

gevv

atx  güç kaynağı modifiyelerine yeniden başladım 0-30 v mod yaptım  fakat çıkış  filtre  bobini düşük   bir  yükte  hemen aşırı derecede  ısınıyor

voltaj  ayarı  fark  etmiyor  5v  12v  ısı  aynı  bobin üzerinde  bir  değişiklik  yapmadım  orjinal  5v uçlarını  kullanıyorum  2adet 1m tel paralel bağlanmış  yaklaşık 5 tur kadar

ama  dediğim  gibi  çıkış voltajı 5v  olsada    yine  bobin aşırı  ısınıyor   aklıma  tek  gelen  frekans  ama  frekans ile ilgili malzemelerde  bir  değişiklik  yapılmadı

sorun  ne  olabilir  ?

gevv

sanırım  bobinin  tur  sayısını arttırmalıyım  aynı  tip  bobinin yaklaşık 5 tur daha fazla  sarılmışını  buldum  denedim ısı daha  az ve daha  geç  sürede  oluştu     işin kötüsü  tel yok  bakalım  hafta  sonu  çıkar  ortaya :)

Mucit23

hocam merhabalar bendede elimde bir iki adet pc güç kaynağı var bilindiği gibi bunlarda voltaj çıkışlar sabittir.(+12v,+5v,+3.3v) Peki ben bu güç kaynaklarını akımda düşüş minumun olacak şekilde ayarlı hale getirebilirmiyim yada bu tür güç kaynağını 0-30v gibi bi ayarlı güç kaynağı yapabilirmiyim

emrahmrcn

Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

gevv

Alıntı yapılan: emrahmrcn - 07 Mayıs 2010, 00:33:11
Nüvemi ısınıyor tel mi ?

tahminimce  nüve ısınıyor  tel  çekilen  akıma  göre  çok kalın

z

Eger cok genis aralikta voltaji ayarlanabilen smps yapiyorsaniz bu tur problemlerle karsilasmaniz cok normal.

Eger nuve isiniyorsa sarim sayisini azaltmalisiniz. Ancak bu kez de ripil artar. Ripili azaltmak icin sekonder voltajini dusurmeniz gerekir bu kezde yuksek voltajlarda sorun yasanir.

Tum bu sorunlarin ustesinden gelmenin iki yolu var.

Birincisi flyback tasarim. Bu yontemde, cikis voltaji ayarlanirken hem duty hem de frekans birlikte degistirilir.

Diger yontem ise kaskad baglanti. Ilk kat  buck tipi regulator yapilir. Ikinci kat ise DC/AC konverter. Regulasyon ilk kat tarafinda yapilir.

Bir diger cozum ise ugrastiginiz devrede DC yol uzerindeki nuvenin kesitini artirmak olabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

bilgiler için teşekkürler hocam 

ama  garip bir  olay var  bobinin 5volt  filtre  bölümünü  kullanıyorum   çıkışı 5 volta   ayarlıyorum  yine  ısı  yüksek

acaba  köprü doğrultma yaptığım  için  olabilirmi  30v  alabilmek  için  2x12v   sargısını   köprü diyot ile  doğrultuyorum

z

gevv

z

Pas.

Kopru diyod biraz mide bulandirici. SMPS ler icin uretilmis cift shotky diyod barindiran dogrultucularin diyodlari eslenik olacak sekilde 
uretiliyor. Bu guc katindaki transformatorun doyuma gitmemesi icin onemli. Ancak su anki sorunla yakindan ilgisi yok gibi gorunuyor.

Girise 2 kat yuksek voltaj verdigin icin nuvenin isinmasi normal gibi. Her ne kadar duty 5V elde edilmek uzere dusse de bobine uygulanan
voltajin genligi aslinda degismiyor.

Modifiye edilmemis durumdaki kaynagin sirayla sekonder, bobin girisi, bobin cikisi voltajlarini izleyip dalga sekline cizip ardindan modifiye
edilmis devredeki gerilimlerle mukayese edip yorum yapmak en iyisi gorunuyor.

gevv

Alıntı yapılan: bunalmis - 07 Mayıs 2010, 11:28:18

Girise 2 kat yuksek voltaj verdigin icin nuvenin isinmasi normal gibi. Her ne kadar duty 5V elde edilmek uzere dusse de bobine uygulanan voltajin genligi aslinda degismiyor.

Anladım  hocam  bir  şey  daha  öğrendim  sağolun  artık  skop  ile  çalışmanın  vakti  geldi o zaman  zaten uzun  süredir açmadım  pas tuttu :) 

hocam  birde  bazen  trafonun çıkışına  yine  halka  nüve  ile  az turlu bir  bobin  konuluyor  o  ne  içindir   

genelde  sisten  şöyle  5volt için   kullanılan    sargılar ayrıca  3.3v  elde  etmek için  kullanılan  doğrultma   diyotunada gidiyor  sadece  sagının  arasına  bir  babin  ekleniyor     3.3v için  kontrol olayı  farklı  ama   trafo  bağlantısı  aşağıdaki gibi

z

Hic fikrim yok.

Sonucta bir gerilim dusumu yaptigi kesin ancak daha mikemmel bir aciklamasi olmali. Ayrica tek diyoda bagli olmasi da ilginc.

emrahmrcn

Alıntı yapılan: gevv - 07 Mayıs 2010, 08:47:07
Alıntı yapılan: emrahmrcn - 07 Mayıs 2010, 00:33:11
Nüvemi ısınıyor tel mi ?

tahminimce  nüve ısınıyor  tel  çekilen  akıma  göre  çok kalın

Nüve niye ısınır?
* Geçen akım kesitine göre yeterli değildir
* Nüve uygun frekansta çalışmıyor dur ki o nüveye göre yüksek frekans uygulanıyordur
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

gevv

Alıntı yapılan: emrahmrcn - 07 Mayıs 2010, 14:38:15

Nüve niye ısınır?
* Geçen akım kesitine göre yeterli değildir
* Nüve uygun frekansta çalışmıyor dur ki o nüveye göre yüksek frekans uygulanıyordur

orjinal devrede nüve   üzeründen neredeyse 180w  güç akıyor    nüvenin  gücü yeterli bu kesin 

1amper gibi küçük  bir  ükte  bile kısa sürede  yüksek  ısıya  ulaşıyor   

CLR

Merhaba Gevv,

Muhtemelen köprüdiyot kullandığın için frekans 2 ile çarpılıyor. Mesela smps frekansı 50Khz için ise çıkış bobini 100Khz altında çalışmaya başlıyor.
Knowledge and Experience are Power