Çıkış filtre bobinin düşük yükte, kısa sürede aşırı ısınması ?

Başlatan gevv, 05 Mayıs 2010, 19:06:54

z

Alıntı yapılan: t2 - 11 Mayıs 2010, 12:03:18
Yani 50 hz i  doğrulttuktan sonra kondansatör takıyoruz bir şey olmuyor fakat 20 khzi doğrultunca oluyor öyle mi? Peki 1000uF yerine 22uF gibi daha düşük kondansatör taksak durum düzelmez mi? 

Ya  da problemin sebebi, doğrultulmuş dalganın genliğinin yüksek, ortalaması düşük olması mı?

50Hz de bır sey olmuyor dusuncesı yakın zamana kadar doğruydu. Daha doğrusu ses çıkartılmıyordur. Şimdilerde PFC şartı geldi.
1000uF yerine 22uF taksanız bahsedilen olaylar gene devam edecek. Sonsuzun genliği 50 kez azalacak.
Klasik 50Hz doğrultma devresinde diyod akımlarının dalga şekline bakarsanız ne demek istediğim anlaşılacak.

(Olayın bir de primere yansıması var. Transformatörün primer tarafındaki dalga şekilleri de değişecek.)

Eğer smps de yılda bir kez en çıkıştaki kapasitörleri değiştiriyoran, bahsettiğin kapasitörü devreye aldığında bu kondansatrü belki
haftada bir değiştirmen gerekecek.

Flyback yapı, smpsler içinde kapasitörü ve doğrultucuyu en çok stresle çalıştıran yapıdır. PC lerden aşına olduğumuz yapıda ise
(forward yapı) bu stres çok azdır. Flyback yapıda bile bu kondansatörün devreye alınması durumunda oluşan stres yaşanmaz.
Çünkü daha on aşamasında endüktansa yapılan yükleme, off aşamasında kapasitöre binecek akım darbesinin tepe değerini belirlemiş
olmaktadır.

Strese neden olan Imax/Iort oranıdır.  Düşünsenize diyoddan ve kapasitörden  20A tepe akımlı pulstatif akımlar akıtıyorsunuz
fakat yükünüz sadece 1 kaç amper çekiyor. Halbuki 5A tepe akımlı akımlar akıtıp yükten 1 kaç amper akım çekmek hem stresi,
hem EMI yı nasıl azaltır.

Gevv bobinin önünde kapasitör bağlı profesyonel SMPS markalarından birinin tam şemasını verirse ordaki durumu inceleriz.
Devrede kesinlikle ince espiriler olacaktır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

switch mode kaynakları iyi derecede bilmiyorum ama normal trafolu dc kaynaklarda 50Hz. trafo sekonder çıkışı köprü veya tamdalga doğrultulduktan sonra direkt kondansatöre girilmez diye bir şey biliyorum ama genelde böyle yapılıyor küçük güçlerde diyot kısa sürede arıza vermiyor birde diyot akımı gücü büyük seçilirse hiç arıza vermiyor ama bu şekilde yapılması hatalı bir bağlantı diyotlardan sonra direnç daha iyisi seri bobin kullanılması gerekir okulda bu şekilde bir bilgi aldığımı hatırlıyorum diyotda kondansatörde gerilim kaynağı ve bunların iç gerilim düşümleri eşit değildir teorisiydi yanlış hatırlamıyorsam

t2

normal güç kaynaklarında 50Hz. trafo sekonder çıkışı köprü veya tamdalga doğrultulduktan sonra direkt kondansatöre girilmez  ise ne yapılır? araya  bobin mi konur?

50 hz için konulacak bobin trafonun aynısı gibi bir şey  olur. Böyle bir bobin kullanıldığını  hiç görmedim. Eski tip 10kVA ups lerde bile yoktu. Ki bunun şarj trafosunu  var sen düşün.

Yalnız orada kondansatörü aküye parlel bağlarken öncelikle direnç üstünden bağlanıyordu.  yoksa patlarmış. Hatta kondansatörün markası da fark ediyordu. Bazı markalar aşırı ısınıyordu.

gevv

Merhabalar

@bunalmis  hocam   binlerce  pc  güç kaynağı  elimden  geçti  bir  çoğunda  bobin  önceside  kondansatör  kullanılıyor  dediğim  gibi  sistem  push pull   klasik tl494  zaten  emin  olmasam  ısrar  etmem 

az  önce  skop  ölçümlerini  yaptım sağolsun Kutay  abim  skop  kullanmasını  öğretti :)

orjinal  modsuz  güç  kaynağı  5v   yüklü

modifiye  devre 5v  yüklü

sanırım  berbat bir hali var :)  en üst karelere kadar  sıçramalar  olmuş

not:  bobinden  önce  kondansatör  koymak   modifiye  devreye  yaramadı primer  gümledi :)

z

Bir tane sema verebilirmisin?

Diyod cikisina kapasite sadece -12V sargisinda olur. Onun sebebi de bu voltaj hattindan cok az akim cekilmesi ve 7912 ile regule edilmesi.

Modifiyeli kaynagin grafiginde scop senkron olmadigi icin anlamli bir sey gorulmuyor.

z

Alıntı yapılan: t2 - 11 Mayıs 2010, 16:49:14
normal güç kaynaklarında 50Hz. trafo sekonder çıkışı köprü veya tamdalga doğrultulduktan sonra direkt kondansatöre girilmez  ise ne yapılır? araya  bobin mi konur?

Dusuk guclerde diyod cikisina kapasitoru bagliyor geciyoruz. 50Hz oldugu icin onemsemiyoruz.
Istersen diyodlarin hemen cikisina bobin ve saseye ters diyod koyabilirsin fakat 50Hzde calisacak bobin
cok iri olacagindan pek pratik olmaz.

gevv

Alıntı yapılan: bunalmis - 11 Mayıs 2010, 17:56:42
Bir tane sema verebilirmisin?

Diyod cikisina kapasite sadece -12V sargisinda olur. Onun sebebi de bu voltaj hattindan cok az akim cekilmesi ve 7912 ile regule edilmesi.

Modifiyeli kaynagin grafiginde scop senkron olmadigi icin anlamli bir sey gorulmuyor.

doğrudur hocam  ama  dediğim  gibi bir  sürü  örnek gördüm adamlar  kullanmış  bir kaç  resim  ekleyeceğim

scop senkron  olayını  anlamadım  orjinal kaynağını ölçütüğüm  ayarlar ile modifiye devreyi ölçtüm resimdeki gibi  garip bir dalga  göründü

şemayı  hazırlarım  direkt hazır ürün üzerinde denemeleri yapıyorum

sistem  tamamen aşağıdaki gibi  sadece  kırpıldı :) 

emrahmrcn

Modifiye 5V da pulse lar göçmüş yada skop ayarı düzgün değil orayı anlayamadım , birde endüktanstan önce kondansatör koymak yanlış bir bilgi.LC  aslında low-pass bir filtre görevi görüp Sekonder çıkışındaki kare dalganın averageını alan yapı olarak düşünülmelidir ki endüktanstan önce konan kondansatör ile geribesleme yapmak mümkün olmaz devre çalışmaz.İyi Çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

askuzucu

ben eklediğin şemada bobin öncesi (şaseye) kondansatör göremedim.
Yüksek akımlı bir kare dalgayı kondansatore verirseniz üzerinden hatırı sayılır miktarlarda akım akar.Frekans yükseldikçe bu akım artar.

gevv

Alıntı yapılan: askuzucu - 11 Mayıs 2010, 21:24:13
ben eklediğin şemada bobin öncesi (şaseye) kondansatör göremedim.
Yüksek akımlı bir kare dalgayı kondansatore verirseniz üzerinden hatırı sayılır miktarlarda akım akar.Frekans yükseldikçe bu akım artar.

yok hocam  zaten  kondansatör  olayı  sonradan çıktı :)  hesapta  yoktu zaten kullanmıyorumda ortalık karıştı  asıl olay bobinin ısınması  bobin öncesi  kondansatör  kullanmıyorum kullanmamda :D

gevv

@bunalmıs  hocam ve diğer abiler, kardeşler :)  siz  haklıymışsınız  bobin önesi  kondansatör  kullanılmıyor  benim  kafam  karışmış  kusuruma  bakmayın

aklım  bobinden sonra  kullanılan diğer bobine gitmiş nasıl olduysa ilk bobini unutmuşum birde bu konuyla ilgili karışık eski bir mesele  vardı o konudan iyice sebeblenmişim

kırka  yakın kart inceledim  emin oldum :)

Ama  her  işte bir  hayır vardır   faydalı  bilgilere  ulaştık :)

gevv

ısınma  sorunu   çözüldü  sanırım.   orjinal  bobin  12uh  değer  gösteriyordu   bir  uyglamada  (http://h.imagehost.org/0396/smps3_final.png) 100uh  bobin  kullanıldığını  görmüştüm   zaten  bu  yüzden  bobinin  değerini  arttırma  fikri  doğdu  neyse  bobini elle tekrar  sardım  92uh kadar  değeri  arttırdım  denemelerde  ısı normaldi  yani  aşırı  değil

mod devrenin 5v  yüklü  skop  görüntüsü

herkese  teşekkürler  şimdi  diğer  testlere  başlarım  bakalım  ne  sorunlar  çıkacak :)