Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

LPC1768 ARM CORTEX M3

Başlatan ahmet2004, 15 Mayıs 2010, 00:22:01

malpaslan1979

Günaydın.

Arkadaşlar birçoğunuzun eline programlayıcılar geçti diye biliyorum. LPC1768`in ortamdaki gürültü noise karşı dayanımı nasıl? Picler kadar hassas mı yoksa Renesaslar kadar dayanıklı mı? Bu konu ilgimi çekiyor. Teknik özellikler bakımınından iyi bir işlemci olduğu data sheetlerden belli fakat değerli ustaların şu güne kadar ki yaşadıkları deneyimlerden ilk görüşlerini almak isterim. Bu işlemciyi endüstriyel uygulamalarda örneğin röleler devreye girdiğinde ortaya çıkan reset problemi olmadan esd emc dayanımı meselesine kafayı çok takmadan kullanabilir miyiz? Saygılarımla....

malpaslan1979

Merhaba.

Sorum hala geçerlidir. Değerli ustalarım ve arkadaşlarım şu ana kadar bu işlemciden aldığınız tepkileri uygulama görüşlerinizi merak ediyorum....

Saygılarımla....

serdararikan

evet hiç uygulama sonucu göremedik çalışmalar nasıl gidiyor?
elinde fazla bu kitten olan varsa veya yeni bir parti getirilecek olursa bende almak isterim.

X-Fi

19 adet kit geldi ve alanlar kenara çekildi bu hiç hayra alamet değil :)

ben bi elime alsam lpc1768 i baya baş ağrıtacağım öğrenenip düzene oturana kadar sonrasında proje yaparsamda paylaşırım zaten.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ErsinErce

Alıntı yapılan: X-Fi - 17 Ekim 2010, 22:50:50
19 adet kit geldi ve alanlar kenara çekildi bu hiç hayra alamet değil :)

ben bi elime alsam lpc1768 i baya baş ağrıtacağım öğrenenip düzene oturana kadar sonrasında proje yaparsamda paylaşırım zaten.

bende bu şekilde düşünüyordum da pek istediğim gibi olmadı =)
kartı ikiye böldüm, header'ları lehimledim, kendi IDE'sindeki programları denedim ve okul-iş trafiğinde kaybolmaya başladım...
2 adet rapor hazırlamam gerekiyor sonrasında bütün gücümü kite vericem inş =)

muat

Alıntı yapılan: cynetron - 17 Ekim 2010, 23:48:27
kartı ikiye böldüm, header'ları lehimledim, kendi IDE'sindeki programları denedim ve okul-iş trafiğinde kaybolmaya başladım...

Hocam kartı 2 ye bölerken nasıl bir yöntem kullandınız? Oldukça sağlam gözüküyor :)

ahmet2004

Ben iki örnek koydum basit olarak Led2 ledini yakıp söndürme ve Ethernet bağlantı şemasını verdim ethernet uygulamaları için.

Diğer hazırlanmış kütüphaneleride stabil çalışıyor CodeRed'in.Debug özelliği keil kadar olmasada güzel çalışıyor.Core register(Kaydedici) ve

peripheral (çevresel) registerlerin içerikleri incelenebiliyor değişiklik yapılabiliyor.

Yanlız trafolu RJ45 lerin bağlantıları birbirlerinden çok farklı olduğu için pinlere göre ethernet bağlantısını yapmak gerekiyor.En çok dikkat edilecek kısım ethernet bağlantısı bence.

Kitte çok stabil çalışıyor gördüğüm kadarı ile 220v fişine Lamba,Röle,matkap,Motor vb.. gibi cihazlar taktım çalıştırdım kitte bir sorun göremedim.

Breadboard üzerinde çalıştırdım kiti.

muhittin_kaplan

il deneyeceğim 4 hardware PWM olacak kısmet olursa

ErsinErce

Alıntı yapılan: muat - 18 Ekim 2010, 00:13:26
Alıntı yapılan: cynetron - 17 Ekim 2010, 23:48:27

Hocam kartı 2 ye bölerken nasıl bir yöntem kullandınız? Oldukça sağlam gözüküyor :)

Kıl testere bulamadım o yüzden maket bıçağıyla metal bir cetvelle kılavuz oluşturarak 80-100 defa kesim yapmaya çalışarak çift taraflı yarık açtım, sonra kırarak ikiye ayırdım, kıl testere ile kesmek daha güzel olacaktır bıçak arada sağa sola kaçabiliyor.

Sırada elimdeki J-Link için adaptör hazırlaması var, sonra keil ile de kullanabilirim =)

Trafolu RJ-45'i istanbul avrupa yakasında istediğimiz sayıda bulabileceğimiz bir koordinat biliyor musunuz? =)
Bir de 3.2" ILI9xxx serisi (SPI iletişimde yapabileceğimiz) touch screen'i üzerinde olan bir lcd tavsiye edebilirseniz kart için çalışmaya da hafiften girmek istiyorum

ErsinErce

tabi ki ;)
-----
Şimdilik çıkardığım şema bu, önümüzdeki günlerde deneyip haber veririm =)

SpeedyX

Benim elimde sizin karttan yok ama sanıyorum az çok mbed kartıyla benzerlik gösteriyorlar.
Ufak bir deneme yaptım, mbed olayı prototip yapmak için gayet güzel, matlabın donanımsal hali gibi birşey.

Aşağıdaki kod kartın üzerinde 4 ledi sırayla yakıp söndürüyor.
#include "mbed.h"

DigitalOut led1(LED1);
DigitalOut led2(LED2);
DigitalOut led3(LED3);
DigitalOut led4(LED4);

int main() 
{
    int counter = 0;

while (true) 
    {
        switch(counter & 0x03)
        {
           case 0 : led1 = 1; led2=led3=led4=0; break;
           case 1 : led2 = 1; led1=led3=led4=0; break;
           case 2 : led3 = 1; led2=led1=led4=0; break;
           case 3 : led4 = 1; led2=led3=led1=0; break;
        }

wait(0.2);

counter++;
    }
}

cetinkaya

@SpeedyX, hocam mbed icin hangi compiler i kullaniyorsunuz ? yoksa kendi sayfasinda olan ile mi derliyorsunuz ?

SpeedyX

@rck8942,
mbed olarak lokal bir derleyicisi yok sanırım yada ben göremedim.
1-2 ufak deneme için web tabanlı compiler ı kullandım, bununla işe yarar birşeyler yapmayı düşünmüyorum ama 1768 in jtag pinlerine kablo çekilip keil ile de program atılabilir, şema belli... Asıl benim ilgimi üzerinde mbed yazan chip çekti.

cetinkaya

@SpeedyX hocam jtag semasi elinizde varsa verebilirseniz sevinirim.Birde Mbed interface chipi benimde dikkatimi cekmisti ama ne olacagi konusunda aklima hic birsey gelmiyor.

SpeedyX