filimlerdeki zamanlama devreleri hk.

Başlatan malpaslan1979, 21 Mayıs 2010, 20:54:59

malpaslan1979

Merhaba.

Filmlerde dijital zamanlayıcılı patlayıcılar imha edilirken hep aynı sahneyi izliyoruz:

şu renk kablo mu, yoksa öbürü mü? Hep bir kablo ikilemi yaşanıyor...

Benim merak ettiğim şey şu: Gerçek hayatta bu tip devrelerde batarya ile devrenin bağlantısı mı kesilmeye çalışılıyor. Yani buradaki amaç elektronik zamanlayıcıyı besleme ile bağlantısını keserek durdurmak mı? Yani neden filimlerde batarya-pil neden aranmaz kablo rengi ile çözüm aranır? Herkes aynı renk kablo ile mi devre bağlantısı yapıyor? Veya ne biliyim devre elemanları kablo rengi mi seçiyorlar?  Peki eğer amaç batarya bağlantısını kesmek diyelim eğer devre ters mantıkla yapılmışsa ne olacak yeni bağlantı kesilince patlarsa ne olur?

Sonsuz saygılarımla....

malpaslan1979

Merhaba.

Bomba imha robotu ile ilgili başlığı görünce aklıma geldi bu konu ile ilgili sorum havada kaldı diye düşünüyorum.

Saygılarımla....

tayyar

Yıllardan beri insanlar hep kırmızı-mavi kablo ikilemine alıştırıldığı için aynı taktikle insanlara gerilim verilmeye devam ediliyor. Sokakta kırmızı-mavi kablo ikilisini görseniz dalga geçmeye başlıyorsunuz(bilinç altı olayları). Bu durum yapımcıların işine geliyor olsa gerekki sürekli aynı geyik dönüyor.

İmha sürcinde tabiki dediğiniz yöntemler daha mantıklı. Şimdiye kadar bir tek kurtlar vadisi ırak filminde gördüm bombaya yankeskiyle değilde voltmetreyle yaklaşan bomba imha uzmanını ayrıca kırmızı mavi kablo espiriside yoktu hatırladığım kadarıyla.

Kısaca " Film icabı " :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

X-Fi

ben hala anlam veremedim o filmlere saati kapatmak yerine saati durduruyorlar niyeyse :) hadi bi bildikleri var bombanın durdurma kablosunu niye terörist renklere göre yapsın kristal uçlarını kesmen lazım elektronikçi olarak düşünürsen iyide kristali niye kabloyla taşısın oda olmaz o en güzeli filmlere inanmamak işide robotlara bırakmak lazım. :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

muhittin_kaplan

gerçekte "fünye ile patlatırlar"

cetinkaya

fünye gercek bombayi nasil ateslemiyor ?

Elektroemre

Alıntı yapılan: rck8942 - 19 Ekim 2010, 21:25:40
fünye gercek bombayi nasil ateslemiyor ?

Evet bende hep bunu merak etmişimdir. Hep mantıksız gelir bu fünyeyle patlatma bana. Asıl amaç nedir?

tayyar

Fünyenin patlamasıyla ortaya çıkan enerjinin normal patlayıcıyı tetikleyerek kontrollü bir şekilde patlamasını sağlamak diye biliyorum.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

KAZIMUGUR

Bir şeyi herkese satacaksanız , ilgili konuda borunuz ötecekse , öncelikle standart belirlemelisiniz.
Bu işi uzun zaman ve çok defa yapınca alışkanlık-bağımlılık kazanırsınz.

Sarı-yeşil kabloyu faz bağlayanlara teşekkür ediyormusunuz ?
Ölçü aletinizin kırmızı probunu common mı takıyorsunuz ?

Fünye patladığında bombanız ya patlar ya patlamaz.
Arası yoktur yani , unutur gidersiniz.

Klein

Kurtlar vadisi deyice aklıma geldi. Çok güzel bir sahneydi. Yine kırmızı mavi kablo ikilemi yaşanıyordu. İçlerinden biri
"Bir bomba imha uzmanı arkadaşım vardı. Renk körüydü. Çok yaşadı"  gibi bir cümle kurmuştu.

private_korsan

ben hep mavi derim severim mavi rengi :)

muhittin_kaplan

konu biraz karışmış. aslında fünye ile tetik (yani asıl bombayı patlatacak olan fünyeyi ateşleyecek sistem) patlatılır.
çeşitli bombaların fünyeleri (aslında katalizör) farklıdır.

KAZIMUGUR

Ha tetik ha bomba , patlasında ne patlarsa patlasın ki , onun istediği anda-şekilde patlamamış olsun.
Şehir içinde boş poşet-çanta misali değil hepsi... ::)