boru içinden geçen sıvının debisi ve akış hızı

Başlatan picmanya, 04 Haziran 2010, 22:17:27

picmanya

elektriksel olarak yalıtkan ve manyetik olmayan yani metal olmayıp beton veya plastikten olup şeffaf olmayan bir boru içerisinden akan sıvının debisi ve akış hızı ölçülebilirmi debiden kasıt ölçülen zamandan sonra sıvının ne kadar litre geçtiği ve anlık hızı bunları yapmak mümkünmü? nasıl?

ipek

nalburdan bir su saati al sisteme seri bağla üzerinde akış yönünü gösteren ok işareti mevcut doğru bağlamalı

bu saati üzerinde 16 yada 32 dilimli encodere benzeyen dairesel disk mevcut optik bir düzenek kurarak buradaki bilgiyi
kullanabilirsin yada bana öyle geliyor........

modernherakles

akış sensörleri piyasada oldukça yaygın kullanılıyor bu konuda sıvının çarpması prensbiyle çlışanından  tutunda akustik karşılıklı iki cihazdan veri alan sensörlere kadar çeşitli sensör tipleri mevcut. googleda akış sensörü veya flow sensor diye aratırsanız sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.
If we hear, we forget; if we see, we remember; if we do, we understand – Confucius

askuzucu

Bir kaç gün önce bir arkadaşım otomobilin hava alış sensörünü bozmuş.İnceleyip grafiğini de çıkarmış idi.Borunun içerisinde bir rezistans olduğunu, bunun üzerinden geçen sabit akımla ısıtıldığını söylemişti.Dediğine göre içinden geçen hava ile orantılı olarak rezistans soğuyor ve direnci, dolayısı ile üzerine düşen voltaj da değişiyormuş...

picmanya

benim aradığım sistemde boru içine müdahale söz konusu bile olamaz ayrıca boru her tür metaryelden olabilir (beton,plastik,alüminyum,bakır,çelik gibi) boru içinden geçecek sıvıda farklı maddeler olabilir (benzin,dizel,süt,sıcak su,soğuk su,sıvı çikolata gibi) bu işleri yapan yani borudan akan maddenin debisini-miktarını bulan bir cihaz arıyordum.sonra bu debi-miktarı biz ilgili maddenin özkütlesi ile çarpıp ağırlık bulmayı ve boru iç çapıda belli ise hatta basıncını bulmayı istiyorduk basınç çok önemli değil ama miktar-ağırlık önemli idi hata oranı belirli standartlarda ise kabulümüzde olabilirdi.

araştırdık böyle bir şey malasef bulamadık.benzer birşeyi sıhhi tesisatlardaki temiz ve kirli su hortumlarında borularında yalnızca su için kullanıyorlar çoğunlukla patlakları sonrada yarım tıkanıklıkları tespit için.hatta demirli betonun 30cm. altındaki borular için çalışanları bile var. bunların fiyatları bile astronomik 3000$ aşağısına ulaşamadık.dedektör fiyatlarındalar.

ultrasonic-akustik mantıkla çalışıyorlarmış.

ben bu cihazı alma sevdamdan vazgeçtim yapımıda kolay değil yapan her tür ihtimale karşı patentinide almıştır zaten.

z

Bu tip siradisi sensorlerin calisma prensipleri hakkinda bilgi ariyorsaniz tibbi elektronik konularinin
incelendigi kaynaklara yonelmelisiniz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

hocam, sağolun aklımda bulunsun konuya tekrar dönmem gerekirse oralardan incelemeye başlarım.
insan bir çok işi yapmak istiyor hayellerimiz büyük ama kazın ayağı malesef perdeli çıkıyor bir koltuğa iki karpuz sığmıyor eldeki öncelikli işlere yönelmek lazım konu ilgili bir ihtiyaç var çevremizde ama alınması için daha ucuz bir çözüm önermek gerekiyor müşterilere.
şimdilik bu işi ileriye attık diyelim.

My75

Akan sıvının ağırlığı derken birim zamanda kaç litre geçiş var demek istiyorsunuz sanırım? Sanırım elde edebileceğiniz
tek sonuç borunun metaryeline göre tam boş ve tam dolu iken akustik ölçümler alıp bunu değerlendirmektir.Tabi bu
çok hassas şekilde ölçüm ister.Yani karpuz seçmek gibi bir olay,mantık olarak şöyle bir şey uygulanabilir ama tamamen
bir fikir ,kesin olur demiyorum.Boruya uygun bir sensör ile düzenli aralıklarla bir pals uygulanır ve yine bir sensör(mikrofon gibi)
ile bu pals ölçülür.Demek istediğim boş bir boru ile dolu bir borunun akustik sesi farklıdır,boş boru bombom derken dolu boru
bobo der :D

Bu tabiki kafamızda canlanan model uygulamada nasıl olur bilemem,bu sadece o anki boruda bulunan sıvının ağırlığı hakkında
bir fikir verir,ama düzenli bir akış varsa kaç litre geçtiğide hesaplanabilir..Hata oranı yüksek olur diye düşünüyorum..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

yas

Alıntı yapılan: My75 - 26 Haziran 2010, 13:26:44
Akan sıvının ağırlığı derken birim zamanda kaç litre geçiş var demek istiyorsunuz sanırım? Sanırım elde edebileceğiniz
tek sonuç borunun metaryeline göre tam boş ve tam dolu iken akustik ölçümler alıp bunu değerlendirmektir.Tabi bu
çok hassas şekilde ölçüm ister.Yani karpuz seçmek gibi bir olay,mantık olarak şöyle bir şey uygulanabilir ama tamamen
bir fikir ,kesin olur demiyorum.Boruya uygun bir sensör ile düzenli aralıklarla bir pals uygulanır ve yine bir sensör(mikrofon gibi)
ile bu pals ölçülür.Demek istediğim boş bir boru ile dolu bir borunun akustik sesi farklıdır,boş boru bombom derken dolu boru
bobo der :D

Bu tabiki kafamızda canlanan model uygulamada nasıl olur bilemem,bu sadece o anki boruda bulunan sıvının ağırlığı hakkında
bir fikir verir,ama düzenli bir akış varsa kaç litre geçtiğide hesaplanabilir..Hata oranı yüksek olur diye düşünüyorum..
Tamda ultrasonic flow meter i tarif etmişsiniz :D bu zıkkımlarla bizde çalışıyoruz ama bir türlü 2500€ aşagı fiyatta olanını bulamadık.
Bu tür doubler yöntemi ile ölçüm yapan aletlerin net ölçüm alması çok büyük problem oluyor. Konuyu açan arkadaş teknik bir püf
noktasından bahsetmek istiyorum.
http://www.alia-inc.com/en/download/AUF750V1.1.5en.pdf
Bu dökümanın 4. sayfasındaki bilgiler ultrasonic flow meter de net ölçüm alınabilmesi için olmazsa olmaz şartlardır.
Umarım işinize yarar.

parametre

O kadar pahalı sistemlere gerek yok belki diyorum Amator sistemler için maddeyi gormen gerekiyorsa eğer seffaf bir boru kullanırsınız kontrolu içinde maddenin sapma durumuna gore
e karsıya bir adet fotosel koyarsınız bu fotoselin frekansla alıp olctunuzmu içinde sivi gectimi saydam gecerse eğer işik sapma yapacaktır saydam değilse sıvı ısık gecmeyecektir ona gore komut duzenlenebilir  standart bir boruda belli deneyler yaparsınız değişik maddeler için bunu hız ve basınc ve sıcaklık faktorlerini hesaplayarak yapabilirsiniz ama bunun için çok hassas hesaplar
yapmanız gerekecektir  ne kadar basıcta calısacagınız bellidir onu standart alarak yapabilirsiniz kolay gelsin

yas

Alıntı yapılan: picmanya - 26 Haziran 2010, 11:01:27
benim aradığım sistemde boru içine müdahale söz konusu bile olamaz ayrıca boru her tür metaryelden olabilir (beton,plastik,alüminyum,bakır,çelik gibi) boru içinden geçecek sıvıda farklı maddeler olabilir (benzin,dizel,süt,sıcak su,soğuk su,sıvı çikolata gibi)

Burada açıkça belirtilmiş boru tipinin akışkanı sabit olmadığı yani boru aspette, poliüreten, pik-döküm, çelik, fiber,plastik olabilir. Akışkan ise ona keza petrol
ürününden tutta sıcak-soğuk(bu önemli bir unsur olabilir) bir çok sıvı olabilir.

picmanya bir ilerle oldumu eğer işine yarayacağına inanıyorsan elimde bir ölçüm üniti var geçici bir süre için, onun elektronik kartlarını resimleye bilirim fikir
olması açısından ama gerçekten işine yarayacağına inanıyorsan böyle birşey yapayım yoksa boş yere cihazı söktürme bana :D aslında pekte fazla bir şey
yok üstünde yani yüksek teknoloji gerektiren bir şey değil aslında.

picmanya

sağolun cihazı sökmenize gerek yok.konu ile ilgili çalışmalarımızı bir süre erteleme kararı aldık.bundan daha öncelikli işlerimiz var.genelde bu işin ultrasonic mantıkla olması gerektiği söyleniyor.xray ve tomogrofi mantığı göz ardı ediliyor.yada cihazı yapanlar kasıtlı bu şekilde bizi yönlendiriyor.dikkat ederseniz ben çok değişik bir çalışma şeklinden bahsetmeye çalışmıştım.böyle bir cihaz var ama satılmıyor yalnızca bazı firmalar kendi işlerinde kullanıyor yada dışarıya hizmet veriyorlar.bu türden satılan daha alt özellikli cihazlarda var onların fiyatları bizim işe uygun olanları ama eksik yönleri var 3000$ başlıyor.zaten bu cihazı ben yapıp satma taraftarıda değilim kendime 5 tane yapabilsem bize yetecek.iş beni aşar daha sonra bakacağım.