Bizim Ufo F241-A :)

Başlatan muhittin_kaplan, 04 Temmuz 2010, 13:04:10

muhittin_kaplan

buradan devam etmek istedim. elimdeki gyro ve pusula neredeyse lehim yapılmayacak düzeyde küçük. bundan dolayı aşağıdaki pusula ve gyro yu sipariş etmeyi düşünüyorum

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230492785945&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350370604993&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

muhittin_kaplan

daha almadım fırat. birde işyerinde diğer elemanlar (muhtemel dışarıya çıkartamam)

muhittin_kaplan

img temsili hala fiziksel bişey yok ortada.

picusta

5 yil önce  bu  tür bir araç üzerinde çalismistim. 4 motorun ayni anda PID hiz kontrol kismini yapmisitim. O zamanlar bu aletler yeni idi, ordu tedarikçisi yarisma düzenlemisti.  Daha sonra bu sistem üzerine doktora yapan biriyle tanistim. Pusula, Gyro , GPS, akselerometre 'den gelen sinyalleri "karistirip" Nerede oldugunu ve yönünü buluyordu. 
Isin teorisini bilmiyorsan epey bi deneme ve kirim yaparsin. Robust kontrol ve Kalman filtrelemesini umarim biliyorsundur.

muhittin_kaplan

okadar karmaşık bir sistemdense GPS ve Gyro ile bilgileri alıp sistemi basit ve ucuz yapmayı planlıyoruz. Sistem vazgeçilebilir Düzeyde Ucuz Olmalı.

muhittin_kaplan

muhittin_kaplan

muhittin_kaplan

Sistem Yavaştan Yavaştan Şekilleniyor.

Gençlerden birine çizdirdim bugün (Google SketchUp 7) Taslak Olarak Güzel Olmuş
Uçuş Ekibi Manuel Havalanabilen Bir sisteme başladılar. Ben Gyro vs yi bekliyorum.
(Mod Arkadaşlar Başlığı Değiştirme imkanınız varsa F241-A olarak değiştirimisiniz yada ekleyin)

muhittin_kaplan

airforce

Karaköyde bugün gps modül ve ivme sensörü aradım . Sonuç : yok :(

muhittin_kaplan

Sonuç Yok derken Hocam Neden ?

50Cal

Merhaba, sipariş vediğiniz sensörleri inceledim ve fiyatları uygun görünüyor.
Bu ürünlerin teslimat süresi nedir, sitede belirli bir süre göremedim..
Ve teslim aldığınızda sensörlerin işleyişini, performanslarını da paylaşırsanız sevinirim.

Bir de, 2 eksen manyetik sensörü pusula olarak kullanacaksınız sanırım. Bu bilgiyi sadece yerdeki kumandaya iletmek için mi oluşturuyorsunuz yoksa, aracın dengesini sağlamak için de kullanılıyor mu bu sensörden gelen veriler?

Çalışmanızda başarılar..

muhittin_kaplan

Hocam Tüm Çalışmaları (verebildiklerimi) buradan yayınlayacağım.
Pusulaya Gelince Pusula+Gyro+İvme ölçeri gps iletişimi olmayan kapalı mekanlarda kullanmayı düşünüyoruz.

Ayrıca RF bilgim pek yeterli değil. (Özellikle Video Tranferi) GPS vb bilgilerin taşınması için ne gibi set modül vs kullanmalıyım?

picusta

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 07 Temmuz 2010, 23:31:51
aslında konuyu buraya değilde ufoxe açaaktım ama konu açılmışken devam etmek istedim.
4 adet ESC (elkt. Speed Control) süreceğim ve bunlar yanlış öğrenmediysem PWM ile oluyormuş. onun için bir işlemciye 4 adet sürekli pwm ürettirmeliyim ve diğer işlerede baktırmalıyım.

Alıntı YapAnladım Hocam Sağolun 8 yada 16 Khz ile çalışıyormuş Bu ESC ler
Silabs islemci ile bunu yapmistim. Hersey interrupt'a bitiyordu, ana döngü'de birsey yoktu.
Bu ESC'ler modelcilik servosu ile ayni sinyali ile çalismiyor mu ? Uygulayacagin sinyal "PPM" 20 ms periyotlu. Darbe genisligi 1.6 ile 2.4 ms arasi. Bu yüzden tek PWM çikis ve multiplexer ile sinyalleri defaze edebilirsin (Böylece 20 serva birden kontrol edersin çikis birden ).

muhittin_kaplan

Evet Modelcilikte Kullanılan Servolarlar Aynı Mantıkta Çalışıyormuş.