Bizim Ufo F241-A :)

Başlatan muhittin_kaplan, 04 Temmuz 2010, 13:04:10

muhittin_kaplan

İnşallah Başaracğız Erhan Mete
Umut ederim çalışmlarınızı buradan yayınlarsınız.
Benim Gözlemlediğim Bir Problemi Buradan Aktarmak İstiyorum. GPS ile olan Kısmi çalışmamda Altimetre Bilgisini Farklı Göönderdiğini Gördüm. Bu Sorunu NAsıl Aşacağız. Gps demi problem Var Yoksa Normal Bir durum mu ?

mcn

Alıntı yapılan: erhanmete - 31 Temmuz 2010, 15:13:09
erhanmetre  süper olmuş bayıldım  ;D

siparişlerim henüz gelmedi fakat sakatlık olmasın diye 100 dolarlık iki paket yaptırdım toplam 20 dolar civarında kargo tuttu.

Hocam "erhanmetre" için kusura bakmayın,sabahtır işaret ve sistemler çalışıyorum kafa bi milyon :)

Verdiğiniz bilgiler içinde teşekkürler,artık ordan rahatlıkla sipariş verebilirim.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

erhanmete

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 31 Temmuz 2010, 22:43:25
İnşallah Başaracğız Erhan Mete
Umut ederim çalışmlarınızı buradan yayınlarsınız.
Benim Gözlemlediğim Bir Problemi Buradan Aktarmak İstiyorum. GPS ile olan Kısmi çalışmamda Altimetre Bilgisini Farklı Göönderdiğini Gördüm. Bu Sorunu NAsıl Aşacağız. Gps demi problem Var Yoksa Normal Bir durum mu ?

inşallah dostum, çokta eğlenceli olacak,

ben altimetreyi sağlıklı okuyorum fakat ne kadar çok uydu o kadar hassa altimetre,
benim ev binaların arasında kaç uydu gördüğüne bakmadım ama değişmeler 10 metre oluyor
iş yerim daha açık bir yerde 2 metre gibi çözünürlükle okuyorum .
ama daha sağlam altimetre için çeşitli uyglamalar mevcut öyle bişi yapılabilir.

mcn ne kusuru gayet iyi olmuş :))

mcn

Ustalarım bu yükseklik ölçme işi altimetre yerine,basınç sensörüyle de yapılabilir mi?Ama tabi ne kadar hassas olur orası muamma.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

FFT

Arkadaşlar bu altimetre nin ingilizcesi nedir?

eLectronbLue

FFT

Alıntı yapılan: eLectronbLue - 01 Ağustos 2010, 15:20:21
Altitude
Hocam Altitude irtifa demek. Ben sensörün adını soruyorum, kavramın değil. Accelerometer mı gyroscope mu barometric sensor mü, magnet sensor mü...
Uydu, 2m çözünürlük falan okuyunca GPS olduğunu düşündüm ama yine de biri teyid ederse sevinirim.

eLectronbLue

Altitude verisi GPS modülünden alınır. Zaten yukarıda da belirtilmiş. Bunun haricinde yine modül desteğiyle okunan enlem- boylam- uydunun konumu-sinyal kuvveti vs vs yardımıyla matematiksel yöntemlerle de hesaplanabilir.

FFT

Allah razı olsun,
bir süredir Qualcomm ARM1136EJS lere QT ile A-GPS entegrasyonuyla uğraşıyorum, A-GPS ile çözünürlük daha yüksek olabiliyor, tabi bağlantı gidip gelmelerinde de normal GPS e göre daha hızlı geri bağlanıyor.

muhittin_kaplan

ben GPS i doğrudan PC ye akratıp yazdığım kodlarla grafik halinde Altt. bilgisini aldım 6-9 arasında Uydu Görüyorum ama Oynama Okadar Çok ki(25Mt kadar) Artık Başka nedenler aramaya başladım.

erhanmete

evet haklısın 9 10 uydu gördüğümde bende bazen bu şekilde okuyorum sebebini anlamadım.

saçma olabilir ama bir soruda ben soracağım,

accelometre ile pitch, roll açılarımı okuyabiliyorum. fakat yaw için sanırım pusula gerekiyor doğrumudur ?

muhittin_kaplan

hala çalışmadım yanlız
bir terim karmaşası yaşamayalım
ivmeölçer XYZ düzlemlerinde ivmelenmeyi ölçer açıyı değil. Gyro ile dönüş açısını hesaplayabilirsin.
(Yanlış Biliyorsam Düzeltiniz)

erhanmete

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Ağustos 2010, 22:43:39
hala çalışmadım yanlız
bir terim karmaşası yaşamayalım
ivmeölçer XYZ düzlemlerinde ivmelenmeyi ölçer açıyı değil. Gyro ile dönüş açısını hesaplayabilirsin.
(Yanlış Biliyorsam Düzeltiniz)

ben şu anda x ve y ekseninde yeryüzüne olan açıyı ölçebiliyorum su terazisi gibi ama z ekseni biraz karışık
sanırım z ekseni için pusula kesin gerekiyor.

Sepiroth

@erhanmete
accelerometer ile Z eksenindeki aciyida okuyabilirsin. X ve Y icin zaten yercekimine gore bileskesinden yola cikarak hesapliyo olman gerekiyor. Z ekseninde ise negatif bir deger okuman gerekiyor. (-1g gibi). diger hesaplamalar X ve Y de yaptigin gibi olmali, sadece negatif yonde olacak.
Either you feel it, or not...

muhittin_kaplan

benmi Yanlış Biliyorum Bahsettiğiniz GYRO olmasın. Yerçekimine göree Açı ölçümü yapabilen GYRO değilmidir?