CEP TELEFONU İLE UZAKTAN KONTROL

Başlatan KIRIKDR, 02 Ağustos 2010, 16:54:44

mozkan87

Bu iş aslında oldukça kolay sayılır. DTMF entegresi doğrudan cep telefonundan gelen sinyali algılayabiliyor. Hat açma işide telefonun menüsünden bir ayar değişikliği ile halloluyor. Geriye sadece size gelen veriyi işlemek kalıyor. Ben yaptığım bir projede 2 adet röleyi bu şekilde kontrol ettim ve 1 senedir sorunsuz çalışıyor.

ilhanbahar

Arkadaşlar son durum ne oldu? Bende de aynı sorun var.

Cetinal

Alıntı yapılan: ete - 27 Ağustos 2010, 08:33:46
Cep telefonunuz , sizi birisi aradığında zil yada melodi çalarak sizi ikaz etmektedir.
Melodi yerine normal telefon sesi verirseniz bildiğiniz sabit telefondan farkı kalmaz sistemin.
Tek fark hat'ta ulaşıp zil sayımı yapak.
Şimdi düşünün telefonunuz sesi nereden çıkartıyor , tabiiki kulaklıktan çıkartıyor. Bu iş için gözden çıkartılmış ucuz bir telefon kullanırsanız kolaylıkla kulaklık uçlarından hat sinyalini alabilirsiniz. Bu sinyali pic'e girmeniz sorununuzu çözecektir.
Programda ufak bir değişiklik de gerekiyor tabiiki oda hattın açılması işi ile alakalı.
Sabit hat da röleyi çektirdiğiniz zaman hat size geçmiş oluyor. Ancak cep telefonunda bu biraz farklı mutlaka hattı alma tuşuna yada herhangi bir tuşa basıp bırakmanız gerekiyor. Bu durumda hattı açabilecek tuşlardan birisinden birer uç alıp röleye girmeniz gerekecek. Ancak röle devamlı çekili kalmayacak sanki tuşa basılmış gibi bir kere çekip bırakacak. Sonrası normal hatlı sistemin aynısıdır.

Ete

hocam o kadar da takoz bir telefon kullanılmayacaksa otomatik çağrı yanıtlama ayarı yapılabilir... :D

yada desteklemiyorsa yine hoparlörden ses sinyali geldiğinde yes tuşuna bir kereliğine momentary giriş yapabilecek çok basit bir düzenek de hazırlanabilir....

KIRIKDR

Hocam benim yaptigm sistem daha basit telefon 2 kez calinca roleyi aciyor 4 kez calinca kapatiyor daha dar kapsamli bir kullanim saglasa da kontor yememis oluyor :)

Cetinal

evet bununla ilgili ne ilginç millet olduğumuz anlatılmıştı bir tv programında kontör harcamadan çaldırıp kapatmayla birbirimizi anlayan milletmişiz :D

siz   aklı mantığı olmayan devreyle de iletişim sağlıyorsunuz :D  önceden olsaydı bu konu başlığını mail atardım ama kaçırdık bak bir dahaki sefere :D

parametre

Arkadaslar neden illa zor sekilde konular cozmek zorundamısınız ? Her telefonda internet baglantısı var . Bunun ip nosuda sabit olur genelde , ip ile cihaza baglanmak varken, sag elinizle sol kulagınızı tutmak için bu ugras neden aceba ,merak ettim . Cihazınızdan istediginiz veriyi cok rahat sekilde alırsınız . O kadar kolaylık var . bunlari değerlendirsek ne guzel olur .

justice_for_all

ama amac veri almak diil zaten uzaktan devreyi kontrol etmek...

senin dedigin biraz daha karmasik aslinda..

is internete kaldiysa teli birak bilgisayar daha kolay olur TCP/IP protokolunden ama o cok daha karmasik yani..
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

KIRIKDR

arkadaşlar bu benim arastırmalarım neticesinde yatığım calısma...akıllı ev sisteminin biraz daha ilkeli..sistem 2 kez calınca acılıyor 4 kez calınca kapanıyor...simülasyon çalışıyor fakat cep telefonu ile bağlantısını sağlayamadım..eğer yapan arkadaşlar ulaştıkları neticeyi yazarlarsa sevinirim :)
http://rapidshare.com/files/427285428/cepten_kontrol_yeniden.rar

KIRIKDR

arkadaşlar yapmış olduğum dtmf simulasyonu için alternatif hotfile linki aşşağıdadır
http://hotfile.com/dl/87000484/1a3b946/cepten_kontrol_yeniden.rar.html

KIRIKDR

Arkadaşlar cep telefonu ile uzaktan kontrol için yaptığım bu devreyi bir türlü cep telefonu ile çalıştıramadım kulaklık bağlantısı yapıldığında da devre kulaklıktan gelen dtmf sinyallerini yada ses titreşimlerini alarak çalışacak sanırım..ben biraz daha basit olsun istemiştim mesela sulama devresini telefon iki kez çaldığında acacak 4 kez caldığında kapatacak şekilde kulaklıktan gelen sinyaller ile sadece çaldırma ile röleyi açıp kapatamaz mıyız? ossiloskopum olmadığı için telefon kulaklık çıkışından gelen sinyallerin frekansını çalarken ölçemedim eğer bunu deneyebilecek arkadaşlar var ise devreyi gelen frekanslara göre tekrar düzenleyebiliriz yardımlarınız için teşekkürler iyi çalışmalar...

kdr042

YAni BU sistemi gsm Yani Cep Telefona Baglayamazmıyız ........

KIRIKDR

vallahi hocam ben dahaca bağlamayı basarabilmis değilim bir ay sonra eski bir telefon edinip ugrasıcam tekrar bayadır elime almadım bu devreyi...

Muhittin22

Benim kullandığım projeyi anlatayım.
Ev telefonu hattına seri bir eski mini radyolardan söktüğüm ses trafosunun primerini bağladım. sekonderini kendi devreme bağladım. çok güzel çalıştı.
Sende cep telefonunun kulaklık ucunu böyle bir trafonun primerine bağla gene sekonderini devrene bağla çalışacaktır. hem telefonundan ciahızınıda yalıtmış olursun. eğer empedans tutmaz ise bir iki tane farklı trafo dene. saygılar.

Muhittin22

unutmadan ilave edeyim. Trafo primer ve sekonderini ters çevirerek de dene