78L05 girişine direnç bağlamak

Başlatan t2, 14 Eylül 2010, 22:02:21

t2

78L05  girişi maksimum 30 Volt civarı. Benim düşük akım çekecek pici beslemem gerekiyor.
resimdeki gibi dirençler ile gerilim bölücü yaparak  önce78L05 i beslemek istiyorum. Devre çok ciddi bir devre olduğundan zener kullanmak istemiyorum.
[IMG]http://i52.tinypic.com/fdhd8w.jpg[/img]

70V giriş en fazla %10 toleranslı olabilir. Picden fazla akım çekilmeyecek. yani bu dirençler ile sağlanan toplam akım yeterli olacak.

Bu tip bir  beslemenin mahsuru olur mu?

askuzucu

O devreden 3 mA akım dahi çekemezsin. SMPS tasarlaman gerekir.

t2

Smps biraz lüks gibi duracak  zener +transistör taksam bu sefer de  termal regülasyon olmaz.

Dirençleri hesapladığımda 1mA çekilebilir gibi görünüyordu. Sanırım 78L05 in  sukunet akımı nedeniyle böyle söylediniz yada pratik deneyimlerinizden dolayı.

Peki direnç değerlerini yeniden hesaplasam, girişteki  20V aynı kalsa sorun teşkil eder mi? wattlı direnç taksam?

Pic enfazla 1 mA harcayacak olsun. gerekirse program içerisine sleep eklerim

zamzam23

askuzucu

En azından 22 k yerine 3k9- 2watt, 8k8 yerine 12 volt 2watt zener koy ve bir süre dene.Hem akım kapasiten bir miktar artar, hem de devre daha güvenli çalışır.

drmp

muhtemelen bir çok problem yaşarsın  ben 24 volt ta bile sadece 7805 kullandığımda bir çok problem yaşıyorum hele gürültü  bence hiç girmeyelim ciddi bir devre yazmışsın  bence daha ciddi bir besleme ünitesi yapmalısın

t2

Öte yandan 70 voltu veren trafo 1.2watt yani devrede harcanacak kumanda edilecek güç en fazla bu kadar.

Ben bundan 1mA civarı akım çekerek pici beslemek onunla kumanda etmek istiyorum. Pic girişini sadece zener ile besleyebilirim. daha önce pici zenerle besledim çalışıyor. fakat bu sefer durum daha ciddi. Picin bu şekilde beslenmesi, ilk açılıştaki gecikme dışında ne gibi soruna yol açabilir ?

[IMG]http://i53.tinypic.com/26380v8.jpg[/img]

Gecikme sorun olursa  transistör ilave ederim, bunların karizmayı çizmek dışında mahsuru olur mu bilmiyorum. taş gibi devre olması lazım. piyasada bazı adaptörler de böyle zener ve transistör kullanılmış.

stlg

LM317L kullansanız olurmu acaba ,buyuk direncler yerine iki direncle gerilim ayarı yapabilirsiniz ,akım 100ma
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

t2

Onun da max giriş gerilimi 40 volt civarı olması lazım. Bu durumda transistör ve zener en iyisi gibi görünüyor. TL 431 de olmaz.

muhittin_kaplan

tek seçeneğiniz mi var ?
yoksa önce 7812 sonra 7805 yapın.

t2

Sorun şudur: regülatör entegrelerinin girişi maksimum 40 volt civarı. Halbuki benim 70 volt girmem gerekiyor. regülatör entegresi güvenli olmaz.  Zener ve transistörle sorun kalmaz gibi duruyor.

pwm.c

7805 girişine 36v zeneri ters polarmada seri bağlarsan voltaj kırpması yapabilirsin.  değişik voltajda zenerleri seri bağlayarak bunların toplam değeri kadar daha yüksek kırpmalar oluşturulabilinir.
bu yöntem ile fazla akım kullanamassın ama malzeme sayısı bakımından en pratik yoldur.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

askuzucu

eğer 70 voltu alacağın trafo 1,2 watt imiş.
Sana aşağıdaki devre lazım;

mc34063 kullanmalısın.
Veya daha iyisi üzerinde 70 volt ve 12 volt çıkışı olan daha güçlü bir trafo kullan.Ciddi bir devrenin en ciddi noktası besleme devresidir.

askuzucu

1,2 watt trafo ile 70 volt besleme üzerinden 5 volt besleme elde etmek mantıklı değil. Arkadaş 1 mA bana yeter diyor ama peşine de taş gibi bir devre olmalı diyor.
5 volt ihtiyacı var, 70 volt ihtiyacı var ve akımlar da çok düşük.
Yapılabilecek şeyler bellidir.
1-Uygun voltajları verebilecek bir smps devre yapılabilir.
2-Uygun bir trafo sardırılabilir.
3-24 volt trafo kullanılır, 70 kolt katlama ile elde edilir.
4-Bence en uygunu 12 volt bir trafodan diğer voltajları elde etmektir.Kolayca 5 voltu elde edersiniz.bir adet mc34063 ve bir bf459 transistor yardımı ile  bir step up devresinden kolayca 70 voltu alırsınız.
Beslemenizi sağlam yapın, aksi takdirde az uğraş vereceğim derken tam tersi olur.

t2

Evet 12v ayrı bir trafo kullanılabilir. fakat şimdilik  pici bselemek için bu devreyi kullanacağım. Pic  çok düşük akım harcayacak. anlık olarak yüksek akım gerekirse bu devre sayesinde çekilebilecek.   

Sonraki versiyonlarda LCD  veya 7 segment display kullanılabilecek. böyle olursa  kesin ayrı bir trafo takmak veya spms gerekir.