şekildeki devrede sağdaki opamp ne işe yarıyor bilen varmı?

Başlatan zamzam23, 22 Eylül 2010, 21:05:59

zamzam23

t2

Yük akımını ölçme için kullanılacak bölüme uygun hale getirmek için kuvvetlendiriyor,

zamzam23

t2

2.sinde geribesleme direnci takılmamış bu yüzden komparator niyetine kullanılıyor. Akım bellideğeri geçince alarm çalacak led yanacak , röle çekecek. pot ile tetikleme noktası ayarlanıyor.

Çıkıştan geribseleme yapılmış  bu da histerezis için olabilir. Yani titreşim yapmasın  belli aralıklarda tolerans ile çalışsın diye olabilir. ( mesela 2 amperin üstünde alarm çalsın 1.5Amperimn altına inince dursun )

zamzam23

rercan

t2 usta ben elektrik mezunuyumda . elektronik temelim bu opamplar konusunda zayıf. bunu nasıl  iyileştirebilirim. kaynak olarak ne önerebilirisniz? 

mufitsozen

ben ustalar kadar analog devrelerden anlamam ama, op-amp devreleri gerektiginde basvurdugum temel kaynaklardan biri national'in "Op Amp Circuit Collection" dokumani. Ingilizce bilmesenizde terimlerden ve formullerden faydalanabilirsiniz.

http://www.national.com/an/AN/AN-31.pdf
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

zamzam23

1-baglantıları aynen yaptıgım zaman gerilim - cıkıyor. kazanc formulundekı - sanırım bu.
2-şemadaki devreyi kurdum ama bi kararsızlık var sanki. başta direnc üzerinde bi süre 5mV gerlim değeri gösterdi.daha sonraları 500mV gösterdi multimetre. ayrıca 33k yerine 8.2k bagladım kazanc degısmemıs gibi yine 500mV gösterdi. opampların calısması konusunda, acaba benım atladıgım semada da verılmemıs baska bısı mı var?
(devreyi c1 e kadar kurdum.c1 dahil. sağdaki opamp gerekmiyor bana)