Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Assembly Kod Hatam Nerde ?

Başlatan __TECH__, 01 Ekim 2010, 16:45:08

__TECH__

pic16f628A kullanıyorum  portb pinlerinden b0,b2 ve b3 pinlerini çıkış olarak diger portb pinlerinide buton giriş olarak kullanıyorum , porta pinlerininde RA5/mclr pini hariç tüm uclarını da buton olarak kullanıyorum , portb pinlerinden b2 ve b3 normal olarak istediğim gibi çalışırken portb0/int pinindeki mosfet devamlı açık kalıyor mos ve pic deiştirdim düzelmedi bu kodda hatam nerde arkadaşlar ?

MOVLW   0x07   
MOVWF   CMCON
CLRF   PORTA
CLRF   PORTB   
BSF     STATUS,RP0   
CLRF   TRISA   
CLRF   TRISB   
MOVLW      B'11111111'
MOVWF      TRISA     
MOVLW      B'11110010'
MOVWF      TRISB
BCF   STATUS,RP0

Tagli

Düzeneği bir de PortB çıkışlarına mosfet yerine LED bağlayarak denersen sorunun yazılımda mı yoksa devrede mi olduğu netleşir.
Gökçe Tağlıoğlu

CLR

Alıntı yapılan: __TECH__ - 01 Ekim 2010, 16:45:08
pic16f628A kullanıyorum  portb pinlerinden b0,b2 ve b3 pinlerini çıkış olarak diger portb pinlerinide buton giriş olarak kullanıyorum , porta pinlerininde RA5/mclr pini hariç tüm uclarını da buton olarak kullanıyorum , portb pinlerinden b2 ve b3 normal olarak istediğim gibi çalışırken portb0/int pinindeki mosfet devamlı açık kalıyor mos ve pic deiştirdim düzelmedi bu kodda hatam nerde arkadaşlar ?

MOVLW   0x07   
MOVWF   CMCON
CLRF   PORTA
CLRF   PORTB   
BSF     STATUS,RP0   
CLRF   TRISA   
CLRF   TRISB   
MOVLW      B'11111111'
MOVWF      TRISA     
MOVLW      B'11110010'
MOVWF      TRISB
BCF   STATUS,RP0

Merhaba ,

Programın verdiğin kısmında hata yok, donanımsal hatan vardır. Sadece  CLRF   TRISA ve CLRF   TRISB gereksiz.

Knowledge and Experience are Power

downloaded

işine karışmak gibi olsun istemem tabi devrenin ne yaptığını bilmiyorum ama configuration bit lerini ayarlayarak porta,5/mclr pininide i/o olarak kullanabilirsin.

kudretuzuner

Merhaba
RB0 portunu kontrol eden butonun,buton kontrolunda kullandığınızı (sandığım) BTFSS veya BTFSC komutları doğru mu acaba programın o kısmını ve de senaryoyu bilsek daha kolay olur.
Amatör