Bomba İmha Aracı.

Başlatan muhittin_kaplan, 19 Ekim 2010, 19:51:19

sezgin05

@DEno_12:Besleme kısmında 12 volt 7Ah kuru akü denilen akülerden kullandım.1-2 saat rahat çalışır...

muhittin_kaplan

ben Lipo 11.1V 2200mah 30C lik iki adet pil kullanmayı düşünüyorum

Hattusa

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 17 Ocak 2011, 12:07:13
ben Lipo 11.1V 2200mah 30C lik iki adet pil kullanmayı düşünüyorum

s.a.
muhiddin hocam li-po pilin tadını aldınız emektar kuru tip akülere veda ettiniz. bu pilleri Türkiyede bulmak zor sanırım
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

muhittin_kaplan

Biraz Pahalı ama bulunabliyor artık. Y.Dışında da getirtilebilinir. bence Deşarj kapasitesi oldukça iyi

muhittin_kaplan

kukayasin

hocam araç güzel olmuş ...
aracın boyutu nasıl düşünüyorsunuz ?

muhittin_kaplan

Palet uzunluğu 118Cm olacak. Ama tekerlekler etrafında döndüğünü düşünürsek 40-50 olacak uzunluğu. bugün kesin ölçüler belli olur. çizime devam ediyorum
Bu arada Solid de Kayışı NAsıl çizeceğiz ? :)

muhittin_kaplan

böyle bir düşünce içerisindeyiz.

tbayraktar

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 22 Ocak 2011, 23:36:59
böyle bir düşünce içerisindeyiz.

Muhittin hocam, projeye sadece bomba imha olarak mı devam ediyorsunuz? Sadece eğitim amaçlı bir proje düşünmüyor iseniz affınıza sığınarak önerimi yapayım. Tasarım oldukça güzel ama eğer kurtarma, keşif vs. işlerde de kullanılacaksa ölçüler belli değil ama toprak ve taşlı zeminler için biraz alçak gibi geldi bana. Bu durumda aracın altını yükseltmek için  motorları üstteki tekerleğe almak ya da bunun için 4ncü tekerleği eklemek , ve aracın altını mümnkün olduğunca 2-3 cm lik taş gibi engellere sürtmeyecek ve sıvı almayacak ve ya kolay izole edilebilecek bir yüksekliğe yerleştirmek faydalı olacaktır. Ağırlık merkezini de düşünüp en uygun yüksekliğe almak iyi olabilir diye düşünüyorum.

muhittin_kaplan

Anladım hocam, tasarımda bazı değişiklikler yapmamız bu etapta mümkün. tekerleklerin çapı 7cm. yaklaşık 3cm gibi yukarda olacak ama önerinizi not ettim. yarın tartışma konumuz bu olacak muhtemel.

ugurtelefon

Konu dikkatimi çekti.Bende son günlerde bu tip bir araç yapmayı planlıyorum.Tabi işten güçten fırsat olursa.Elimde CNC işinden kalma bolca step,sürücü vs. var.

Hocam yol durumuna göre rahat hareket etmesi için aracın mümkün olduğunca yereden yüksek olması lazım.Paintte basitçe bir çizim yaptım.Olayı anlatabilme açısından.Aracın yerden yüksekliği 8cmlik palet tekerlekleriyle sınırlı değil.Daha basit çözümü var yükseltmenin.
6'şar adet tekerleği birer panel üzerine yerleştirelim.Yani aracın bir tarafında 6 tekerler var.Üzerinde palet hareket ediyor.Aynı sitemden diğer taraftada var.Bu iki düzeneği üst noktadan birleştirirsek aracın altını yerden 15-20cm yükseltmek bile mümkün.
[IMG]http://img641.imageshack.us/img641/8594/paletli.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

ugurtelefon

buda anlatmaya çalıştığım mekaniğin önden görünüşü

[IMG]http://img231.imageshack.us/img231/4805/paletlindencr.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

muhittin_kaplan

Bu günki toplantıdan sonra yapılan son çizim

DEno_12

Alıntı yapılan: sezgin05 - 16 Ocak 2011, 19:16:40
@DEno_12:Besleme kısmında 12 volt 7Ah kuru akü denilen akülerden kullandım.1-2 saat rahat çalışır...

Teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 16 Ocak 2011, 18:13:53
Olayı Biraz daha canlandıralım..
Bazı Planlar ve gruplamalardan sonra dün yapımında kullanacağımız mlz rin bir kısmını aldık.
derlin denilen bir malzemeden paletler için tekerlekleri, ve palet içinde kayışları aldık. gece yeni yeni çalıştığım solid ile bu tekerlekleri çizdim (çap 8cm)
http://www.google.com.tr/images?hl=tr&client=firefox-a&hs=qBB&rls=org.mozilla:tr:official&nfpr=1&tbs=isch:1&&sa=X&ei=axYzTd_lI4iB4Qa-qaHLDg&ved=0CDAQBSgA&q=delrin&spell=1&biw=1024&bih=575
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

@muhittin_kaplan delrin denilen malzemeyi palet ve tekerlek şeklinde işlenmiş halini nasıl  ve nereden buldunuz?

muhittin_kaplan

delrin mlz sini işlenmiş halde bulmanız zor. yanlız ben 7cm çaplı silindirden kestirdim. sonrasında cnc de işlettim. palet yapımına uygun değil. onun içinde sanyide rulman ve kayış satışı yapan yerden uygun kayış aldım.
delrin i sanayide "delrin,teflon" satan yerler var. rulmanlara yatak vs yapıyorlar.