Bomba İmha Aracı.

Başlatan muhittin_kaplan, 19 Ekim 2010, 19:51:19

Maxim

neden kestamit kullanmadınız ?

Mucit23

Muhittin hocam trigier kayışının 1 tarafı tırtırlıydı. tekerleklerin kayışı kavrayabilmesi için tırtırlı yüzünün tekrleğe bakması şarttır. Fakat böyle oluncada kayışın diğer tırtırsız tarafı yerle temas ettiği için tutunma iyi olmayabilir. Bunu nasıl çözdünüz.

z

Nasil cozdu bilemem fakat her iki yuzu de tirtilli kayislar mevcut.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DEno_12

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Şubat 2011, 13:35:37
delrin mlz sini işlenmiş halde bulmanız zor. yanlız ben 7cm çaplı silindirden kestirdim. sonrasında cnc de işlettim. palet yapımına uygun değil. onun içinde sanyide rulman ve kayış satışı yapan yerden uygun kayış aldım.
delrin i sanayide "delrin,teflon" satan yerler var. rulmanlara yatak vs yapıyorlar.

muhittin bey peki rulmanın derlinin yatağına her seferinde denk geleceğinden eminmisin?
ya da o kısmın tasarımını nasıl yapmayı düşünüyorsunuz-kayışın tekeri kavradığı kısmın-

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: Maxim - 18 Şubat 2011, 13:37:46
neden kestamit kullanmadınız ?
Bilmiyorum. Farkı Nedir ? Makinacı arkadaş uygun olur işlemesi kolaydır dedi.
Alıntı yapılan: mucit23 - 18 Şubat 2011, 14:00:47
Muhittin hocam trigier kayışının 1 tarafı tırtırlıydı. tekerleklerin kayışı kavrayabilmesi için tırtırlı yüzünün tekrleğe bakması şarttır. Fakat böyle oluncada kayışın diğer tırtırsız tarafı yerle temas ettiği için tutunma iyi olmayabilir. Bunu nasıl çözdünüz.
Çözmedik. Aslında her iki tarafı dişli olanlar hatta bir tarafı dişli diğer tarafı yağmur desenli vs çeşit çeşit vardı. Biz düz tarafı çekici tekerleklere gelecek şekilde yapacağız. tekerlekleri tırtıklı (1mm derinlikte ve genişlikte)gerdirme sistemi yapacağız.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: DEno_12 - 18 Şubat 2011, 15:09:52
muhittin bey peki rulmanın derlinin yatağına her seferinde denk geleceğinden eminmisin?
ya da o kısmın tasarımını nasıl yapmayı düşünüyorsunuz-kayışın tekeri kavradığı kısmın-
Bu delrinden Rulman yatağı yapmayacağız. tekerleği delrinden yapacağız ve rulman kullanmayacağız.

Maxim

kestamit delrinden daha serttir diye biliyorum ve genelde hep dişli yapılarında kestamit kullanılır
delrin daha çok yataklama sistemleri gibi yapılarda tercih edilir

sizin o kayışlı tekerlek sisteminde aklıma gelen ilk şey kestamit oldu .

bu arada kayış, tekerleğin biraz içine gömülürse zemin ile temasıda kesilir,
yani tekerleğin her iki yanı yere basar, orta taraf dişli olur kayış oradan geçer

muhittin_kaplan

Hocam önceki sayfada tekerleği verdim. tekerleğin yapısında dikkat edersek ortada kayışın çıkmaması için 2mm lik bir derinlik var. bu 2mm derinlik kayış düz kesiti kadar yani tekerleğe takılan kayış ın dişleri yere basacak (tekerleğin dışında) şekilde.

Mucit23

Acaba bisiklet zinciriyle palet yapılamazmı. Bence daha verimli olur. İki adet zincir yana yana getirilir ve düz parçacıklarla birbirine perçinlenir. İstenilen boylarda yapılabilir. Bana kalırsa triger kayışı biraz motoru kasar. Zincir kadar rahat esneyemez gibi. Bisiklet zinciri biraz büyük olabilir ama bisiklet zincirlerinin daha küçükleride vardı. Elektriki scooter lerde görmüştüm.

muhittin_kaplan

düz betonda zincir sıkıntı yaratır.

Mucit23

Bilmiyorum ama zincir bana trigier kayışına göre daha esnek olur gibi. Beton işiçözülmeyecek gibi değil sanki Biraz el emeği fazla.

DEno_12

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 19 Şubat 2011, 21:35:35
Alıntı yapılan: DEno_12 - 18 Şubat 2011, 15:09:52
Bu delrinden Rulman yatağı yapmayacağız. tekerleği delrinden yapacağız ve rulman kullanmayacağız.
Kusura bakmayın rulman demişim kayış dicektim.

zzavarci

bomba imha aracı böyle bir şeye kafa yormanız bile güzel her şey kumanda kontrol de bitiyor
kablosuz 2.4 ghz ppm(kilitli frekans) sahibi bi kumandaya ihtiyacın var
kullanılabilir bi şey olması için en az on kanallı olması lazım
robot bi kolu olmalı ve hepsi servo motor olmalı avantajı redüktürlü olduğundan yüksek  tork sağlar
kumandada göstergeden ziyade robotta iki adet kamera olmalı biri yanıltır mesafer ve algı kavramı olması icin
kücük ve hızlı yavaş hareket etmeli
sağlam ve hafif olmalı tavsiyem magnesyum demir kadar sağlam plastik kadar hafif
robot kolu en az 4 eksen sahibi olmalı
jammer :) bomba imhacı jammeri sırtında taşır maksat kendi canını korumaktır
ve jammer bi işe yarayacağını zannetmiyorum 0-30 mHz asla kapatılamamııştır
paletli olmalı palet geniş çarkı dar olmalı engeldeki sarsıntıyı absorbe etsin
palet plastik yada kaucuk olmalı metal olmasının hiç bir anlamı yoktur çünkü robotun ağırlığı ile alakalı bi durum
robotun hiç bir yerinde röle kullanma parazit yapar en güzeli transistörle sürmektir
su nem toz çamur gibi çevresel etkenlerden etkilen memeli
üzerinde 4 yiv ve 4 set olan bir su bazukası olmalı
paletlerin sürtünme katsayıları çok yüksek olmalı
hareketettiren motorlar redüktürlü dc ve kuvvetli olmalı

BOMBA ve EYLEMLERİ
kalabalık
suikast
mayın çeşitleri
savaş artıkları
gibi pek çok yerde bulunur
ŞU AN EVLADİYELİK HİÇ BİR ROBOT YOKTUR KULLANACAĞIN AMACA GÖRE ÇEŞİTLERİ VAR DIR
(yapmaya başladım yapınca paylaşırım)