Yüksek akımlı DC Motor Kontrolü

Başlatan sensorless, 26 Ekim 2010, 19:26:08

teknikelektronikci

Ozel motor surucu modulu olan yani motor pwm i olan pic olursa tadindan yenmez
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sensorless

Merhabalar, sonunda H Köprüsünü kurdum:)
Proteus simülasyonunu eke koydum. Orada göreceğiniz gibi 470ohm dirençler üzerinden 0.02A geçiyor ve dirençler ısınıyor. Sistemi gerçekte 12V üzerine kurdum, şimdilik 0.2A çeken oyuncak motoru çalıştırıyorum. Dirençler yarım dk sonra ısınıyor. Sistem aslında 40V üzerinden çalışacak dirençleri nasıl değiştirmeliyim?

Emeği geçen herkese teşekkür ederim...

justice_for_all

simdi hocam N mosfetlerdeki gibi 1K direnc takabilirsin..neden 470R gibi kucuk bi deger taktin ki...10K bile takabilirsin...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

sensorless

Referans sematige sadik kalmak icjin onu takmistim. Referans sematikte 12v icin 470 koyulmus.  10k takip bu sistemi 40v ile calistirabilirim sanrim?

justice_for_all

evet hic sorun olmaz hocam bastin mi plakete peki...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

sensorless

Şuan küçük motor çalıştırıyorum, normalde 0.2A çekiyor,yazıcının içinden sökmüştüm, oyuzden deneme amaçlı breadboarda çalıştırıyorum. 10k taktım hiç bir sorun yok çok teşekkür ederim.
Yalnız karaköyde P kanal mosfet sıkıntısı var onu farkettim:)
IRFZ44N gibi bir Pmosfet bulamadım, en iyi IRF9540'ı buldum, 23Alik bir mosfet buna eş olarakta IRF540N kullanacağım, aynı düşük iç dirence sahipler.
Ayrıca büyük  bir soğutma gerekiyor sanıyorum, küçük motoru bile 24Voltta aç kapa yapıp motorun yönünü değiştiriyorum, IRFZ44N hariç diğerleri hep ısındı:) Büyük motoru plakette deneyeceğim, ozaman soğutucuda takmam gerekecek diye düşünüyorum..

Şönt direnç bulamadım, onun yerine 0.047ohmluk 5W taş direnç aldım.(10Amperde 4.7W ?) Bunların birde soğutuculuları var  30Amperide düşünerek daha yüksek wattlı birşey gerekirmi sizce?

justice_for_all

evet 30 amper icin ya daha guclu bi direnc lazim yada daha kucuk degerde..

o mosfet sorunu sadece karakoyde yok kadikoydede var yani o ikili gelmis gidiyor diyelim:)

ama eger 10 amperde  uyari veririm dersen o zaman o direnc yeter derim ben...

teknikelektronikci

470 ohmluk direnc mosfeti tekrar yalitima sokmak icin o yüzden degeri büyütebilirsin
bir tavsiyede daha buluncam h köprüsünü 4 bölgede kullanmaya bak o yüzden 4 mosfetide ayri ayri özel mosfet sürücüleri ile sür derim böylece ileriye yönelik güzel calisma yapmis olursun saglam calisma olur hatta sonuna bi 2 mosfet daha koy 6 li 3 faz motor sürücü yap önce 4 ünü kullan projen icin ileride gelistirir brushless sürersin tabi baski devre yapacaksan ama mos sürücüleri arastir derim tlp 250 di sanirim veya hcpl 3180 hcpl 3120 gibi
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

picmanya

IRF9540 p kanal kullanılarak yapılan H köprü devresinde
IRF640 n kanal mosfetinin kullanılmasını tavsiye ederim
bu şekilde iç dirençler daha yakın değerde olur.

devre maddiyat az tutsun diyemi bu şekilde kuruluyor?

justice_for_all

Alıntı yapılan: picmanya - 05 Kasım 2010, 21:53:06

hangi kurumlumdan bahsediyosun...

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 05 Kasım 2010, 21:49:50
470 ohmluk direnc mosfeti tekrar yalitima sokmak icin o yüzden degeri büyütebilirsin
bir tavsiyede daha buluncam h köprüsünü 4 bölgede kullanmaya bak o yüzden 4 mosfetide ayri ayri özel mosfet sürücüleri ile sür derim böylece ileriye yönelik güzel calisma yapmis olursun saglam calisma olur hatta sonuna bi 2 mosfet daha koy 6 li 3 faz motor sürücü yap önce 4 ünü kullan projen icin ileride gelistirir brushless sürersin tabi baski devre yapacaksan ama mos sürücüleri arastir derim tlp 250 di sanirim veya hcpl 3180 hcpl 3120 gibi

ozel motor pwm ler dsPIC lerde vardi yalnis hatirlamiyorsam,normal piclerdede varmi acaba...

picmanya

bir kaç mesaj öncek devreyi kastetmiştim.
gözüm pek tutmadı da devreyi.

dsPIC lerdeki motor kontrol pwm kanalları 6 ve 8 pin çıkışlı olarak üretiliyor.
bunlar gördüğüm kadarı ile 3 fazlı bldc ve asenkron motor kontrolü için kullanılıyor.
dc motor kontrolü için kullanıldığını görmedim ama kesin kullanılamazda diyemiyorum
bu şekilde bir kullanımına rastlamadım sadece.

dc motorun tam manasıyla hız,yön ve frenleme kontrolü için işlemcideki normal 2 adet standart çıkış karşılaştırma pwm kanalı ve 2 adet normal digital çıkış pini bu iş için fazlasıyla yeterli gelir.

justice_for_all

evet normal H koprusu kullanimi odur aslinda yukaridaki devrede mesela pwmle hiz kontrolu yapamazsiniz bence o kullanim sekli pinlerin daha az kullanimi ile ilgili olabilir ...

H koprusu modulu eccp moduludur.direkt olarak registerler degistirilerek motor ileri geri hareket ettirilebilir...

az maliyet oldugunu zannetmiyorum cunku arlarinda eleman fazlaligi bakimindan bi fark yok sadece pice iki pin daha ekleniyo okadar...

sensorless

Alıntı yapılan: picmanya - 05 Kasım 2010, 21:53:06

ic dirençler;

irf9540n 0.117 P 23A
irfz34N 0.040 N 29A
irf540 0.055 N 22A
irf640 0.18 N 18A
irfz44N 0.0175 N 49A

Durum böyle, daha güzel bir çift sunabilecek varmı? Pkanal 9540N nin direnci diğerlerine göre yüksek..

sensorless

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 05 Kasım 2010, 21:49:50

Güzel fikir teşekkür ederim, şunu güzelce çalıştırayım, mos sürücülerinide araştırıp kullanmaya çalışacağım. Fakat anlamadığım birşey var, neden bir sürücüye ihtiyac duyuyoruz?
Pic'i geçelim, STM32nin CortexM3lerinide kullanıyorum bunun dahili pwm/timer'ları ile bu işi zaten yapamazmıyız?

justice_for_all

sensorless tlp250 ye baktim da opto kuplorlu bi gate driver.

kullanmamizin sebebi kontrol ile surucu katini birbitinden ayirmak yani izole etmek..

kontrol katini korumak amac...

Kolay gelsin..

Buarada senin mos ciftin gayet guzelll :)