Pic 12v giriş

Başlatan Muyat, 04 Kasım 2010, 21:14:51

Muyat

O halde en kolay ve en ucuz yöntem giriş voltajı 12v ve üzeri ise 100k kullanmaktır diyebilir miyiz?

X-Fi

evet kullanılabilir ancak bu duruda hattı boşda bırakmayınız eksiye veya artıya bağlı olmalıdır 12V girişine pull-up yada down yaparak boşdada bırakabilirsiniz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

OG

PIC girişine yüksek değerli dirençler ile giriş yaparsanız aynı giriş istenmeyen gürültülere karşı daha duyarlı olur. Birçok arkadaşın yaşadığı sıkıntılar bu ve benzeri sebeplerden.

Bu basit hususa dikkat edilirse 220V 380V motor makina vs yerlerde problemsiz çalışıyor. Cep telefonunu ile de RF girişim testi yaptım sıkıntı çıkmadı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

picin beslemesini takmazsanız 100k dan sonra 50V görmeniz normal.Hlabuki pici 5v ile besleyin 100k ile pine 12 volt uygulayın. Pic girişinde sadece 5.6V civarı gerilim görünmesi lazım. Görünmüyorsa pici daha önce yakmışsınız demektir :) 100k pek yüksek direnç sayılmaz sorun çıkmayabilir.

Muyat

Aşagıdaki gibi yaptıgımda çalışmadı.Hata nerde.100k direnç dediniz denedim ama olmadı.Simulasyonda anahtarı kapatıgımda giriş "1" olmuyor.Bi de giriş voltajı 12 değil 12-14,5 v arası degişken.Hangi deger direnç kullanmalıyım?10k yerine 50k taksam olurmu 12-14,5 aralıgı için
[IMG]http://i53.tinypic.com/axmfxt.jpg[/img]

OG

R1 = 2K2 veya 3K3
R2 = 1K

R2 e paralel 5v1 zener

justice_for_all

Alıntı yapılan: OG - 05 Kasım 2010, 20:05:20
R1 = 2K2 veya 3K3
R2 = 1K

R2 e paralel 5v1 zener

peki OG  R2 yi kaldirip yerine zener taksak olmazmi?

Alıntı yapılan: Muyat - 05 Kasım 2010, 19:28:40
Aşagıdaki gibi yaptıgımda çalışmadı.Hata nerde.100k direnç dediniz denedim ama olmadı.Simulasyonda anahtarı kapatıgımda giriş "1" olmuyor.Bi de giriş voltajı 12 değil 12-14,5 v arası degişken.Hangi deger direnç kullanmalıyım?10k yerine 50k taksam olurmu 12-14,5 aralıgı için
[IMG]http://i53.tinypic.com/axmfxt.jpg[/img]

arkadasim gerilim bolucu direncinde sorun var 12 v / 110 K * 10K  = ~ 1.2 volt yapar ok.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

OG

Olmaz, girişte gerilim yokken direnç o girişi sıfıra çeker, zener ise çekemez.

justice_for_all

ok anladim simdi saol...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

OG

Önemli düzeltme
ZENER R2 ye paralel olmalı. Yanlış Yazmışım.

justice_for_all

Dogru yazmissiniz OG ...

Yalnislik yok yani...

OG

Hayır hatalıydı , editledim hepsini.

t2

Alıntı yapılan: Muyat - 05 Kasım 2010, 19:28:40
...
10k yı kaldırmalısın. yanlışlık bu.

eğer 100k ile 12 volt girersen sonrada pini 10 k ile toprağa bağlarsan pinde 1.2 volt gibi birşey olur. daha da düşük olur. bu düşük gerilim 5 volttan baya bir düşük olacağından 1 yerine geçmemiştir.

12...24 volt > 100k > pin. işte böyle bağlamalısın. ayrıca birşey yapamna gerek yok. sadece 100k direnç bağlarsan çalışır. gerilim 12 yada 15 olmui 24 olmuş önemli değil. hep 1  algılanır direnç 100k.

OG

Ben son defa hatırlatayım,

PIC CMOS giriş yapısına sahip olduğundan,
yüksek değerli direnç ile giriş yapılırsa veya
yüksek değerli direnç ile pullup yapılırsa veya
yüksek değerli direnç ile pulldown yapılırsa
pic girişi gürültülere duyarlı olacaktır.

t2

Bence 100k yüksek  değer değil sorun çıkmaz. ama 1Mohm yüksek değerdir. gürültü yapar. Tabi 12 volt yokken pin girişi ne olacak? bu durumuda belirlemek için ayrıca 12 volta paralel 100k takmak da yarar var. 12volt>100k toprağadoğru >100k pine seri