Herhangi bir programlama dilinde Chat programı yapmak

Başlatan THeKiNG, 07 Aralık 2010, 17:16:43

THeKiNG

Arkadaşlar programlama dili farketmeksizin bir chat programı yapmam gerekiyor. Şu özellikler şart;

Program sadece LAN üzerinden değil internet üzerinden de çalışmalı

Server'a bağlanan client ler kendi aralarında konuşabilmeli (msn messenger gibi) ama TCP şeklinde değil.  TCP şeklinde olduğu zaman Server, clientler arasındaki konuşmalarda aracı olup mesajları ileten yer oluyor. Bu da hız ve zaman kaybına neden oluyor

Benim istediğim client ler kendi aralarında mesajlaşabilecek

Şimdiden teşekkürler.

muhittin_kaplan

client-client server a bağlanmadan nasıl olacak.

THeKiNG

bağlama olayı mutlaka olacak ama client-client arası konuşma yaşanırken aracı olarak server kullanılmıcak. Direk birbirleriyle konuşabilcekler.

Kısacası, "text" client===>>>>server====>>> client yolunu değilde direk client===>>>>client yolunu izlemesi lazım

iyildirim

Tamam burada sorun yok. Server clientları tanıştırıp aradan çekilecek. TCP şeklinde değil kısmı da bunu mu ifade ediyor. Anlamadığım başka bir şey mi var?

THeKiNG

anlatmak istediğimde buydu. Peki bunu nasıl sağlayabilirim bir fikriniz var mı?? yada bunun için oluşturulmuş bir yol

iyildirim

TCP-IP bilginiz nedir, bu konuda daha önce uygulama yaptınızmı bilmiyorum. Aynı şekilde programlama dili olarak ne kullanıyorsunuz bilinmeli.
Bu tip ihtiyaçlar için açık kaynak kodlu çeşitli dillerde yazılmış çeşitli chat araçları var. Bunlari inceleyip size uygun bir tanesini modifiye edebileceğiniz gibi, tamamen kendinizde yazabilirsiniz.

Kendiniz yazmak istiyorsanız öncelikle winsock.dll yada vb6 daki winsock objesi ne yada bunların .NET karşılıklarına bakabilirsiniz. Ancak öncelikle yöntemin ve yazılım platformunun bilinmesi gerekli.

THeKiNG

bildiğim kadarıyla TCP-IP şeklinde yazıldığında server'ın her zaman işin içinde kaldığı. Kendim yazmayacağım şu anda. Sadece açık kaynak kodlu program alıp inceleme yapacağım ve kendi programıma entegre edeceğim.

Buna uygun herhangi açık kaynak kodlu bir program biliyor musunuz?

mufitsozen

Alıntı yapılan: THeKiNG - 08 Aralık 2010, 08:55:02
bildiğim kadarıyla TCP-IP şeklinde yazıldığında server'ın her zaman işin içinde kaldığı.

Yanlis biliyorsunuz! Bu kadar yuzeysel IP bilgisi ile kaynak kodlari nasil/niye inceleyeceksiniz? Bence temel bilginizi biraz arttirin.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

THeKiNG

araştırdığım yerlerden okuduklarımı aktardım size. Ayrıca benim genel bilgim programlama üzerine. tcp/ip olayı networkle bağlantılı. Bende network hakkında geniş bilgisi olan sizlerden yardım almak istedim