LM324 sorunsalı! Sürekli Çıkış Veriyor

Başlatan stronger_ht, 09 Aralık 2010, 13:05:51

stronger_ht

Selamlar arkadaşlar...

Lm324 simülasyonda normal çalışmasına rağmen ve bağlantıları düzgün yapmama rağmen sürekli Lojik1 veriyor. Dolayısı ile kontrolleri yapamıyorum.
LM324'e endüktif switch bağladım, sensör çıkışı 12V veriyor, 12'u lm324'ün IN- girişine bağladım aynı zamanda girişe bir de kondansatör bağlı, 10uf kutuplu kondansatör bağladım, IN+ girişine ise +5V bağladım.
Normalde IN- girişine uygulanan gerilim, IN+ girişine uygulanan gerilimden büyük olduğu sürece çıkış vermesi lazım, ama IN- girişine voltaj gelse de gelmese de LM324 çıkış veriyor.
Sorun ne olabilir?

[IMG]http://img191.imageshack.us/img191/3021/dsawl.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

stlg

Muhtemelen kullandıgınız enduktif switch acık kollektor cıkıslı ,kondansatore paralel bir direnc baglayınız, 4k7...100k arası tekrar deneyin, kondansator degerinide kucultun ,opampın cıkısını led ve 1k direnc uzerinden + gerilime baglayın sisteminizi birde bu sekilde deneyin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

t2

Lm324 çıkışı, açık kollektör olması lazım. pull up yoksa çıkış alınamayabilir.

ferit06

erkan614

kondansatör değerlerini 10 nf kutupsuz yap 2.2k da parale direnç at +in lere de 4v gelicek şekilde gerilim bölücu at

stronger_ht

Alıntı yapılan: erkan614 - 10 Aralık 2010, 11:07:09
kondansatör değerlerini 10 nf kutupsuz yap 2.2k da parale direnç at +in lere de 4v gelicek şekilde gerilim bölücu at
Üstat dediğin gibi kutupsuz 10nf kondansatör bağladım, arasına da 2.4k direnci paralel bağladım, ancak yine aynı sonuç :(
2.2k smd bulamadım sanırım farketmez 2.5k olması.

Düzeltmeyi de uygulayıp tekrardan deneyim.

z

[IMG]http://img191.imageshack.us/img191/3021/dsawl.jpg[/img]

Cipleri 5v ile besliyorsun. + Girislerine 5v degil de 2.5v ver.
- girislerine de sensorden gelen 12v seviyeli sinyalleri gerilim bolucu ile 3...4v seviyesine indir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

stronger_ht

erkan614 arkadaşımızın önerisi çalıştı. Ters çalıştı ama sorunumu çözdü en azından. Yani LM324 sürekli lojik-1 veriyor, sensörden 12v geldiğinde lojik-0 oluyor, programda da ona göre değişikliklerimi yapacağım.

Ancak konuyu tam kavramam için sağlama yapayım, elektronikte zayıfım.
LM324'ü karşılaştırıcı olarak kullandığımız zaman, +IN girişlerine, LM324'ü besleme geriliminden daha düşük bir gerilim mi vermek gerekiyor?

Bir de, normalde -IN girişine uygulanan gerilim, +IN girişinden büyük olduğunda lojik-1 vermesi gerekmiyor mu, burada neden tam tersi oldu?

iyildirim

Genel olarak opamp'ın besleme geriliminden daha fazla voltajı girişlere uygulamayın.

Opam'ın + veya - girişlerinden hangisinde ki voltaj daha büyükse çıkışta buna uygun gerilim gözlenir. Yani + giriş büyükse çıkış +, - giriş büyükse çıkış - olur.
Sizin uygulamanızda giriş sinyalini - girişe verdiğiniz için giriş sinyali HIGH olduğunda çıkışta LOW görüyorsunuz.  Yani ters çalışma dediğiniz durum normal. Bu halinin tersini yani sinyal HIGH olduğunda çıkışta da HIGH istiyorsanız  sinyal ve ref. gerilim uyguladığınız bacakları değiştirin. Sinyal +, ref. gerilim (2.5 V) - bacaklara bağlı olsun.

stronger_ht

iyildirim teşekkür ederim bilgiler için. Bundan sonra LM324'ü daha düzgün kullanırım artık :) ikidir aynı hatayı yapıyorum, bundan sonra dikkat ederim.
Tekrar teşekkürler arkaaşlar...

t2

Açık kollektörlü olan entegreyi hatırladım. lm339 olması lazım. opamp değil, comparator

erkan614

aslında ilk yaptığın şekliyle teorik olarak çalışması gerekirdi ama pratikte tam öyle olmuyor. zannedersem pratikte oluşan sorun şu
+ in girişin direkt Vcc ye bağladın yani olabilecek en yüksek değere bu durumda - in girişi ne olursa olsun op-amp çıkışı LoW seviyesine getiremeyecek gerilim bölücü ile  +in girişini max değerdin altına çektiğin için opamp karşılaştırma yapabilecek giriş değerlerine sahip oldu