telefon hattı optokuplör.

Başlatan chaoss, 16 Aralık 2010, 11:18:20

chaoss

Bir küçük sorun da ha :) telefon hattını devreye elimle bağlıyordum hep bunu röle çektirip otomatik yapmaya karar verdim. Telefon hattını röle ile hatta alıp aradan 2 saniye geçtikten sonra hatta dtmf tonlarını yolladım ama bu kez bir arıyor bir aramıyor kafasına göre takılıyor. röleyi iptal edip elimle hattı verdiğimde devreye sorun yok. Hattı röle aldığında saçmalıyor. gece 3 e kadar uğraştım nafile inşallah başka yerleri aramamıştır  ;D ;D

hat alma ve filtre devreside aşağıdaki gibi. Son olarak sabahişe gelirken şunu düşündüm röle ilk kontoğını kapadığı zman telekom bunu DP arama olarak hissediyor olabilirmi? eğer öyle olursa nasıl bir çözüm gerek bu sisteme tşkkürler şimdiden.
[IMG]http://img6.imageshack.us/img6/3079/adszzxy.jpg[/img]

http://img6.imageshack.us/img6/3079/adszzxy.jpg
\\\In Tolerance Be like the Sea/ // Hz. Mevlana

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

chaoss

Birde dediğin gibi hatta parelel giren direnci kaldırıp deneyeyim. ben hatta telefon hattına parelel 20k> direnç de attım DP algılamasını önlemek için olmadı... Hocam tavsiye için teşkkürler.

t2

hattı röle ile veya elektronik anahtarınız ile açtığınızda kısa bir titreme oluyor. Bu titreme darbeli aramanın başlangıcı olarak algılanıyor. ve o yüzden saçmalıyor.

hattaki sesi dinleme veya kaydetme imkanınız varsa durumu görürsünüz. röle çeker çekmez çevir sesi kaybolur. bunun anlamı telekom santrali darbeli arama başladı zannediyor. yani 1 darbe = 1 no.

Darbeli aramayı elinizle deneyebilirsiniz. Telefonu açın çevir sesi varken 0.5 saniyeyi geçmeyecek şekilde 1 kısa bir darbe oluşturun hemen çevir sesi kaybolur. yani arama başladı zannediliyor.

Sorunu kısayoldan gidermek için telefon hattına paralel 22k direnç bağlayın fazla veya eksik olmasın. bu sayede telefon hattı normalde meşgul olmayacak fakat darbeli aramaya da izin vermeyecektir. darbe arasında akım sıfıradüşmeyeceği için hiç bir zaman darbeli arama olarak algılanmayacaktır.  ben kadıköy civarında denedim. ama her santralde aynı olur mu bilmiyorum

yukarıdaki r2 yi 22k olarak röleden kontaklarından önce bağlayın. yani sürekli bağlı kalsın.  röle çektiğinde ise 470ohm bağlı olsun.

Tabi dtmf gücünüz de çok az gibi görünüyor. 2 tane 1k  ile trafoyu sürerseniz çok zayıf bir sinyal uygulanmış olur. bu yüzden de numara çevrilememiş olabilir.

pic çıkışından 2 adet rc filtre  ile alınan dtmf, bir transistör ile kuvvetlendirilerek trafoya uygulanırsa süper olur.

betüll

Alıntı yapılan: chaoss - 16 Aralık 2010, 11:18:20
Arkadaşlar merhaba,

Size küçük bir sorum olacak telefon hattı üzerinden dtmf bilgi göndermek istiyorum. Bunuda da pic basic DTMFOUT komutu ile yapabiliyorum, fakat ben hat trafosu kullanmak istemiyorum bunun yerine alternatif nasıl bir kompenet ile çözerim optokuplör ile bunu yapabilirmiyim.?

ve bu veri iletişimi çift yönlü olacak karşı taraftan gelen dtmf sinyalinide işleyebilmeliyim :(

şimdiden teşekkürler....

merhabalar ....bende bu aralar dtmf ile kod çözme üzerine çalişiyorum iletinizde hat trafosu kullanmaktansa optocoupler kullanmak istdiğinizi söylemişsiniz..ben devremde hem hat trafosu hem de optocoupler kullandım sebebi ise arama sinyllerini optocouplere net anlatmak gerekir devreyi anlık değişimlerden,kararsızlıklarından muhafaza edebilmek adına 1/1 lik hat trafosu kullandım..kaldı ki hattın bi kapalı bide acık bi empedansı var ..eger sizin devrenizde empadans uyumluluğu yoksa hat acılmaz...(bizzat denedim)hat trafosu bizi bu sıkıntıdan da kurtarır..
ideallerim neredeyse ben oradayım..

chaoss

Alıntı yapılan: t2 - 19 Aralık 2010, 12:31:50
hattı röle ile veya elektronik anahtarınız ile açtığınızda kısa bir titreme oluyor. Bu titreme darbeli aramanın başlangıcı olarak algılanıyor. ve o yüzden saçmalıyor.

hattaki sesi dinleme veya kaydetme imkanınız varsa durumu görürsünüz. röle çeker çekmez çevir sesi kaybolur. bunun anlamı telekom santrali darbeli arama başladı zannediyor. yani 1 darbe = 1 no.

Darbeli aramayı elinizle deneyebilirsiniz. Telefonu açın çevir sesi varken 0.5 saniyeyi geçmeyecek şekilde 1 kısa bir darbe oluşturun hemen çevir sesi kaybolur. yani arama başladı zannediliyor.

Sorunu kısayoldan gidermek için telefon hattına paralel 22k direnç bağlayın fazla veya eksik olmasın. bu sayede telefon hattı normalde meşgul olmayacak fakat darbeli aramaya da izin vermeyecektir. darbe arasında akım sıfıradüşmeyeceği için hiç bir zaman darbeli arama olarak algılanmayacaktır.  ben kadıköy civarında denedim. ama her santralde aynı olur mu bilmiyorum

yukarıdaki r2 yi 22k olarak röleden kontaklarından önce bağlayın. yani sürekli bağlı kalsın.  röle çektiğinde ise 470ohm bağlı olsun.

Tabi dtmf gücünüz de çok az gibi görünüyor. 2 tane 1k  ile trafoyu sürerseniz çok zayıf bir sinyal uygulanmış olur. bu yüzden de numara çevrilememiş olabilir.

pic çıkışından 2 adet rc filtre  ile alınan dtmf, bir transistör ile kuvvetlendirilerek trafoya uygulanırsa süper olur.

Ben r2 direnci yerine 22k takmak istedim elimde o an olmadığı için iki adet 10 k yı seri bağlayıp girdim fakat sonuç değişmedi, Mantıklı düşündüğümüzde hattı röle üzerinden aldığımızıda bu sorun ortaya çıkıyor bu durumda akla gelen ilk konu Darbeli arama algılanması. 22 k dirençle deniyeceğim...

Tavsiyeler ve yorumlar için teşekkürler arkdaşlar.

t2

direnci röleden önce bağlamazsan hiç anlamı olmaz. röleden önce bağlayın. röle çekse de çekmese de telefon hattına paralel duracak.

chaoss

Evet anladım 22K direncin amacı hattan sürekli bir akım geçirerek dual arama algılamasını iptal ediyor... Peki Pic röle çektiği anda çıkışlarda bir bozulma yapıyor olabilirmi? Parazit gibi ? Beslemeye 100nf kond. koydum hatta Aküyle besledim. Beslemeden kaynaklanan olası parazitlenmeler için olmadı.

Ali_54

konudan çok zman geçmiş ama Pic ten hatta sinyali göndeririken yukardaki resimde dtmf çıkış yazan yerden mi giriş yaptınız?
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.