telefon hattı optokuplör.

Başlatan chaoss, 16 Aralık 2010, 11:18:20

chaoss

Arkadaşlar merhaba,

Size küçük bir sorum olacak telefon hattı üzerinden dtmf bilgi göndermek istiyorum. Bunuda da pic basic DTMFOUT komutu ile yapabiliyorum, fakat ben hat trafosu kullanmak istemiyorum bunun yerine alternatif nasıl bir kompenet ile çözerim optokuplör ile bunu yapabilirmiyim.?

ve bu veri iletişimi çift yönlü olacak karşı taraftan gelen dtmf sinyalinide işleyebilmeliyim :(

şimdiden teşekkürler....
\\\In Tolerance Be like the Sea/ // Hz. Mevlana

malpaslan1979

yukarıdaki siteyi inceleyiniz lütfen. google çeviri özelliğini kullanarak arama yaparsanız birçok kaynağa ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.

chaoss

Tşkkür ederim ilginiz için.

Ben bu devreyi yabancı bir forumda picbasic di sanırım orada inceledim fakat aklıma takılan nokta şu oldu arkdaş burada pic ten 2 çıkış almış bunu yorumlamakta sorun yaşadım. donanımsal olarak yorumlayamayınca malum yazılımsal olarakta yorumlayamadım. şu an elimde eski bir fax modem var üzerinde 2 tane optokuplör ve bir köprü görüyorum anladığım kadarıyla biri ile hatta bilgi gönderiyor diğeri ile tam tersini yapıyor.

anlaşılan o ki bir kaçtane optokuplör patlatma zamanı geldi.

Tekrardan tşkkürler. :)

chaoss

hat trafosu ile sinyali direk telefon hattına bindirebiliyoruz . Optokuplörlede aynı şekilde sinyali bozmadan bindirebilirsem işlem tamam ama en güzeli denemek ve sonucu buraya yazmak sanırım. :)

z

Semadan izolasyona ihtiyac olmadigi goruluyor. Bu durumda  opto neden semaya kelebek gibi kondurulmus anlayamadim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

chaoss

""" Bu durumda  opto neden semaya kelebek gibi kondurulmus anlayamadim.""" ;D

alayli

Alıntı yapılan: bunalmis - 16 Aralık 2010, 11:50:18
...... Bu durumda  opto neden semaya kelebek gibi kondurulmus anlayamadim.

Kelebek "AT" ı daha sempatik göstermek için kondurulmuş olabilir mi? Muhtemelen bir aceminin işi...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

t2

Trafolu veya pilli besleme varsa izolasyona gerek yok.  Burada opto ile hattı açıp kapatma işini yapmaya çalışmış.

buna gerek yoktu. DTFMi gönderen transistör gibi başka bir transistör bu on-off işini yapabilir.  Telefonların içerisinde  flash tuşuna basıldığında açma kapama işlemini yapan  2 taransistörlü kısım vardır. orası gayet iyi çalışıyor. aynısından yapılabilir.

malpaslan1979

Peki anlaşıldıki ortada bir kelebek var :) Bu işin kelebeksiz en temiz hali nasıl olmalı. Zaten ilgili sitede şemayı veren arkadaş sistemdeki bir problemden bahsediyor. Şu iyi oldu nasıl olmayacağını biliyoruz. Peki olması gereken nedir bu devrenin içerisinde? Sadece optocoupler çıkarılınca iş bitiyor mu?

alayli

Şakası bir yana @chaos arkadaşım. Geçmişte tek ve çift taraflı olarak DTMF tecrübem oldu. Optokuplör Pic'ten hatta çalıştığı durumda fazla sorun çıkarmıyor. Empedans uyumlandırmaya kafa yorman gerekmeyebiliyor. Tabii bunun da şartı var. O anda hattı sadece sen kullanıyor olursan. Eğer hatta bağlı başkaca bir paralel cihaz varsa optokuplör kullandığın durumda bile empedfans uygunlaştırman lazım.

Hattan Pic'e durumda ise optokuplör çoğunlukla başarısız. Farklı DTMF decoder entegreleriyle yaptığım denemelerimde optoküplör çalışmadı değil. Fakat başarım %70-80 lerde kalıyor. Yani her 10 aramanın 2-3 ünde bir veya bir kaç rakam yanlış decode ediliyor. Bu durumda 600 ohm empedanslı bir hat trafosu en iyisi bence...

Ayrıca https://www.picproje.org/index.php/topic,16725.msg110452.html#msg110452 linkine bir göz atabilirsin... Benzer konu orada da tartışılmıştı...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

controller

Yukarıdaki devre "tone dialing" yapabiliyor mu? "Pulse dialing" gibi görünüyor.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

z

Her ikisini de yapabiliyor gorunuyor.

Optoyu on/off yaparak pals, opto on edilmek kaydiyla 220K base direncine sahip transistore bagli port pininden de tone cevrimi yapilabilir.

Alıntı yapılan: alayli - 16 Aralık 2010, 12:38:16
Alıntı yapılan: bunalmis - 16 Aralık 2010, 11:50:18
...... Bu durumda  opto neden semaya kelebek gibi kondurulmus anlayamadim.

Kelebek "AT" ı daha sempatik göstermek için kondurulmuş olabilir mi? Muhtemelen bir aceminin işi...

Bende AT komutlari ne demek, nicin  AT demisler diye merak edip duruyordum.  :)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

chaoss

Alıntı yapılan: alayli - 16 Aralık 2010, 12:51:32
Şakası bir yana @chaos arkadaşım. Geçmişte tek ve çift taraflı olarak DTMF tecrübem oldu. Optokuplör Pic'ten hatta çalıştığı durumda fazla sorun çıkarmıyor. Empedans uyumlandırmaya kafa yorman gerekmeyebiliyor. Tabii bunun da şartı var. O anda hattı sadece sen kullanıyor olursan. Eğer hatta bağlı başkaca bir paralel cihaz varsa optokuplör kullandığın durumda bile empedfans uygunlaştırman lazım.

Hattan Pic'e durumda ise optokuplör çoğunlukla başarısız. Farklı DTMF decoder entegreleriyle yaptığım denemelerimde optoküplör çalışmadı değil. Fakat başarım %70-80 lerde kalıyor. Yani her 10 aramanın 2-3 ünde bir veya bir kaç rakam yanlış decode ediliyor. Bu durumda 600 ohm empedanslı bir hat trafosu en iyisi bence...

Ayrıca https://www.picproje.org/index.php/topic,16725.msg110452.html#msg110452 linkine bir göz atabilirsin... Benzer konu orada da tartışılmıştı...

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Dtmf sinyalllerin yanısırıra bazı durumlarda picten sound komutu ile ses üretip hatta vermem gereken noktalar olacak sizinde dediğiniz gibi sanırım yine en sağlıklısı 1:1 hat trafosu kullanmak :(

chaoss

[/quote]

Bende AT komutlari ne demek, nicin  AT demisler diye merak edip duruyordum.  :)

[/quote]

yorum yok :)

chaoss

Hat trafosu ile (eski fax modem kartından sökülmüş ) dtmfout porta.0, 50 , 12 [telefonno] komutunda 0 hata ile çalıştırlımıştır bilginize. yaklaşık 100 kez 5 farklı numarada 0 hata  8) 8)