Led

Başlatan maxim1995, 19 Aralık 2010, 18:10:18

maxim1995

Abiler ben şimdi led sipariş edecem fakat led sipariş edeceğim yerde ledi kaç voltla çalıştıracağımı anlatmıyor o yüzden şunu meak ettim ledin genel kaç volt alır ?  ( evet 3 voltlukta var 2.5 v ta var ama sağlıklı kullanmak için ) birde ben kullanacağım ledleri alkalin pille kullancam ( 2 adet kalem ( alkalin pil ) = 1 led için )

Maxim

her led üreticisinin o led için datası mevcuttur,
2.3 voltmu ? 2.8 voltmu ? 25ma mi ? 20ma mi ? kaç derecelik açısı var ? 15derecemi ? 65 derecemi ?

ama piyasa ledlerinde bu özellikleri bulamazsın, satan adam bilmez , işin şansa kalır, gerçi kabaca ölçerekte bulursun belki ama fabrika verileri ile iş yapmak başkadır, bu hafta 50 tane alırsın, 1 hafta sonra aynı ledi bulamazsın, proje yarım yamalak olur .

birkaç tane led içinmi konuşuyoruz ?
o zaman 2.5 volt ve 20ma için direnç hesabı yap, tak gitsin .

maxim1995

Anladım ben baktım ama birkaç listeden sonra buldum ve tek bir ürün için eklenmiş

Fiyat 10 adetlik paket fiyatıdır
4,8 mm
700 mcd
90 derece
1,8-2,4V
20 mA
( mantar led sarı )

ben beyaz alacağım
başka bir led baktığımda ise sanırım uzağa ışık veriyo ( resimde öyle gösteriyor ) buu yazıyor

Led Şeffaf Beyaz 16,000 MCD 10 Adetlik Paket

Not : bana 30 cm  veya 15 cm ye kadar ışığı lazerin dokunması gibi lazım ( gerçi lazerde olur ama habire bozuluyorlar bende onlar yerine led seçmeyi düşündüm ondan ...

Bu arada Mcd nedir ?

Maxim

mcd = milicandela

kısaca ışık şiddeti demek
ne kadar yüksek ise led o kadar fazla ışık veriyor demektir.
ama bu noktada ledin önündeki merceğinin önemi çok büyüktür
yani kaç derecelik ışık ?

atıyorum
30 derecelik ışık veren bir led 2000mcd olsun
aynı ledi 15 derecelik şekilde üretin mcd değeri 8000 mcd olabilir .

o yüzden önce ledin ışığının açı değerine bakın sonra ledleri karşılaştırın .

maxim1995

Anladım fakat tam kaç derece lik açı sölemedikleri için linkten baksanızda söleseniz diyorum :)

1- http://bluemavi.com/vitrin/kategori_vitrini1_new.asp?kategori=539#ara
2- http://bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=761278#ara

Link verdiğim için k.bakmayın ama derece sölemiyor :(

sadece 700 mcd '' in derecesi 90 demiş okadar
ama 16 bin in ki verilmemiş

birde bu ışık şiddetine göre ne kadar cm kat eder ? [ En az ( nokta gibi gözükmesi için ) ]

Maxim

sana açısı düşük led lazım ,
yani ne kadar düşükse ışık o derece uzağa gider, aynı el fenerlerinde kullanılan ledler gibi .
ama lazer gibi minik bir nokta halinde olmayacaktır

15 derece ? hatta daha düşük varmı bilmiyorum varsa o

bu bir yerde şu demek oluyor
mcd değeri ne kadar yüksekse (ama öyle 700mcd ,800mcd değil)
mesela 16bin mcd ledin "mutlaka" açısı düşüktür, aynı ledin 20bin mcd olanı varsa o daha uygundur sana çünkü açısı daha düşük olabilir .
(5mm lik ledlerden bahsediyorum)

90 derecelik led kesinlikle senin işine yaramaz .

maxim1995

anladım abi şimdi 5 mm gibi diyorsunuz ozaman bana 3mm uyar ve açısı 5mm den uzağa yani 16 mcd iken 20 bin mcd olarak hesaplanır.

Teşekkür edeirm ...

Ledlere bir direnç takılıyormuş benim ir abiden duyduma göre 3 led için 1 direnç takılıyormuşş nedir ?

floresan

her led den 20 miliamper geçecek şekilde her lede direnç bağlanmalıdır. direnç değeri uygulanan voltaja göre ve ledin yapısına göre değişir. 2 pil için 50ohm veya 30 ohm bi dene.

maxim1995

50 veya 30 ohm luk direnç bulamadım 33 k direnç veya 51 k direnç ler yaklaşık olarak olmazmı ??
Birde ben 3 adet veya 2  li adet çalıştırmayacağım 2 alkalin pilden 1 led

-||pil ||+   --------------O ( led )
+||pil||-   __________|

floresan

33k, 33kilo ohm dur.  oda 33000 ohm demek. dolayısıyla olmaz. yalnız beyaz led kullanacaksan 2 pille çalışmaz çünkü beyaz ledler 3-3,6v gibi gerilimlerle çalışıyor. 2 pil 3 volt az gelir.  en az 3 pil olması lazım. ona da 50 ohm civarıda drenç seri bağlayabilirsin.

veya 1 pilin gerilimini yukselip tek pille çalıştırabilirsin. onun devresi de burada:
http://www.bigclive.com/joule.htm

maxim1995

yani şimdi 2 pille çalışmaz diyorsunuz fakat 3. pil olunca dirençi neden takcaz ? farz edelim ben alkalin değilde elimde olanları kullancam buda 1.40 larda olsun şimdi ben 3 ü birleştircem 4.20 volt eder direnç neden gerek kalır ?? ha 9 volt ta direnç takılır onu anlarım

floresan

çünkü ledler ufak bir voltaj yükselmesinde çektikleri akım aniden artar. mesela 3,5 voltta 25mA akım çekerken 4 voltta bu akım 80mA e yükselebillir. 80mA de lede zarar verir. onun için çekilen akımı kısmen sabitlemek amacıyla ledlere seri drenç bağlanır. böylece ledler daha sağlıklı çalışır.

maxim1995

Anladım Teşekkür ederim...
Peki öneriniz nedir ?? çünkü ben bir proje yaptım onu geliştiriyorum 9 volt la çalışıyor şu istanbuldaki süslenmiş caddelerdeki led  şekillerinden bir parça düşmüş led buldum onu önce solar panele denedim sonra 9 volta renk değiştirerek öldü mutlu son :))...( zaten olcanı biliyordumda belki renk değiştirendir...)
öneriniz nedir ?