16F877A ile proton & PBP ile insan sesi çıkartmak

Başlatan Hattusa, 20 Aralık 2010, 15:39:12

Hattusa

s.a.
arkadaşlar kurmak istediğim bir devre için 16F877A ile basit 1-2 kelimeli insan sesi çıkartmak istiyorum. bunlar "merhaba" "nasılsınız" vb sesler. bunun için analog donanımsal ve yazılımsal olarak neler yapılabilir? varsa örnekleri veya önerileriniz  paylaşırsanız memnun olurum.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Hattusa

sa.
arkadaşlar hiç bir fikri olan yokmu? yoksa sorduğum soruda mı bir sorun oldu? y
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

frederic

Yok abi konu prpton olunca herkes susuyor kimsenin hiç bir fikri olmuyor,kskoca İstanbulda bu dil ile ilgili bir kitap bulamadım ben,en son kitabın yayınlanma trihi 2006.

Bu başarılı dilin arkasında duralım lütfen,saygılarımla.

Maxim

16F877 den ses falan çıkaramazsınız, bip dıt bip gibi sesler dışında ..
birde insan sesi istiyorsunuz ?

aramaya ISD2560 ile işe başlayın bence  .

neural

En basit haliyle .wav dosyalarını belirli parçalara bölüp eeproma yazabilirsin. Mikrodenetleyici ile yapacağın bir donanım ile bu ses bilgilerini içeren eeprom bloğunu belirli bir hızda okuyup, DAC 'a girmen gerekir.

Oluşturacağın ses dosyaları örnekleme hızı, bit genişliği ve  süresi bakımından sesi tekrar oluştururken kullanacağın değerlerle aynı olmalıdır.

Wav dosyalarından kısaca bahsetmek gerekirse; belirli bir örnekleme hızında belirli bir bit genişliğinde analog sinyalden(ses) alınan sayısal değerlerin ham olarak kaydedilmesiyle oluşur. Tekrardan oluştururken dosyanın başlık bilgilerine bakılarak hangi örnekleme hızında, kaç bitlik genişlikte ve ne kadar sürede kaydedildiği anlaşılır ve ona göre ses tekrardan sayısaldan analog hale çevirilir.
Ama siz bir kaç basit sesler için az yer kaplaması için 8 bit genişlik, 8khz örnekleme hızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca belirtmek isterim çok daha fazla ses dosyası kullanmak isterseniz sesi sıkıştırmanız gerekir. Sıkıştırma işlemi için bildiğiniz üzere mp3 genel olarak kullanılmaktadır. Ancak mp3 dosyalarını Pic ile açmanız uzun süreceği için bu iş için özel olarak yapılmış "mp3 decoder" entegreleri mevcut. Bunlar çeşitli firmalar tarafından üretilmektedir ve nerdeyse bütün işlemler içerisinde hazırdır. Size sadece bir mikrodenetleyici ile kontrol etmek kalır.

ST firmasının STA013
VLSI firmasının VS1011 bulunmaktadır.

STA013 ayrıca bir DAC gerektirir ama VS1011 'e DAC dahildir. Siz mp3 bilgisini yollarsınız bu entegreler çözüp sesin wav haline dönüştürür.

Kolay gelsin. Umarım biraz fikir verebilmişimdir.

Hattusa

s.a.
arkadaşlar yanlış anlamayın illa yazılımsal bir çözüm olacak diye kural yok, mesela kapı zilleri vardır fiyatını bilmiyorum ama 20-30 lira ancadır. butona basınca "kapı çalıyor"  ;D diyor zil, böylesi bir devre, entegrede olabilir. işlemci ile bu devreyi kontrol edebiliriz de, sizce varmıdır? böylesi birşeyler...

Hattusa

ya ustam kızmayın lütfen istemenin bir sınırı yok malum, amaç üzüm yemek bağcı ile derdimiz yok
Alıntı yapılan: Maxim - 20 Aralık 2010, 23:39:14
16F877 den ses falan çıkaramazsınız, bip dıt bip gibi sesler dışında ..
birde insan sesi istiyorsunuz ?

aramaya ISD2560 ile işe başlayın bence  .

[/quote

ipek

basic yada proton değilde MP Assemblerde örnekler mevcut

Everyday Practical Electronics, October 2005              Halloween Howler
Everyday Practical Electronics, December 2007           Pic Speech Synthesiser

bu işin endüstri çipi 1983 yılında zx sinclair için üretildi bu çip hala satılmakta SPO256

http://centauri.ezy.net.au/~fastvid/picsound.htm plaj kumundan ses çıkartabiliyor..... :D    www.RomanBlack.com

quardian

Pro tr benim aklıma ses kayıt devresi geldi sanırım o devreyi entegre edebilirsiniz sesinizi
kayıt ediyor ve kaydıda dinleyebiliyorsunuz, bir faydası olurmu.