1.20 ile2.05 volt arasını hassas olarak kontrol etmem lazım????

Başlatan forumsad, 23 Aralık 2010, 15:52:53

Tagli

ustad, teşekkür ederim. Görülen o ki VREF+ ile VREF- arasında en az 2 volt fark bulunması gerekiyor. Bu şart sağlanmazsa 10 bitlik çözünürlüğe erişilemiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

forumsad

200 üniteyi hızlı bir şekilde sırayla okumam gerekiyor  adc verileri pic'de toplanıp bilğisayara gönderilecek 
sıkıntı çoklu ölçümler için en uygun entegre hangisi sayı fazla olduğu için adc'nin kanal sayısıda önemli   
12 bit 16 kanal adc'ler var bunlardan kullansam  12 adedi bana yeter şimdi 12 adet adc verisini SPI olarak 1 pic'de nasıl toplayacağım
1 SPI iletişimi için 4 port kullanıldığında bu iş için birden fazla pic kullanmak gerekecek....

kafamda diğer bir yöntem daha var ama maliyeti yükseltiyor...
her batarya için 1 adet 12 bit 1 kanal adc ve 1 adet pic 16f628 olabilir
toplamda 200 adet adc 200 adet pic yapar sırayla bilğileri dirakt bilğisayara göndererek yapabilirim diye düşünüyorum...
bu metod da kart üzerinde ilabe göstergeler koyarak daha güzel hale getirebilirim  diye düşünüyorum

iyildirim

12 ayrı ADC den SPI ile okumak için gereken pinler sadece 12 x CS + 1 x (SDO + SPI + SCK). Yalnızca chip select için ayrı pinlere ihtiyacınız var. 

İkinci yöntemi uygularsanız da yine iletişimin sağlıklı olabilmesi için bir yönetici gerekecek. Sonuçta iletişim yine half duplex olacak. Farkı dediğiniz gibi göstergeler vs. olabilmesi.
Bir de ayrı PIC lerle yapıp her PIC'e ayrı bir ID tanımlayıp yazılımda kontrol edebilirseniz 12 ayrı CS kullanmanızda gerekmeyebilir. Yada direk olarak UART da kullanabilirsiniz.

wishbone

ltc2543 ü incelemeni tavsiye ederim dah önce benzer bir uygulama yaptım...

forumsad

pdf'si varsa koayrmısınız google da bir şey gözükmüyor

teşekkürler

wishbone

ilginç bir şekilde bu entegre tedavülden kalkmış gibi...aradım pdf kalıntısı dahi gözükmüyor..fakat bu entegreyle yapılmış birkaç uygulama var..