1.20 ile2.05 volt arasını hassas olarak kontrol etmem lazım????

Başlatan forumsad, 23 Aralık 2010, 15:52:53

forumsad

arkadaşlar bir proje için 1.20 ile 2.05 volt arasını pic ile hassas olarak ölçmem lazım bu konuda önerilerinize ihtiyacım var..

adc konusunda sadece 0-5v arası basit uygulama yapmıştım ama ölçü aralığı dar ve hassas olunca farklı fikir ve önerilere ihtiyacım var

herkese teşekkürler...

Ankaralı

Hassasiyet derken ne kadar?
PIC'in dahili ADC si 5V' luk ölçüm için 5mv(10 Bit) civarlarında.Size kalan 240 ve 410 arasındaki değerleri kullanmanız.
@ NEXYS2

wishbone

microchipin 12bit spi adclerini kullan geniş bir kontrol aralığı sağlayabilir...

parda

ADC nin referans voltajını harici olarak 2.56 v olarak dışarıdan verin böylece 0-2.56 v arasını 2.5 mV adımlarla ölçebilirsiniz. Yeterli mi ?
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

iyildirim

VREF- ye 1.2 voltuk ref gerilimi VREF+ ya da 2.1 voltluk ref gerilimi verip ADC'yi ext ref konfigüre edip kullanabilirsiniz. ADC nin 12 bit tercih edilmesi de önemli.

Murat Mert

S.A.
Kaç tane analog okuyacaksın bilmiyorum ama arkadaşın dediği gibi 12 bit harici adc ent. ile bunu yapabilirsin. MCP3204 ile 4 ad. 12 bit okursun yada MCP3201 ile tek kanal 12 bit adc okursun kolay gelsin.
mert07

ustad

Alıntı yapılan: iyildirim - 23 Aralık 2010, 16:51:30
VREF- ye 1.2 voltuk ref gerilimi VREF+ ya da 2.1 voltluk ref gerilimi verip ADC'yi ext ref konfigüre edip kullanabilirsiniz.

Eminmiyiz? En genel F877, 18F4520 gibi işlemcilerde bu yapılamaz. Hangi seriler izin veriyor buna?

@forumsad;

Opamplı çıkarıcı ve katlayıcı devresi yapabilirsiniz. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Op-Amp_Differential_Amplifier.svg şekildeki devre kullanılabilir.

Referans gerilimi 1.2 V verip, Direnç oranlarınıda 5/(2.1-1.2) = 5/0.9=50/9 şeklinde şeçerseniz. Giriş geriliminiz 1.2V iken çıkış 0 2.1 V iken çıkış 5V olur.

Hattusa

s.a.
877a ile Vref- ve Vref+ kullanarak çok hassas ölçüm yapılabiliyor 2v civarında voltajı 1023 değerinde kullanabiliyoruz
önemli olan ADCON1 ayarını iyi belirlemek gerekir.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

forumsad

cevaplar için teşekkürler 1-2 adet adc ölçsem sorun yok ama 100'ün üzerinde 100Ah aküyü sırayla kontrol etmem lazım   araştırdığımda
12 bit 16 kanal adc'ler var (AD7490,AD5590) 

fakat bu adc'leri türkiyede bulabilirmiyim bilmiyorum ayrıca örnek uygulama hiç bulamadım....

hassasiyet için 12 bit yeterli olacaktır diye düşünüyorum..

7 adet 16 kanal adc kullansam toplamda 112 kanal yapar bana fazlasıyla yeter....

öncelikle uygulama bulabileceğim örnekleri yaparak denemeler yapmalıyım diye düşünüyorum mesela 12 bit 4 veya 8 kanal bir adc bulup
ilk uygulamamı yapayım daha sonra  2adet 12 bit 16 kanal adc kullanarak bir uygulama yapayım bu uygulamaları becerebilirsem zaten
gerisini yaparım diye düşünüyorum.....

ilk adım olarak pic16f877 ile 12 bit 4 veya 8 kanal adc uygulaması için entegre ve uygulama önerileriniz çok makbule geçer

saygılarımla...

forumsad

arkadaşlar projede 12 bit ve üzeri adc kullanmaya karar verdim alış veriş sitelerine baktım pek bir şey bulamadım çogunlukla 8 bit ürünler var

12 bit veya üzeri bir adc nerde bulabilirim ?

ikinci olarak adc ile pic arasındaki SPI seri iletişim protokolunde pic'in 4 bacağı kullanılıyormuş.. 16f877 kullanacağım 2 adet adc'yi portb'ye 2 adet adc'yi
portd'ye bağlayabilirmiyim??

forumsad

teşekkürler mcp3204 ile ilk uygulamayı entegreyi wldıktan sonra yapmaya çalışacağım

saygılarımla

Tagli

Alıntı yapılan: ustad - 23 Aralık 2010, 23:22:35Eminmiyiz? En genel F877, 18F4520 gibi işlemcilerde bu yapılamaz. Hangi seriler izin veriyor buna?
Neden yapılamaz? Doğrusu hassasiyet konusunda benim de şüphelerim var, sonuçta bu işin bir sınırı olmalı ancak "yapılamaz" diyebilmek için datasheet'ten bir sayısal referansa ihtiyaç var. Bana datasheet'ten ilgili sayfayı söyleyebilir misin? Çünkü olması gerektiğine inandığım bu sınırı, datasheet'te ne şekilde ifade edildiğini bilmediğim için bir türlü belirleyememiştim. Gerçi çok da aramadım o ayrı...
Gökçe Tağlıoğlu

ustad

Alıntı yapılan: Tagli - 31 Aralık 2010, 11:13:22
Alıntı yapılan: ustad - 23 Aralık 2010, 23:22:35Eminmiyiz? En genel F877, 18F4520 gibi işlemcilerde bu yapılamaz. Hangi seriler izin veriyor buna?
Neden yapılamaz? Doğrusu hassasiyet konusunda benim de şüphelerim var, sonuçta bu işin bir sınırı olmalı ancak "yapılamaz" diyebilmek için datasheet'ten bir sayısal referansa ihtiyaç var. Bana datasheet'ten ilgili sayfayı söyleyebilir misin? Çünkü olması gerektiğine inandığım bu sınırı, datasheet'te ne şekilde ifade edildiğini bilmediğim için bir türlü belirleyememiştim. Gerçi çok da aramadım o ayrı...
http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/30292c.pdf sayfa 176

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: ustad - 23 Aralık 2010, 23:22:35
@forumsad;

Opamplı çıkarıcı ve katlayıcı devresi yapabilirsiniz.

Az adetli birşey ise bu yöntem en kolay gerçekleştirebileceğiniz yöntem olacaktır...