İletkenliği cok yüksek malzemeler

Başlatan fractal, 11 Ocak 2011, 17:29:36

fractal

altın kaplama gibi duran  bazı elektronik kartlarda pin olarakta kullanılan yada bazı soketlerde bulunan bu malzemeleri nerden bulabiliriz?cep telefonların kartlarında da var.bunlar ne şekilde satılıyor kesit ve metre olarakmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

eseneren

Amac kaplamak mı?, yoksa elınde eskı chipler var onlarımı degerlendırmek mı ıstıyorsun??
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

mozkan87

Muhtemelen titanyum nitrür'dür. Nereden bulunacağı hakkında bir bilgim yok. Genelde ince film kaplama yöntemleri ile istenilen madde bu madde ile kaplanabiliyor ve altın gibi bir görüntüsü oluyor.

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

fractal

evet hocam aynen öyle.yüksek voltajlı bir kaskatım var ona yüksek voltaj direnci takıcam.2-3 cm lik bir ek yeri var.orda gerilim düşümü olmasın istiyorum.

z

Yuksek voltaj devrelerinde kotu iletken metallerden korkma.  Akimin zaten cok dusuk oldugu icin kotu ek dedigin yerlerde ciddi gerilim dusumleri olmaz.

Altin kaplama vs de amac iletkenligi artirmakdan ziyade oksitlenmeyi engellemektir.

Eger amac iyi iletkenlik olsaydi malzemeleri altinla değil gumusle kaplarlardi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

evet cok sık oksitlenme oluyordu.sonra ark meydana geliyordu.devre istenilen şekilde verim alamıyorduk.arklarda malzemnin delinmesine yol açıyordu dielektrik malzeme.demek bunun içinmiş.ama altın daha iyi bir ieltken değimidir gümüşten yıllardan beri hep öyle bilinidri.

z

Bende yillardir yanlis bilirmisim. Oziletkenlik tablolarina bakarsan gumusun 1 numara, hatta altinin bakirdan bile daha kotu oldugunu goreceksin.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zdiren%C3%A7

fractal

ilginç ve gerçek.peki o tabloda tugnsten de var onun direnci yüksek olması gerekmiyormu.lambalarda kullanılan ışık veren madde değilmi o?

z

Tungstenin lambalarda kullanilmasinin amaci direncinin yuksek olusu degil. Oyle olsaydi krom nikel kullanilirdi. Erime sicakligi cok yuksek. Bu nedenle akkor derecede isinsa da kopmuyor.

fractal

hocam ben tüm sorularımı listelesem ben sorsam siz cevaplasanız ne güzel olurdu..:))