Rusyanın elektronikteki yeri nedir?

Başlatan fractal, 19 Ocak 2011, 15:03:56

LukeSkywalker

Rönesans ve Reform'u iyi inceleyin. Amerikanın kurucularını iyi inceleyin. Bizim kurucumuzu iyi inceleyin. Sizce sözünü dinliyor muyuz? Amerikalılar Benjamin Franklin'in izinden gidiyorlar mı? Bizim eğitim anlayışımız ile A.B.D'nin eğitim politikasındaki farkları inceleyin. Einstein lise mezunu bile değilken Prof. ünvanı veriliyor. Bizde bir Einstein olsaydı eminim sen kimsinde benimle aynı kefede olacan diyen prof.lar adamı kapı dışarı ederdi. Ortaçağda yaşıyoruz ülke olarak, kafa olarak.  Halkımızın %60'ı koyun malesef. Sebebi de okumamak. Okumaktan kastım okul değil. Herhangi bir makale veyahutta bilimsel magazin. Kime sorsan dindarım der ama Kur'an'ın ilk ayetini uygulamaz.

mufitsozen

Alıntı yapılan: gerbay - 27 Ocak 2011, 23:33:10
Einstein yahudi olmasaydı şu an adını kimse bilmiyor olurdu. Buna emin olabilirsiniz. 10 Einstein edecek (project rainbow da Einstein de onun altında çalışıyordu) Tesla gibi bir dahiyi nasıl ve ne sebeplerle göz önünden kaldırıyorlar. Radyo yu Tesla icat ettiği halde ve Amerikan mahkemeleri de bu şekilde onayladıkları halde neden hala Markoni nin icat ettiği öğretiliyor. Yoksa Tesla öğrenilse, farkedilse UFO ların ne olduğu, bedava enerji gibi konular mı gündeme gelecek? Saklanan sırlar neler? Ya da Amerika ve Rusya nın soğuk savaş döneminde periyodik olarak kuzey kutbunda denizaltıları kenetleyip bilgi değiş tokuş ettiklerinden, planlar programlar yaptıklarından da mı haberiniz yok. Rusya ve Amerika dünya üzerinde kurulu bir kast sisteminin tez ve antitezinden başka birşey değildi..

Bizde cevherler olduğunu tarihimizden biliyoruz zaten. Mesela bu cevheri ortaya çıkarmak. Maalesef ülkemizden birileri "bilerek ve isteyerek" sistemi öyle bir hale getirmişlerki, iyi birşeyler yapmak deveye hendek atlatmaktan zor. Ama çalışmak, yapmak lazım..

Mesela hepimiz da-vinci yi biliriz ama da-vinci nin kopya çektiği cizre li el-cezeri yi (cizre li olduğundan dolayı bu şekilde anılır, davinci de aynı şekilde yer ismidir) çoğumuz bilmeyiz. leonardo yu ballandıra ballandıra ilkokul çocuklarımıza öğretiriz ama kendi topraklarımızdan kendi kültürümüzden çıkanları özellikle saklar, gizler, öğretmeyiz.

Netice itibariyle almanlar yenildiği için biz de yenik sayıldık..

(el-cezeri için bakınız   http://www.hafif.org/yazi/ilk-robotlar-sibernetik-su-saatleri   )
(el-cezeri hakkında national geographic in de belgeseli var)

Asagidakileri ikinci kere yaziyorum, ama baska turlu ne hissettigimi anlatmam imkansiz.

Tesbihde hata olmaz ama, haddim olmayarakda olsa bahsetmek istedim,

nerden aklima geldi bilmem ama aklima bir fikra geldi.

Hani kendini dini konularda alim, ulemadan diye dusunen biri birgun ahaliye Kurban bayraminin hikayesini anlatiyormus:

"Hz. Musa'nın çocuğu olmuyormuş, Tur Dağına çıkıp, Allah'a dua etmiş; Allah'ım bana bir evlat verirsen senin için kurban edicem demiş, Allah'da ona bir kız evlat vermiş, adini ayse koymus, sonra kızı kurban etmek için götürmüş, ve o arada Azrail a.s. gelip bir keçi getirmiş ve bunu kesip kurban et demiş..."

Sonrada ordaki Hocaya donup kibarliktan sormus, "Hocam demis, Var mı bir yanlışım ?! varsa sen duzelt"

Hocada soyle soylemis:
"Yahu, neresini düzelteyim? Musa değil, İbrahim,  Tur değil Sina, kurban edilecek çocuk kız değil erkek. Adı Ayşe değil İsmail. Gelen Azrail değil, Cebrail! Gökten inen keçi değil koç!"

yani maksat birazda gulelim. :-)

Tabii bu fikranin baska sekilde anlatilanlarida var mesela:

Adamın biri, bir şeyler bildiğini ima ederek, biraz da huzurda bulunanlara hava olsun diye:"Hocam!" demiş. "Hani bir peygamber vardı ya! Onu, amcaları kaçırıp, havuza atmışlardı. Sonra onu, oradan, eşkıyalar alıp götürmüştü... O, Musa Peygamber miydi?" Hoca, "Ben bunun neresini düzelteyim! Bir kere O, Musa değil, Yusuf Peygamberdi. O'na, amcaları değil; kardeşleri tuzak kurmuştu. Sonra O'nu havuza değil kuyuya atmışlardı. Onu, eşkıyalar değil; oradan geçen bir kervan bulmuş ve alıp götürmüştü."
------
Insanlarin Einstein ile alip veremedigi nedir bilmiyorum ama, kendini akilli zanneden herkes kendini onunla karsilastiriyor, yada onu asagilamaya calisiyor.

Einsteinin onerdigi ve/veya soyledigi herseyin dogru olmadigi bilinen bir gercektir. Ama bilmeyenler icin bilim bu sekilde yapilir, sen bir hipotez dusunur ve onu matematiksel/fiziksel bir takim formulasyonlarla aciklamaya calisirsin, diger bilim adamlarida senin fikirlerinin yanlisligini gostermeye calisir, sonucda eger fikrinin yanlis oldugu gosterilemez ise, ve senin onermelerine baska metod/yollarlada varilabilirse, bu genel olarak dogru kabul edilir (cok basite indirmek oldu ama, bu forumda bu konu ancak bu kadar)

simdi Einstein'a geri donersek, son derece mutevazi ve kendisi ile ilgili konularda bile "Benim yaptiklarim hic onemli degil, cunku ben bugunku yerime devlerin sirtina cikarak geldim" demistir. Bu Bohr gibi kendinden once gelen bilim adamlarinin yaptiklari sayesinde onlarin ortaya cikardigi kavramlar olmasa bende birsey yapamazdim anlaminda soylenmistir.

Ayrica yahudi oldugu konusunda birakin destek gormeyi, isvicre, almanya ve fransa tarafindan oturma/calisma izni verilmemis, ancak cok buyuk zorluklarla Amerikaya kapagi atabilmistir. Hatta bu konuda kendisininde meshur bir anekdotu vardir.

SPEAKING at the Sorbonne during the 1930s, Einstein said, "If my relativity theory is verified, Germany will proclaim me a German and France will call me a citizen of the world. But if my theory is proved false, France will emphasize that I am a German and Germany will say that I am a Jew."

Tercumesi: Sorbonne universitesinde 1930 yilinda bir konusma yaparken soyle demistir: "Eger benim relativite teorim ispatlanirsa, Almanya benim alman, fransa ise bir dunya vatandasi oldugumu soyleyecektir, Yok eger teorimin yanlis oldugu ispat edilirse Fransa bir alman oldugumu vurgulayacak, Almanya is bir yahudi oldugumu soyleyecektir"

Ayrica durup durup Einstein ile Teslayi karsilastirmayalim, Einstein bir teorik fizikci idi, Tesla is cok basarili bir mucit ve uygulamali arastirmaci. ikisini karsilastirmak elmayla karpuzu karsilastirmak gibi olur.

Umarim ne dusundugumu anlatabilmisimdir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

KIRIKDR

Cok dogru hocam insanlar sizin birseylerle ugrasmanızı kıskandıklarından yada kendileri beceremediklerinden çamur atıp duruyor..Kimsenin ulasamayacağı seylere imza atıldığında ise kahraman oluveriyorsunuz.. :( :(

LukeSkywalker

Konu Tesla - Einstein davasına gitmiş. (Doğrusu Tesla-Edison olacak...) Einstein örneğini ben şu yüzden vermiştim:
Amerika gibi bir ülke lise mezunu bile olmayan bir insana Prof. ünvanı verebiliyor. Fakat bizde eğitim diploma dağıtmakla eşdeğer görülüyor. Avrupa Birliği bize eğitim seviyenizi artırın diyor. Biz ise bunu diploma sayısını artırmak olarak anlıyoruz ve herkese zorla diploma veriyoruz. Eğitim seviyesi okul okumakla diploma almakla artmaz. Okumakla artar. (herhalde kimse buradaki "okuma" kelimesini "okula gitmek" olarak anlamaz.)

muhittin_kaplan

google translate e (ing-türkçe) ingilizce bölüme "eğitime" yazın bakalım ne çıkacak ?

LukeSkywalker

;D Bu bile çok ihtiyacımız olduğunu gösteriyor... İnci sözlük yaptı herhalde bunu...

mufitsozen

dogustan (damardan)  pink floyd'cuyuz yani :-)

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

LukeSkywalker

:D Ama eleman çevreyi kurtarmak için eğitime ihtiyacımız yok diyor. Biz kendimizi kurtarmaktan bahsediyoruz.. ;)

eseneren

Yukarda soylenen gibi okumaya ihtiyac var okula gitmeye değil sokakta cevirin yuzlerce insan çoğu okumuştur lakin faydasının yanında zararı bir okadar ise okumak iyi bir sey olmaktan çıkmaktatır (çıkarılmıştır).

Bu konu ile alakasız sadece bilgi maksatlıdır.
" Einstein 1921 de görecelilik calışmalarından dolayı değil fotoelektrik olayından nobel almıştır."
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk